Μετάβαση στο περιεχόμενο

Η υποβάθμιση της Ανώτατης εκπαίδευσης


pariah7

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 132
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

και σε ρωτώ GeogreS στους φυσικούς τους επιτρέπεις να αποκτήσουν επ. δικαιώματα Μηχανικων;

 

Εγω αυτό που είπα είναι ότι τέτοιο μένος εναντίων των ΤΕΙ με αυτά τα, επέτρεψέ μου να πω, πολλές φορές θλιβερότατα επιχειρήματα (κατά τη γνώμη μου) δεν το συναντά κανείς σε αποφοίτους πανεπιστημίων πλην των πολυτεχνείων. Τώρα αν οι χημικοί, θα έπρεπε να έχουν και αυτοί κάποια δικαιώματα που έχουν για παράδειγμα οι χημικοί μηχανικοί, ή οι γεωλόγοι κάποια δικαιώματα σε θέματα αντισεισμικής προστασίας είναι ένα θέμα που πιθανόν θα πρέπει να εξεταστεί.

 

Ομως νομίζω ότι κάνεις ένα θεμελιώδες λάθος. Ο ηλεκτρολόγος, μηχανολόγος ΤΕΙ διδάσκεται αμιγώς μαθήματα ηλεκτρολογικών και μηχανολογικών εγκαταστάσεων. 4 ή 3,5 χρόνια ασχολείται μόνο με αυτό το αντικείμενο. Ο φυσικός δεν διδάσκεται ποτέ μαθήματα μηχανικού. Δηλ. πως να υπολογίζει καλώδια, πως να διαστασιολογεί ηλεκτρικές μηχανές, συστήματα κλιματισμού κλπ. Η φιλοσοφία και το πνεύμα των σπουδών του είναι πολύ διαφορετικό. Αντιθέτως, η φιλοσοφία και των πνεύμα των σπουδών στα ΤΕΙ (ακόμα και το πρόγραμμα των μαθημάτων) είναι αυτό του πολυτεχνείου και ακόμα πιο πρακτικό. Ισως όχι στον ιδιο βαθμό εμβάθυνσης σε κάποια θέματα που όμως δεν ενδιαφέρουν τόσο το μηχανικό της πράξης αλλά τον ερευνητή, αλλά είναι προσανατολισμένο γιαυτή τη δουλειά.

 

Άλλωστε να πω για πολλοστή φορά ότι εγώ δεν λέω να βγούμε το ίδιο. Λέω όμως ότι τέλειωσα ένα τριτοβαθμιο ελληνικό ίδρυμα και δεν μπορεί ποτέ να μην μπορώ να αποκτήσω στοιχειώδη επ. δικαιώματα επειδή αυτό δεν αρέσει στη κλίκα του ΤΕΕ. Ας τα αποκτήσω μετά απο 5 ή 10 χρόνια αποδεδειγμένης εμπειρίας. Άλλωστε εσείς που τελειώνεται το πολυτεχνείο επι της ουσίας έχετε τις γνώσεις για μελέτες και έχετε τα άπειρα δικαιώματα ?? Για δες λιγο πόσα νέα παιδιά, συνάδελφοι σας διπλωματούχοι που τώρα τέλειωσαν ρωτάνε ακόμα και εδώ στο φορουμ τα στοιχειώδη για το πως γινεται μια μελέτη και δεν έχουν ιδέα πως να την ξεκινήσουν.

 

Είπαμε το μηχανικό δεν τον κάνουν τα πτυχία μόνο αλλά και η συνεχής ενασχόληση με το αντικείμενο. Τις βασικές γνώσεις πάιρνουμε απο τις σχολές, άλλος λιγότερο άλλος περισσότερο και αυτό έχει να κάνει με τον καθένα προσωπικά.

Link to comment
Share on other sites

Λέω όμως ότι τέλειωσα ένα τριτοβαθμιο ελληνικό ίδρυμα και δεν μπορεί ποτέ να μην μπορώ να αποκτήσω στοιχειώδη επ. δικαιώματα επειδή αυτό δεν αρέσει στη κλίκα του ΤΕΕ. Ας τα αποκτήσω μετά απο 5 ή 10 χρόνια αποδεδειγμένης εμπειρίας.

 

τι επαγγελματικα δικαιωματα δεν εχουν τα ΤΕΙ?

νομιζω οτι εχουν σχεδον τα ιδια με διπλωματουχους μονο στα στατικα μεχρι 3οροφο αν δεν κανω λαθος?

τα ξερω απο δικο μου ανθρωπο.

