Μετάβαση στο περιεχόμενο

Η υποβάθμιση της Ανώτατης εκπαίδευσης


pariah7

Recommended Posts

Αυτη την φορα η συζητηση ειναι σε ευπρεπη επιπεδα και πραγματικα πιστευω οτι βοηθαει στο να δοθει μια λυση στα προβληματα των ΤΕι αλλα και γενικοτερα στην Τριτοβαθμια εκπαιδευση. Πριν βιαστειτε να με κρινετε οτι ονειροβατω πιστευοντας οτι εμεις θα δωσουμε την λυση...οχι δεν θα την δωσουμε εμεις αμεσα, αλλα μπορουμε να προσπαθησουμε. Με το να καθομαστε και να μοιρολογουμε ολη την ωρα τπτ δεν μπορει να αλλαξει. Το κακο ξεκιναει απο εσας τους διπλωματουχους, εσεις ειστε αυτοι που εκλεγετε καθε φορα την ηγεσια του ΤΕΕ, εσεις ειστε αυτοι που εχετε την δυναμη να αλλαξετε αυτο το καθεστως. Ξερετε ποσοι απο εσας τους διπλωματουχους εχουν παραπονα απο το ΤΕΕ? ποσοι το σιχαινονται? Πρωτα απο ολους η εκπαιδευτικοι που τους εχουν ως δευτερη κλαση μ/κων, οπως και αρκετες ειδικοτητες οι οποιες δεν εχουν καθολου επ. δικαωματα για πρεπει να τα εχουν ολα μαζεμενα καποιοι μαγκες...

Οφειλουν λοιπον πρωτιστως οι διπλωματουχοι να πραξουν το δικαιο και το σωστο , κλεινοντας τα αυτια τους στις σειρηνες των καρακλοκενταυρων Διπλωματουχων του ΤΕΕ οι οποιοι υποτιμουν τα ΤΕΙ ετσι ωστε να εξυπηρετουν τα συμφεροντα τους και μονο. Κατοπιν πρεπει και οι πτυχιουχοι μ/κοι να ξυπνησουν και να διεκδικησουν αυτα που τους ανηκουν και απαιτει η συγχρονη εποχη.

Επειδη ειστε ολοι εδω μεσα μορφωμενα ατομα πρεπει να ερευνατε μονοι σας την αληθεια και οχι να σας την υπαγορευουν. Σκεφτειτε γιατι το ΤΕΕ οποτε το συμφερει μας ονομαζει ανωτατους μηχανικους και οποτε ανωτερους υπομηαχανικους... Δεν εισαστε ανωτεροι απο μας γιατι αν ειστε οντως ανωτεροι τοτε θα πρπει να ειστε και απο ολους τους ευρωπαιους μ/κους που μας αντιμετωπιεζουν ως ισαξιους του.

Ουτε θελω να πιστευω οτι περιμενετε να εφαρμοστει η κοινοτικη οδηγια 2005/36 και να παμε σπιτι μας ωστε να ερθουν ολοι οι αποφοιτοι ΚΕΣ να παρουν την θεση μας (αργοτερα και την θεση σας)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 132
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

GeorgeS

Προσπαθώ να δω τα πράγματα από τη σκοπιά σας, να εμβαθύνω στους προβληματισμούς σας και το κυριότερο να προτείνω λύσεις που κατά την άποψή μου θα λύσουν τα προβλήματά σας. Ως απάντηση παίρνω ένα ακόμα κατηγορώ για το ΤΕΕ και για τους διπλωματούχους μηχανικούς.

Πραγματικά νομίζω ότι δε θέλεις διάλογο, δε θέλεις να λύσεις προβλήματα αλλά μόνο να παραπονείσαι και προσωπικά μου έχεις κόψει κάθε όρεξη για έναν εποικοδομητικό διάλογο.

