Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εφάπαξ καταβόλη και πρόστημα ανέγερσης και διατήρησης


Recommended Posts

Συμφωνα με τις διευκρινήσεις που έχει δώσει το ΤΕΕ( Προσαρμογές στο σύστημα δηλώσεων και βεβαιώσεων των Ν. 4014 & 4030/2011 (Αυθαίρετα, Δηλώσεις για μεταβίβαση)) λέει πως

''Η εισαγωγή του συνολικού ποσού στο ηλεκτρονικό σύστημα του ΤΕΕ προς συμψηφισμό γίνεται από τον εξουσιοδοτημένο μηχανικό, ο οποίος δηλώνει ότι διαθέτει υπεύθυνη δήλωση του φερόμενου ιδιοκτήτη συνοδευόμενη από τα παραστατικά που πιστοποιούν την καταβολή του ανωτέρω ποσού.

 

Το ποσό αυτό αφαιρείται από το πρόστιμο και στο υπόλοιπο ακολουθούνται οι κανόνες που ισχύουν μέχρι σήμερα για την πληρωμή εφάπαξ ή με δόσεις''

Το αντίθετο που λέει η Ε9 και το αποτέλεσμα με τους δύο τρόπους τελείως διαφορετικό.

Τα λόγια είναι περιττά πλέον.

Link to comment
Share on other sites

Όταν πληρωθεί το παράβολο και ξανακάνεις δήλωση, έχει σαν ανεξόφλητο το συνολικό πρόστιμο - έκπτωση(20%) - παράβολο.

Όταν δηλωθούν παλαιά πρόστιμα, τότε ανεξόφλητο έχει συνολικό πρόστιμο - έκπτωση(20%) - παράβολο - παλαιά πρόστιμα.

Link to comment
Share on other sites

Το έχει δοκιμάσει κανείς αυτό στο σύστημα;

Έχω μια περίπτωση ιδιοκτήτη που έχει πληρώσει το παράβολο και μου έχει φέρει τα παραστατικά από παλαιά πρόστιμα, με τα οποία αν ισχύει η έκπτωση στο εφάπαξ θα μηδενιστεί το υπόλοιπο του προιστίμου.

Το σύστημα ζητάει να επιλέξω εφάπαξ ή δόσεις πριν με αφήσει να δηλώσω τα ήδη πληρωμένα προστιμα. Δεν ξέρω αν είναι να πω στο ιδιοκτήτη ότι έχει εξοφλήσει ή όχι.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά

το αρχικό παράβολο που απαιτείται για την ένταξη, γιατί δεν εμφανίζεται στο σύστημα ΤΕΕ από την αρχή;

δηλαδή μετά από την εισαγωγή των Φ.Κ;

μήπως εμφανίζεται και δεν το βλέπω;

 

σήμερα εξ' αιτίας αυτού έπαθα μεγάλη πλάκα

πέρασα στο σύστημα οικοδομή και ενώ στο civil έδειχνε παράβολο 1000

μετά την αρχική υποβολή στο ΤΕΕ έβγαλε παράβολο 2000

Ναι αλλά εγώ είχα εισπράξει 1000

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.