Link to comment
Share on other sites

πάντως δε σου αρέσει να μοιράζεσαι τα επ. σου δικαιώματα με άλλες ειδικότητες

 

ακόμη και αν αυτές μπορουσαν να ανταπεξέλθουν στα καθήκοντά τους στη θεωρία ή στην πράξη

Link to comment
Share on other sites

πάντως δε σου αρέσει να μοιράζεσαι τα επ. σου δικαιώματα με άλλες ειδικότητες

 

ακόμη και αν αυτές μπορουσαν να ανταπεξέλθουν στα καθήκοντά τους στη θεωρία ή στην πράξη

 

Λάθος. Καταρχήν δεν έχουμε επ. δικαιώματα (πέρα απο κάτι προπολεμικά) για να έχουμε τέτοιες τάσεις να μην θέλουμε να τα μοιραστούμε με κάποιον. Ένα αυτό. 2ον αν ο φυσικός εξειδικεύτηκε και έκανε μαθήματα ηλεκτρολογίας ή μεταπτυχιακό στις ηλεκτρικές εγκαταστάσεις και έχει γνώσεις πολύ ευχαρίστως να έχει κάποια δικαιώματα και να συνεργαστώ και εγώ μαζί του μπας και μάθω τίποτα παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

οι πολιτικοί μηχανικοί ΤΕ υπογράφουν τα πάντα μέχρι 3όροφο [και εγώ αυτό γνωρίζω]

 

στην τελικη ας κτίζουν στα Μεσόγεια είναι ανάγκη να υπογράψουν ντε και καλά τον πύργο των Αθηνών;;;;;

Αρχιτεκτονικά ή Μηχανολογικά δεν υπογράφουν;;;

Αυτά τα επαγγελαμτικα τους δικαίωματα δε τους δώθηκαν καταχρηστικά;;;;

 

εκτός να προτιμάς να υπογράφουν όλα τα στατικά και να τους αφερεθούν τα υπόλοιπα

-------

περιττό να σου πω οτι ο φυσικός χρησιμοποιώντας ακριβώς τα δικά σου επιχειρήματα μπορεί να διεκδικήσει το δικό του μερίδιο

 

Άμα του έδιναν το δικαίωμα να μπορεί να υπογράφει, αύριο το πρωί θα προσάρμοζαν το πρόγραμμα σπουδών του

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που βλέπω εδω μέσα είναι απίστευτο. Υπάρχουν συνάδελφοί μας διπλωματούχοι (ελπίζω όχι η πλειοψηφεία) που θεωρούν πνευματικά κατώτερους αυτούς που δεν έγραψαν 18 αλλά 14 και πέρασαν στα ΤΕΙ της χώρας ????

 

Αυτή η συζήτηση τελικά είναι πολύ επικοδομοιτική και αποκαλυπτική. Διότι όταν εγώ λέω από την αρχή για τις κουλτούρες ελιτισμού και ρατσισμού που καλλιεργούνται στα πολυτεχνεία και για τα νέα τύπου μαθήματα περί ανωτερότητας της φυλής που γίνονται άτυπα στα πολυτεχνεία, φωνάζετε μερικοί. ΄

 

Είναι δυνατόν από επιστήμονες ανθρώπους να εκφράζονται απόψεις ότι όσοι δεν κατάφεραν να μπουν στο πολυτεχνείο εμπίπτουν στην κατηγορία του "πιθανόν νοητικά κατώτερο ον" ε m@rios ??? Είναι δυνατόν επιστήμονες άνθρωποι να επικαλούντια ως κεντρικό επιχείρημα το 18 αντι για 14 στις πανελλήνιες ενός 17χρονου και να λένε "εσύ ποτέ τα ίδια δικαιώματα με μας ότι κι αν κάνεις μετα " ?????

 

Εγω θεωρώ πως έτσι προσβάλλεται τα πολυτεχνεία της χώρας. Αυτές τις απόψεις τις έχετε μόνο εσείς. Και είναι επικίνδυνες απόψεις κατά την γνώμη μου. Ποτέ με άλλους αποφοίτους πανεπιστημίων, φυσικούς, μαθηματικούς, χημικούς, οικονομολόγους δεν έχω δει τέτοιο μένος εναντίων των πτυχιούχων ΤΕΙ και τέτοιου είδους επιχειρήματα.

 

Το ότι μπήκες στο πολυτεχνείο είναι προς τιμήν σου. Το να απαγορεύεις όμως σε οποινδήποτε άλλο που τέλειωσε ένα άλλο Ανώτατο ίδρυμα της χώρας και σπούδασε κι αυτός 4 χρόνια να μπορεί κάποτε να αποκτήσει επ. δικαιώματα είναι τραγικό.