 

iliekater

_ Έχεις σπουδάσει Πολιτικός Μηχανικός και αν ναι σε ποιο Πανεπιστήμιο και πότε;

Ρωτάω για να δω αν έχεις προσωπική γνώση του προγράμματος σπουδών, του επιπέδου σπουδών, των διδασκόντων καθηγητών, των φοιτητών ή η άποψή σου έχει σχηματιστεί από γνώμες τρίτων. Έχει σημασία αυτό που ρωτώ.

_ Έχεις σπουδάσει σ' άλλο τμήμα Πολυτεχνικής σχολής; Αν ναι, δεν ισχύουν τα ίδια για τους Μηχανολόγους, Τοπογράφους κ.λπ.;

Ειδήμονας δε γίνεσαι με το που ορκίζεσαι, επιστήμονας γίνεσαι. Έχει τεράστια διαφορά.

 

pariah7

Να και μια πρόταση. Να ψηφίσουμε για να αλλάξουμε την ηγεσία του ΤΕΕ έτσι ώστε να εξυπηρετήσει τα συμφέροντα των αποφοίτων ΤΕΙ που ζητούν να εξισωθούν τα επαγγελματικά μας δικαιώματα! Ποιος θα το κάνει αυτό και γιατί;

Δεν νομίζω να υπάρχει μηχανικός ΑΕΙ που να μη θεωρεί ότι οι σπουδές του είναι ανώτερες των σπουδών ενός αποφοίτου ΤΕΙ. Για μένα δικαίως.

 

Ένα πράγμα θα επαναλάβω. Η εξίσωση των πτυχίων των ΤΕΙ μ' αυτά των ΑΕΙ και κατ' επέκταση των επαγγελματικών τους δικαιωμάτων, πιστεύω ότι θα βρει όλους του μηχανικούς ΑΕΙ αντίθετους.

Η μόνη περίπτωση για κάτι τέτοιο είναι να γίνει μετονομασία των ΤΕΙ σε ΑΕΙ και οι σπουδές να γίνουν πενταετείς. Τότε θα μιλάμε πχ για Πολιτικούς Μηχανικούς ΕΜΠ, ΑΠΘ, ΔΠΘ και Πειραιά.

Link to comment
Share on other sites

Μην επαναλαμβάνετε αυτό περί εξίσωσης πτυχίων. Δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Στην Γερμανία έχεις το δικαίωμα απο ΤΕΙ να κάνεις απευθείας διαδακτορικό (μόνο αν έχεις πολυ μεγάλο βαθμό). τα ΤΕΙ έχουν το δικό τους επίπεδο, την δική τους έρευνα και το γνωστικό αντικείμενο του μηχανικο που το γνωρίζουν παρα πολύ καλά. Επίσης στην Γερμανία ακόμα και στα ΤΕΙ διαλέγεις κατεύθυνση (και είναι παραπάνω από τις κατευθύνσεις των ελληνικών ΑΕΙ).

Στο Ελλαδιστάν δεν ισχύει κάτι τέτοιο αφενώς γιατί σε μερικά ΤΕΙ δεν υπάρχει επίπεδο αφετέρου δε γιατι το ΤΕΕ δεν επιθυμεί κάτι τέτοιο και συνέχεια παρεμβάλει και πηγαίνει την παιδεία πίσω. Λοιπόν δεν τίθεται θέμα περί εξίσωσης, αλλά περί αναγνώρισης του επιπέδου των ΤΕΙ. Γιατί δεν είναι δυνατόν το πολυτεχνείο σε 5 χρόνια να σε παρέχει γνώσεις σκυροδεματος, οδοποιίας, υδραυλικών/λιμενικών έργων, γεφυροποιίας κ.τ.λ και στο ΤΕΙ που είναι καθαρά ειδικότητα Δομοστατικού 4 χρόνων να κάνουν μόνο για κτίρια και τίποτα άλλο να μην ανγνωρίζεται το επίπεδο των σπουδών αυτών.

