Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΠΕΑ και κεντρική θέρμανση που δε χρησιμοποιείται


Inzaghi

Recommended Posts

Κι εγω σκοπευω να το εφαρμοσω σε αυτην την περιπτωση

Ετσι κι αλλιως, βασικα, ειτε χρησιμοποιηθει ο λεβητας σε πληρη λειτουργια υστερα απο συντηρηση, πιανοντας 90% αποδοση ειτε τα κλιματιστικα που ειναι inverter και δινουν COP 3.5 περιπου, ενω ανεβαζουν τους αυτοματισμους στο Γ, ιδια κατηγορια θα βγει μεσες ακρες!

 

Θα κανω τις δοκιμες μεσα στο ΣΚ και θα παραθεσω τα αποτελεσματα μου!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 271
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σε νεοτερη επικοινωνια που ειχα με Μηχανολογο της ΕΥΕΠΕΝ που προσωπικα μου εινια αξιοσεβαστος, απο τις οσες φορες συνομιλησαμε, του εξεθεσα το προβλημα με τον εγκατεστημενο λεβητα πετρελαιου που δε χρησιμοποιειται λογω βλαβης και αφου μου ζητησε χρονο και το τηλεφωνο μου για να επικοινωνησει αυτος, με συμβουλεψε να χρησιμοποιησω ως συστημα θερμανσης τα A/C που καλυπτουν ολο το χωρο, ως το πλεον αποδοτικο συστημα, λογω ΑΠΕ (αντολιας θερμοτητας) και για διασφαλιση μου να παρω και ΥΔ της ιδιοκτητριας που να πιστοποιει του λογου το αληθες.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Έχω λέβητα εμφανώς εκτός λειτουργίας εδώ και χρόνια, με κυκλοφορητή αποσυνδεδεμένο, σε μία προσπάθεια να βάλουν αυτονομία πριν χρόνια που έμεινε στη μέση. Μηχανολόγος δεν είμαι, αλλά νομίζω ότι ο συγκεκριμένος λέβητας θέλει αρκετή δουλειά για να πάρει μπρος ξανά (έχω βγάλει φώτος φυσικά το λέβητα με τα καλώδια του κυκλοφορητή να κρέμονται για τυχόν έλεγχο). Τα στοιχεία αυτά θεωρείτε ότι είναι αρκετά για να αγνοήσω το λέβητα και να πάω με β.α (δεν υπάρχουν AC ούτε σόμπες ούτε τίποτα);

Link to comment
Share on other sites

Οχι, να απαιτησεις συντηρητη να σου βγαλει φυλλο ελεγχου και να καταχωρησεις κανονικα το λεβητα  :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Παρομοια περιπτωση με τις προσναφερθεισες μου ετυχε και σημερα σε επιθεωρηση διαμερισματος που ειχε ΚΘ η πολυκατοικια, χωρις ωρομετρηση, αλλα με κοινη αποφαση ολων, σταματησαν να τη λειτουργουν εδω και 3 χρονια, τα 4/11 των ιδιοκτητων εβαλαν ΦΑ και οι υπολοιποι κλιματιστικα. 

2 Inverter εχει η πελατισσα μου

Παρολα ταυτα, σε θεωρητικο επιπεδο, μπορει να βαλει πετρελαιο και να τον καψει για ολους...

 

Θα θεωρησω υφισταμενο συστημα θερμανσης το λεβητα εγω η θα τον αγνοησω για να βαλω τα κλιματιστικα ως πηγη θερμοτητας?

Θαρρω πως αποτυπωνω το λεβητα...

 

Τι υπερδιαστασιολογηση να κανω ομως οταν δεν τον χρησιμοποιει ολη η πολυκατοικια? Να πιασω το περιγραμμα των τοιχων εξωτερικα και τους ομορους με τα διαμερισματα που εχουν βαλει ΦΑ?

Να πιασω παλι το κελυφος?

Και μονο που ο λεβητας ειναι 180,000 θερμιδων, 0,75 θα με βγαλει...

 

Τον επιμερισμο της ισχυος του καυστηρα και του κυκλοφορητη πως θα τον κανω οταν δεν ξερω τα ακριβη τετραγωνικα των διαμερισματων που απεκοπησαν?

 

Μπερδεμα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.