 

Ίσως επειδή οι υπολοιποι απόφοιτοι πανεπιστημίων δεν θίγονται από τους αποφοίτους ΤΕΙ στον βαθμό που θιγόμαστε εμείς. Οκ κριθήκαμε μια φορά στα 17 μας κάποιοι μπήκαμε σε πολυτεχνεία κάποιοι σε ΤΕΙ. Εσύ λες ότι αυτό δεν λέει τίποτα και πρέπει να έχετε το δικαίωμα να αποκτη΄σετε ίδια δικαιώματα με εμάς (παρόλο που σπουδάζουμε περισότερα χρόνια, με καλύτερους καθηγητές και διδασκόμαστε ανώτερου επιπέδου μαθήματα). Εγώ ρωτάω:Πόσες φορές πρέπει να κριθούμε για να επιλεγούν οι κατάλληλοι για μηχανικοί? 5? 10?

Ή μήπως να δίνετε συνέχεια εξετάσεις μέχρι να περάσετε? Και γιατί να μην αποκτήσουν κατόπιν εξετάσεων δικαιώματα μηχανικού και οι φυσικοί ή οι μαθηματικοί? Γιατί να μην έχει ο μηχανολόγος δικαιώματα πολιτικού μηχανικού? Από απόφοιτο ΤΕΙ περισότερο θα εμπιστευόμουν μηχανολόγο μηχανικό πολυτεχνείου να κάνει στατικά. Πόσο ελαστικά θέλετε να γίνουν τακριτήρια?

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

οι πολιτικοί μηχανικοί ΤΕ υπογράφουν τα πάντα μέχρι 3όροφο [και εγώ αυτό γνωρίζω]

 

στην τελικη ας κτίζουν στα Μεσόγεια είναι ανάγκη να υπογράψουν ντε και καλά τον πύργο των Αθηνών;;;;;

Αρχιτεκτονικά ή Μηχανολογικά δεν υπογράφουν;;;

 

αυτα γνωριζω κι εγω.

δεν βλεπω καπου προβλημα λοιπον.

 

γιατι γινεται αυτη η συζητηση?

Link to comment
Share on other sites

οι πολιτικοί μηχανικοί ΤΕ υπογράφουν τα πάντα μέχρι 3όροφο [και εγώ αυτό γνωρίζω]

 

στην τελικη ας κτίζουν στα Μεσόγεια είναι ανάγκη να υπογράψουν ντε και καλά τον πύργο των Αθηνών;;;;;

Αρχιτεκτονικά ή Μηχανολογικά δεν υπογράφουν;;;

 

αυτα γνωριζω κι εγω.

δεν βλεπω καπου προβλημα λοιπον.

 

γιατι γινεται αυτη η συζητηση?

 

Γιατί πρέπει οπωσδήποτε όλοι να είμαστε ίσοι ανεξαρτήτως της σχολής που τέλειωσε ο καθένας. Δεν μετράει τη σχολή τέλειωσες ή τι βαθμό έγραψες στις πανελλήνιες, αλλά πρέπει πασει θυσία να υπάρχει ένας τρόπος να παρακάμψεις το ελλειματικό γνωσιακό υπόβαθρο και να εξισωθείς με τους μηχανικούς. Σε λιγο θα πρέπει και οι αρχιτέκτονες κήπων να διεκδικούν δικαίωμα υπογραφής αρχιτεκτονικών μελετών.

Link to comment
Share on other sites

Ναι. Λέω ότι αυτός που μπήκε στα ΤΕΙ και τέλειωσε ένα ανώτατο ελληνικό ίδρυμα μπορεί κάλλιστα στη πορεία της επαγγελματικής του καριέρας να αποδείξει επι της ουσίας ότι είναι εξίσου καλός ή και καλύτερος από ένα διπλωματούχο μηχανικό στη δουλεια του. Αν πραγματικά λόγω εμπειρίας, λόγω πρόσθετων σπουδών, λόγω εξειδίκευσης λόγω λόγω λόγω, αποδείξει ότι είναι εξίσου καλός να μην αποκτήσει ποτέ παραπάνω επ. δικαιώματα ??? γιατί οχι ??? με ποιο σκεπτικό λέτε όχι ?. Μπορεί εγώ να είχα μια άτυχη στιγμη στα 17 μου και να μην ήξερα -οπως οι περισσότεροι- τι εστί επαγγελματικά ΤΕΙ, πανεπιστήμιο, ειδικότητες κλπ. Μετά όμως, αφού τέλειωσα και βγήκα έξω, ενδιαφέρθηκα, εξειδικέυτηκα απέκτησα εμπειρία και τελικά μπορεί να είμαι και επι της ουσίας καλύτερος απο τον διπλωματούχο. Γιατί να μην εχω το δικαίωμα να επεκτείνω τα επ. δικαιωματά μου ??? Δεν κατάλαβα, δεν λέμε ότι τέλειωσε κάποιο τεχνικό λύκειο. Μιλάμε για ανθρώπους που σπουδάσανε 4 χρονια σε ανωτατα ιδρύματα τεχνολόγων μηχανικών της χώρας μας και είναι πολλές φορές καλύτεροι από κάποιους του εξωτερικού για τους οποίους κουβέντα δεν βγάζετε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.