Επίσης στο χαμηλό επίπεδο του ΤΕΙ συμβάλουν και αυτοί που περνούσαν απο τα Τεχνικά. Κάτι τέτοιο έξω δεν γίνεται. Πρέπει να έχεις απολυτήριο λυκείου. Εν πάσει περιπτώση είναι ένα θέμα που δεν εξαντλείται και ο καθένας έχει τις αποψεις του.

Αλλά μην μιλαμε για εξίσωση πτυχίων κατί τέτοιο δεν υφίσταται. Να εννοούμε αναγνώριση επαγγελματικών δικαιωμάτων.

Να δώσουν στους δομικούς τα κτιριακά και στους υποδομής αυτά που αξίζουν. Λέω όμως ξανά οτι τα ελληνικά ΤΕΙ θέλουν πολύ δουλειά για να φτάσουν τα γερμανικά ΤΕΙ(όπου και το πρόγραμμα σπουδών στην ουσία είναι αντιγραφή των γρμανικών), αλλά εως σήμερα έχει γίνει σημαντική δουλεια και είναι σε θέση να δικαιούνται αυτά που πρέπει να δικαιούνται, και όχι όλα τα επαγγελματικά δικαιώματα αυτών των ΑΕΙ.

Link to comment
Share on other sites

GeorgeS

Προσπαθώ να δω τα πράγματα από τη σκοπιά σας, να εμβαθύνω στους προβληματισμούς σας και το κυριότερο να προτείνω λύσεις που κατά την άποψή μου θα λύσουν τα προβλήματά σας. Ως απάντηση παίρνω ένα ακόμα κατηγορώ για το ΤΕΕ και για τους διπλωματούχους μηχανικούς.

Πραγματικά νομίζω ότι δε θέλεις διάλογο, δε θέλεις να λύσεις προβλήματα αλλά μόνο να παραπονείσαι και προσωπικά μου έχεις κόψει κάθε όρεξη για έναν εποικοδομητικό διάλογο.]

 

Λυπάμαι που το λέω αλλά προφανώς υποσυνείδητα μερικούς απο εσας, σας ενοχλεί σφόδρα κάθε παράθεση γεγονότων εναντίων της δράσης του ΤΕΕ και βλέπετε το όλο θέμα από μια απενοχοποιητική οπτική γωνία για το φορέα σας. Επισης δεν πήρες ως απάντηση ενα ακομα κατηγώ στο ΤΕΕ όπως θέλησες να το δεις, αλλά μια σειρά απο αποδεικτικού τύπου παραθετικά στοιχεία που καταδεικνύουν την ουσία του προβλήματος. Προφανώς δεν κατάλαβες το περιεχόμενο του μυνήματός μου. Παρέθεσα όλες αυτές τις ερωτοαπαντήσεις για να καταλείξω ότι εσυ Χάρη και πολλοί άλλοι μπορεί να έχετε την όποια καλή πρόθεση να συζητήσουμε εδώ το όποιο πρόβλημα αλλά αρνείστε να δεχθείτε ότι το ΤΕΕ ήταν και είναι ο μεγαλύτερος παρεμβατικός παράγοντας σε αυτό το θέμα. Ενας εποικοδομητικός διάλογος που δεν λέει τα πράγματα με το ονομά τους τι σοι διάλογος θα είναι δηλαδή ? μήπως θέλετε να κάνουμε κουβέντες του αέρα και να λέμε ότι η πολιτεία και ο υπουργός και το υπουργείο και ο βουλευτής και η τάδε επτροπή θα έπρεπε να κάνει εκείνο και το άλλο και το παρααλο. Ε λοιπόν σε πληροφορώ ότι ΠΟΛΛΟΙ απο αυτους έχουν κάνει ΟΛΑ αυτά που έπρεπε να κάνουν. Και οι επιτροπές έχουν κάνει εισηγησεις και οι υπουργοί προσπάθησαν να δώσουν λύσεις και όλα. Δεν βλέπεις ότι πάντα το ΤΕΕ ήταν εμπόδιο ?. Πως θέλετε δηλαδή να εξαιρούμε τη γνωστή συντεχνία όταν έχει πάιξει ένα τόσο σημαντικό και παρεμβατικό ρόλο σε αυτό το φλέγον ζήτημα΄.Και πολύ περισσότερο όταν με τις τακτικές της κρατάει εμένα και 1000αδες συναδέλφους μου ομήρους τόσα χρόνια να μην μπορούμε να δουλέψουμε.

