Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επιτελους η αναμενομενη αναβαθμιση


Recommended Posts

Είχανε πει ότι θα είχαμε τη δυνατότητα να κάνουμε αλλαγές στα τετραγωνικά και στις αυθαιρεσίες που δηλώσαμε, αλλά δεν τη βλέπω.

Link to comment
Share on other sites

''5.

Περιπτώσεις υπέρβασης ύψους σε τμήματα κτηρίων που περιλαμβάνονται στην Οικοδομική Άδεια.

 

Σε περίπτωση που τμήμα οικοδομής περιλαμβάνεται στην άδεια και η ΜΟΝΗ παράβαση είναι η υπέρβαση ύψους τότε ο υπολογισμός μπορεί να γίνει με τους αναθεωρημένους συντελεστές 0,2 και 0,4 αντί των 1,2 και 1,4 που ίσχυαν. Για να ενεργοποιηθεί ο υπολογισμός πρέπει στο πεδίο "Υπέρβαση δόμησης" στα "Φύλλα καταγραφής" να λάβει την τιμή "Χωρίς υπέρβαση".

 

ΠΡΟΣΟΧΗ: Η επιλογή αυτή πρέπει να γίνεται μόνο στις περιπτώσεις που συντρέχει η ανωτέρω περίπτωση διότι σε αντίθετη περίπτωση θα ακυρωθεί η δήλωση λόφω ψευδών στοιχείων.''

 

Δηλαδή τακτοποιμένα υπόγεια με 3843 πρέπει να ξαναμπουν εδώ για να ρυθμίσουν το ύψος υπερβασης με 1,2 ή 1,4 και όχι με 0,2 ή 0,4;

Διότι δε φαίνονται στην άδεια;

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα η ίδια απορία μου δημιουργήθηκε....δηλαδή, π.χ. πυλωτή που έκλεισε και έγινε χώρος κύριας χρήσης με τον 3843/10, που έχει υπέρβαση ύψους, δεν μπορεί να πάει με 0,2 ή 0,40;;;

 

Τι εννοεί ο ποιητής με το "Σε περίπτωση που τμήμα οικοδομής περιλαμβάνεται στην άδεια.....";;;;

Νοούνται οι τακτοποιημένοι χώροι με τον 3843/10 ως τέτοιοι;

Έτσι που το διατυπώνουν η απάντηση είναι όχι;;

 

Άντε πάλι μπλέξιμο...και έχω τον πελάτη που έχει τέτοια περίπτωση και περιμένει να πουλήσει...

Link to comment
Share on other sites

Απ'ότι είδα δεν αναφέρει αν έβαλαν τις 36 δόσεις.Για να μάθουμε στα σίγουρα κάποιος πρέπει να "θυσιαστεί" και να μας πει.

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα η ίδια απορία μου δημιουργήθηκε....δηλαδή, π.χ. πυλωτή που έκλεισε και έγινε χώρος κύριας χρήσης με τον 3843/10, που έχει υπέρβαση ύψους, δεν μπορεί να πάει με 0,2 ή 0,40;;;

 

Τι εννοεί ο ποιητής με το "Σε περίπτωση που τμήμα οικοδομής περιλαμβάνεται στην άδεια.....";;;;

Νοούνται οι τακτοποιημένοι χώροι με τον 3843/10 ως τέτοιοι;

Έτσι που το διατυπώνουν η απάντηση είναι όχι;;

 

Άντε πάλι μπλέξιμο...και έχω τον πελάτη που έχει τέτοια περίπτωση και περιμένει να πουλήσει...

 

Ξαναδιαβάζοντάς το καταλαβαίνω ότι και οι τακτοποιημένοι χώροι με τον 3843 συμπεριλαμβάνονται εδώ, γιατί κι αυτοί υπήρχανε στην άδεια απλά ήταν βοηθητικοί χώροι (οι οποίοι όμως μετά τον 3843 θεωρούνται για 40 χρόνια κύριοι.

Οπότε κι εκεί βάζουμε το 0,2 ή 0,4.

Link to comment
Share on other sites

Τσέκαρε κανείς αν αυτό με το κατ' αποκοπή διχίλιαρο διορθώθηκε? Επειδή όσοι είχαν προχωρήσει ανάλογες αιτήσεις έλεγαν ότι στην αρχή έβγαζε το μειωμένο πρόστιμο αλλά όταν πατούσαν υποβολή έβγαζε πάλι 2000.

Link to comment
Share on other sites

παντως τωρα με την αναβαθμηση του συστηματος καντε αυτην την δοκιμη...

 

1)εστω ισογεια αποθηκη που μετατραπηκε σε κατοικια

επιλεγω χωρις υπερβαση και βαζω τα τετραγωνικα....εστω 70

τιμη ζωνηςχ0,15χ70χ0,5(κατοικια) εστω τιμη ζωνης 500 το προστιμο 2625

2)εστω αυθαιρετη προσθηκη κατ' επεκταση ισογειας κατοικιας

επιλεγω υπερβαση δομησης εστω <50% εχω

τιμη ζωνηςχ0,15χ70χ0,5χ1,2(υπερβαση καλυψης <20%) το προσιμο ειναι 3150

μια διαφορα 525 ευρω που αναγετε σε 7,50ευρω ακριβοτερο το τετραγωνικο για την δευτερη περιπτωση...

και σκεφτειτε να ηταν η προσθηκη κατ επεκταση στο δωμα και συνεπως να μην ειχαμε υπερβαση καληψης...

 

 

λογικο να βαζεις το 0,5 (β.χ) δλδ στην πρωτη περιπτωση

Link to comment
Share on other sites

επισης αλλη "αδικια"

σε προ του 83 εχει 50 τμ υπερβαση δομησης και 120 μονο υπερβαση υψους,..

τα προστιμα βγαινουν 245ευρω

αλλα με τα τετραγωνικα το παραβολο παει στο 2000αρο!!!

Edited by dix e6
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.