 

Μήπως η συκοφάντηση των ΤΕΙ δεν ξεκινάει από εκεί ? Μήπως ο κ. Αγορής (κάποτε) δεν αποκαλούσε χλευαστικά σε δημόσια ομιλία του στο ΤΕΕ ότι οι απόφοιτοι των ΤΕΙ είναι "αγράμματοι, αμόρφωτοι και απαίδευτοι". Ποιος κατασυκοφαντεί τόσα χρόνια τα ελληνικά ιδρύματα ? Υπό ποιού την καθοδήγηση έχουν διεισδύσει στα πολυτεχνεία τις χώρας τα νέα μαθήματα ελιτιστικού τύπου "η αρρώστια του κλάδου μας : ΤΕΙ" ???? Πως είναι δυνατόν η ΕΜΔΥΔΑΣ όταν όλος ο κόσμος κατεβαίνει σε απεργία για το ασφαλιστικό, τους μισθούς κλπ να βάζει επιπρόσθετα ως αίτημα "οχι στην εξισωση ΤΕΙ ΑΕΙ" ? Το πρόβλημα αγαπητέ Χάρης, πριν ξεκινήσει οποια κουβέντα, είναι ότι σε πολλούς αποφοίτους και φοιτητές των πολυτεχνείων έχει περάσει η πεποίθηση ότι στα στα ΤΕΙ δεν γίνεται τίποτα. Και μια συζήτηση που ξεκινάει με προκατάληψη δεν θα βγάλει πουθενά.

 

Εξηγησε μου σε παρακαλώ πως οι νέοι απόφοιτοι του πολυτεχνείου έχουν μια τέτοια εικόνα για τα ΤΕΙ χωρίς βεβαια να την έχουν δει ποτέ στη πράξη ? Πως την απέκτησαν ? Που την απέκτησαν ? Πως είναι τόσο βέβαιοι για αυτο?. Κάπου λοιπόν τα μάθανε όλα αυτά, έτσι ? από ποιούς ? Για ποιο λόγο ? θυμηθείτε λίγο 40-50 χρόνια πριν το Μικρό Πολυτεχνείο. Θυμηθείτε ότι πέρασαν 10ετίες για να αναγνωρίσουν μετά οι ίδιοι που το πολέμαγαν (αφού το κλείσανε πρώτα) ότι το επίπεδό του ήταν εφάμιλο του πολυτεχνείου. Αναρωτηθείτε για πιο λόγο οι καθηγητές σας (και το ΤΕΕ) στο πολυτενείο να συκοφαντούν τα ΤΕΙ ? Ποιές οι συνέπειες γιαυτούς αν εξισωθούν με τους καθηγητές ΤΕΙ (που πολλοί έχουν τα ίδια προσόντα) ? Πως θα διατηρηθεί η "ανωτερότητα"΄της φυλής (και ότι οικονομικό-χρηματοδοτικό ανταλλαγμα συνεπάγεται αυτό), αν ξαφνικά τα ΤΕΙ γίνουν πανεπιστήμια ? Τι συμφέροντα θα κινδυνεύσουν από κάτι τέτοιο.

 

Και κλείνωντας, ποτέ δεν καταφέρθηκα προσωπικά κανενός διπλωματούχου. Άλλωστε πάντα εδώ τους προσφωνώ συναδέλφους και ως τέτοιους τους βλέπω και στη δουλειά μου κάθε μέρα. Ποτέ δεν είμουν υπερ των διαχωρισμών όπως κάποιοι άλλοι αναμεσά μας. Και μην ξεχνάτε, τους καθηγητές των ΤΕΙ που είναι διπλωματούχοι μηχανικοί με μεταπτυχιακά και διδακτορικά κάποιοι άλλοι μέσα στο ΤΕΕ είναι που τους αποκαλούν ανεπαρκείς και χαμηλού επιπέδου. Και για να δούμε λίγο τι εστι πλύση εγκεφάλου. Πόσοι από εσάς δεν έχετε πει κατά καιρούς ότι το επίπεδο των καθηγητών στα ΤΕΙ είναι χαμηλότερο ? Τι ? για να πουμέ το ίδιο ξανά. Πάμε πάλι με άλλα λόγια "Το επίπεδο των διπλωματούχων μηχανικών που διδάσκουν στα ΤΕΙ και απέκτησαν μεταπτυχιακό και διδακτορικό στα πολυτεχνεία της χώρας είναι χαμηλότερο από τους διπλωματούχους μηχανικούς που τέλειωσαν πάλι στα ίδια πολυτεχνεία και κάνανε τα ίδια διδακτορικά με τους προηγούμενους" . Μα καλά , "πως γίνεται νε τέλειωσα και εγω το πολυτεχνείο και εσυ το πολυτεχνείο να κάναμε και οι δυο διδακτορικό στο ιδιο ιδρυμα και εγω να ειμαι χαμηλότερων προσόντων απο εσένα ? Επειδη διοριστικα σε ΤΕΙ μάλλον..χμμμ ναι, το λεει και η πεφωτισμενη διοικουσα του ΤΕΕ".. ...Ετσι για να δείτε λίγο τι γίνεται.... και τι λέτε χωρίς να καταλαβαίνετε μερικές φορες όταν η πλύση εγκεφάλου καταστρέφει τη λογική.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και εγώ κάτι τους απόφοιτους των ΤΕΙ.

 

Πιστεύετε πως αν αύριο το πρωί γίνει η πολυπόθητη εξίσωση ΑΕΙ-ΤΕΙ και αντίστοιχη αναβάθμιση των επαγγελματικών δικαιωμάτων των αποφοίτων τους,

το μέτρο θα ισχύσει αναδρομικά;;;;;

 

Δηλαδή δε θα αφορά μόνο τους μελλοντικούς απόφοιτους αλλά και τους παλαιότερους;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Για την βάση του 10 θα έπρεπε να είσαστε ευχαριστημένοι . Σας έσωσε από άτομα που έμπαιναν στα ΤΕΙ πχ με 4 μαθηματικά και δεν ήξεραν να λύσουν μια δευτεροβάθμια εξίσωση (προσωπική εμπειρία) - τα άτομα αυτά λόγω των γνωστών αδυναμιών του ελληνικού συστήματος (αντιγραφή και αιώνια φοιτηση ) κάποια στιγμή στα 8 (Χ) + χρόνια τελείωναν και είχαν το ίδιο πτυχίο με εσάς

ΟΧΙ δεν χρειάζεται κ΄σποιος που έχει μέσο ορο 6 σε όλα τα μαθήματα να σπουδάσει σε ΤΕΙ .Ας διαβάσει να ξαναδώσε ιεξετάσεις ή ας ασχοληθεί με κάτι άλλο

 

Myri αν ποτέ γίνει πιστεύω οτι θα ισχύσει για όλους τους απόφοιτους με το συγκεκριμένο πρόγραμμα σπουδων (δηλαδή γι'αυτούς που αποφοίτησαν μετά την αύξηση του χόνου σε 4 χρόνια)

Βέβαια μπορεί να υπάρξει καμιά πρόβλεψη και οι υπόλοιποι να παρακολουθήσουν κανένα εξάμηνο ...

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και η βάση του 10 ήταν ένα πολύ σωστό μέτρο γιατί όπως σωστά λες ZaXoYs εμπαινε μέσα στα ΤΕΙ και ένα μικρό ποσοστό από τα τότε ΤΕΛ που όντως δεν ξέρανε βασικά πράγματα και συνήθως δεν τέλειωναν και ποτέ. Αναρωτιέμαι όμως, γιατί όλους αυτούς που δεν κατάφεραν να πιάσουν τη βάση του 10 και πήγαν στην Ιταλία ή στην Βουλγαρία ή ακόμα και στην Αγγλία και σπουδάσανε μηχανικοί σε κάποια 3ετη σχολή αμφιβολλου ποιότητας και με ενα Msc τους αποδέχεστε μια χαρά σαν ισοτίμους σας. Και μερικοί από αυτούς είναι σήμερα εδώ (κι αν οχι σημερα, θα ειναι αυριο) και λένε, "εγώ τελείωσα μηχανικός, εσύ είσαι τειτζής, εγω τελειωσα το πανεπιστήμιο, εσυ ΤΕΙ, με δεχθηκανε στο Χ πανεπιστημιο, ειμαι μελος ΤΕΕ, κλπ κλπ ". Και το ιδιο θα γινει αυριο και με τα ιδιωτικά κολλέγια.

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα με τα ΤΕΙ που έχουν και το κατάλληλο διδακτικό προσωπικό και τις εγκαταστάσεις και τον εργαστηριακό εξοπλισμό θα επιλυθεί πολύ εύκολα και γρήγορα αν:

1) μετονομαστούν σε ΑΕΙ

2) οι σπουδές γίνουν υποχρεωτικά 5ετείς όπως στα ΑΕΙ και το πρόγραμμα σπουδών παρόμοιο μ' αυτό των σημερινών ΑΕΙ.

Τι πιο απλό;

Προηγούμενο μετονομασιών υπάρχει όταν τμήματα πολυτεχνικών σχολών άλλαξαν όνομα για να επεκτείνουν τα επαγγελματικά δικαιώματα των αποφοίτων τους.

Τα ΤΕΙ ήδη έχουν κάνει ένα βήμα με την υποχρέωση κατοχής διδακτορικού από το εκπαιδευτικό τους προσωπικό, τον εμπλουτισμό του προγράμματος σπουδών με νέα μαθήματα και την αύξηση του χρόνου σπουδών κατά ένα χρόνο. Ας κάνουν ένα ακόμα βήμα με την αύξηση του χρόνου σπουδών στα 5 χρόνια.

Με τα παραπάνω τα ΤΕΙ αποτελούν παρελθόν, όλοι εγγράφονται στο "κακό" ΤΕΕ και στο "καλό" ΤΣΜΕΔΕ και όχι στο ΤΕΒΕ, όλοι έχουν τα ίδια επαγγελματικά διακαιώματα και δε διαμαρτύρεται κανένας. Είναι τόσο απλό! Μετά όμως οι βάσεις εισαγωγής των ΤΕΙ πχ "Δομικών έργων" που θα μετονομαστεί σε "Πολιτικοί Μηχανικοί" θα ανέβουν στις 18.000+ οπότε, τι είχαμε τι χάσαμε.

 

Συμφωνώ είναι το καλύτερο που μπορεί να γίνει μαζί με μείωση των θέσεων με βάση τη ζήτηση από την αγορά.

Αλλά τότε δε θα παίρνει ένα γραφείο μια κοπελίτσα με 600Ε ή στη σύμβαση που θα υπογράφει κάποιος με μια εταιρεία θα αναγκαστεί να τον πληρώσει παραπάνω σύμφωνα με τις αμοιβές των μηχανικών.Και έτσι πρέπει να γίνει γιατί ουσιαστικά πρόκειται για εκμετάλλευση των εργαζομένων.

Ας πούμε ότι από σήμερα βαπτίζω τα Τ.Ε.Ι. πολυτεχνεία . Αν δεν εξισωθούν και οι ελάχιστες αμοιβές δεν υπάρχει κανένα αποτέλεσμα.

Αν εξισωθούν οι αμοιβές αλλά δεν υπάρχει ουσιαστική ΑΝΩΤΑΤΟΠΟΙΗΣΗ , θα προτιμάει μια εταιρεία ή ένα γραφείο να προσλάβει ένα μηχανικό γιατί θα ξέρει περισσότερα.Χρειάζεται μια συνολική αντιμετώπιση.

Το πιο γελοίο που διάβασα είναι Α.Π.Ε.Ι. και Α.Τ.Ε.Ι. και διαχωρισμός της γνώσης σε θεωρητική και τεχνολογική.Δεν γίνεται να αποκόψεις τη θεωρία από την πράξη και ακόμη περισσότερο στους μηχανικούς δεν μπορείς να μελετάς κάτι που δεν μπορεί να κατασκευαστεί.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή δε θα αφορά μόνο τους μελλοντικούς απόφοιτους αλλά και τους παλαιότερους;;;;;

Οτι και να γινει ααπο δω και περα το σιγουρο ειναι οτι θα ισχησει για τους αποφοιτους που εγιναν ανωτατοι μετα το 2001. Αυτο ειναι το σιγουρο, τωρα οπως λεει και ο Zaxoys για τους προηγουμενους ισως να μπει καποιο εξαμηνο ή κατι τετοιο, αν δεν πληρουσαν τις συνθηκες ανωτατων ιδρυματων.

Για την βαση του 10 θα συμφωνησω και εγω , οπως και για τα τεχνικα λυκεια που μπαιναν σε ποσοστο περιπου 15% αν θυμαμαι καλα και πραγματικα ερχοντουσαν τα περισσοτερα ατομα (μην πω σχεδον ολα) να συνεχισουν την επαγγελματικη τους καταρτηση. Οι περισσοτεροι απο αυτους βεββαια ειναι ακομα φοιτητες και θα παραμεινουν. Ομως ο GeorgeS εδω εχει δικιο, στην Ιταλια και σε αλλες χωρες πανε ατομα που δεν μπορουσαν ουτε 2 να γραψουν , οχι 9 και 10. Παρ ολα αυτα το ΤΕΕ τους δεχεται. Δεν ειναι λιγο περιεργα τα πραγματα στην Ελλαδα?

Με το Χαρη παλι θα διαφωνισω για τα 5 χρονια, δεν χρειαζονται 5 χρονια για να γινεις ηλ/γος μ/κος, τα 5 ηταν για τους παλιους ηλ/μηχ/γους, τωρα αν δειτε το προγραμμα σπουδων του π/χνειου Ηλ/γων θα δειτε οτι το εχουν γεμισει με Η/Υ. Ὄλοι το ξερουν αυτο, σε αντιθεση με τα ΤΕΙ των ηλ/γων που εχουν οτι μαθημα ηλεκτρολογιας μπορει να υπαρχει παγκοσμιως και με τα εργαστηρια του, συν καποια μαθηματα βασικα Η/Υ συν φυσικες -χημειες- και πολλα μαθηματικα. Μιλαω για την ειδικοτητα μου αφου γι αυτην ξερω τι γινεται. Αυτο το εχει καταλαβει πλεον και το ΤΕΕ που βλεπει στο οριζοντα να ερχονται και τα ξενα ιδιωτικα παν. στην Ελλαδα και γι αυτο θελει το περιφημο 4+1. Αυτη την στιγμη οσον αφορα τις διαφορες Ηλ/γου ΤΕΙ και Πολ/χνειου μπορειτε να τις εντοπισετε μονο σε καποια μαθηματικο-φυσικες και σαφως στους υπολογιστες , πουθενα αλλου και αν θελετε ρωτηστε οποιον κατατακτηριο φοιτητη απο ΤΕΙ στο Πολ/χνειο Ηλεκτρολογο να σας το πει ο ιδιος. Οσους συμφοιτητες ειχα που μπηκαν πολ/χνειο μου ειπαν οτι οι διαφορες και το επιπεδο σπουδων ειναι αρκετα μικροια χαρακτηριστικη κουβεντα που μου ειχε πει ενασ φιλος ηταν οτι στο ΤΕΙ εμαθα να χρησιμοποιω τα μαθηματικα πολυ καλα ως εργαλειο, μετα απο το πολ/χνειο μπορω να κανω και μαθηματα. Γι αυτο σας λεω οτι οταν καποια πραγματα δεν τα γνωριζετε καλυτερα να τα ψαχνετε και να μην πιστευετε οτι σας λενε. Τελος απλα να σας αναφερω οτι στο ΤΕΙ Πειραια υπαρχουν περιπου 2500 εγγγραμμενοι φοιτητες , μονο για την Ηλεκτρολογια και πτυχιο παιρνουν περιπου 70-90 ατομα το χρονο, τα πτυχεα δεν τα μοιραζουν (τουλαχιστον οχι σε ολουςυπαρχουν παντα και εξαιρεσεις)

Link to comment
Share on other sites

Παιδία διαβάζω πολύ καιρό τις συζητήσεις σας πανω στο θέμα Πολυτεχνείο-ΤΕΙ. Εγω ειμαι φοιτητής του τμήματος πολιτικών έργων υποδομής Αθήνας εδω και ενα χρόνο. Πέρασα στη σχολή με 16800 μόρια. Οταν ολοι με κυνήγαγαν που δήλωσα ως πρώτη επιλογή την σχολή μου πραγματικά εγω ειχα κλείσει τα αυτιά μου. Το ονειρό μου ήταν και ειναι να γίνω πολιτικός μηχανικός. Με τα μόρια μου πέρναγα σε αρκετές πολυτεχνικές σχολές αλλα δεν μου προσέφεραν ακριβώς αυτο που είχα όνειρο να κανω. Στην αρχή πίστευα οτι θα ήμουν πρώτος επιτυχών αλλα τελικά διαψεύστηκα ο πρώτος στην σχολη ειχε 17890. Εγω τελικά ημουν 5ος. επισής απο οσα άκουγα πίστευα οτι τα πράγματα στο ΤΕΙ θα ήταν πολυ ευκολα. ΠΑΛΙ ΔΙΑΨΕΥΣΤΗΚΑ!!! ΤΑ πράγματα ειναι πολύ δύσκολα πραγματικά. Θέλει να βάλεις τον κ**ο σου κάτω και να διαβάσεις ασε και τις άπειρες ώρες εργαστηρίων. Αυτα δεν τα λέω μονο εγώ αλλα και τα αλλα παιδιά. Πρώτο εξάμηνο 35 παιδιά και οχι 500 οπώς μου λένε κάτι φίλοι μου στο πολυτεχνείο και η δουλειά πολύ πάρα πολύ, ενδεικτικό 14 σχέδια στο πρώτο εξάμηνο και άλλα 12 στο δεύτερο και στα δυο και με μελάνι πράγμα που δεν γίνεται στα πολυτεχνεία (ενα μικρό παράδειγμα). Δεν μπορώ να καταλάβω το σκεπτικό οτι εμείς είμαστε τοσο πια κατώτεροι απο εσάς όταν εγώ είμαι στην σχολή 30 ώρες (και λίγο λεώ) την εβδομάδα ενώ όλοι οι φοιτήτες των πολυτεχνείων περνάνε και εβδομάδες που δεν πατάνε( μην μου πειτέ οχι γιατί έχω πάρα πολλούς φίλους στο πολυτεχνείο). Ενδεικτικό να σας πώ οτι οι περισσότεροι απο αυτούς βλέποντας την δουλειά που έχω αναρωτιούνται γιατί ακούνε οτι τα ΤΕΙ θεώρουνται "χαμηλού επιπέδου". Αυτά τα λίγα και συγνώμη αν σας κούρασα......

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.