Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αδεια προσθήκης μετά από υπαγωγή στον Ν.4014/11


Recommended Posts

Τα αυθαίρετα είναι πράγματι ξεχωριστά από το κτίριο στο οποίο γίνεται η προσθήκη, όμως ιδιοκτησιακά ανήκουν σε ποσοστό 50% στο πελάτη μου, δηλαδη στα κοινόχρηστα...εκεί κολλάνε...υποθέτω, απ όσα μου είπαν...

Εν τω μεταξύ διαβάζοντας εγκύκλιο 1/2012 σχετικα με 4030 7 β)

 

δεν προκύπτει ότι δεν μπορείς να πάρεις άδεια, το αντίθετο , σου λέει υπολογισέ τα στο διάγραμμα κάλυψης...

59197809.jpg

Edited by adamantia1
Link to comment
Share on other sites

Αδαμαντία, κολλάνε στο ..... μυαλό τους.

Αν είσαι σίγουρη ότι, το κτίριο στο οποίο θέλεις να κάνεις προσθήκη είναι νομίμως υφιστάμενο, και αν έχει γίνει σωστά η τακτοποίηση των άλλων χώρων, κάνε αίτηση για άδεια νομιμοποίησης.

 

Να δούμε τι θα σου απαντήσουν....

Link to comment
Share on other sites

Εγώ να την κάνω την αίτηση, ο πελάτης θα θέλει?

Αν του πω να πληρώσει κι αλλα για αυτες τις αποθηκες θα με βρίσει και με το δικιο του...τα γκρέμιζε και τα ξαναχτιζε ...

Θα πάω με την εγκύκλιο και αν δεν το δεχτούν θα τους ζητησω εγγράφως απάντηση και αιτιολόγηση, μετά αναλόγως το θέμα πάει στην περιφέρεια και στη συνεχεια στη ΔΟΚΚ...

Μονο στη συγκεκριμενη πολεοδομία έχουν αυτό το πρόβλημα...Τι να πω....

Εκτός και αν έχει κατι άλλο διευκρινιστικό και αυτη τη στιγμή μου διαφεύγει, αλλά δε νομίζω,2 μερες το ψάχνω...

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να πληρώσει κι άλλα ο πελάτης σου?

Αφού ήδη έχει κάνει τακτοποίηση?

Δεν έχει αποκρύψει την ύπαρξη αυθαιρεσιών άρα δεν έχει να φοβηθεί τίποτε.

Link to comment
Share on other sites

Κάναμε τακτοποίηση με αρθρο 24 /4014 το σύνολο των αυθαιρεσιών ήταν 8 μ2 και το συνολικό πρόστιμο βγήκε 500 ευρώ όσο το παράβολο...

Για να κάνουμε "νομιμοποίηση" θα έπρεπε να έχουμε πάει με αρθρο 26/4014 σωστά? που προσωπικα δεν το γνωρίζω γιατι δεν μου εχει τυχει άλλη περίπτωση...

Γίνεται ενώ έχουμε ηδη πάει σε οριστική υπαγωγή με 24 να βγάλουμε άδεια νομιμοποίησης?

Επιπλέον θά πρέπει να επιβαρυνθει ο πελάτης με νέες αμοιβές για τις μελέτες + τις κρατήσεις που ....

Link to comment
Share on other sites

Με μπερδεύεις...

Θέλεις να νομιμοποιήσεις αυθαίτερη κατασκευή που έχεις τακτοποιήσει ή θέλεις να νομιμοποιήσεις αυθαιρεσία που δεν είχε δηλωθεί όταν τακτοποίησες?

Link to comment
Share on other sites

Ειναι λίγο μπερδεμένα πράγματι...

Ολα ξεκινάνε απο την Αναθεώρηση άδειας προσθήκης λόγω αλλαγών στις μελέτες....Η προσθήκη γίνεται στον Γ όροφο οικοδομής...Η οικοδομή δεν εχει αυθαιρεσίες. Στο οικόπεδο όμως (στον ακάλυπτο) υπαρχουν 2 αυθαίρετες αποθήκες, οι οποιες δηλώθηκαν με αρ24/4014...

Φτιαχνω τοπογραφικό, διαγραμμα καλυψης με όλα μεσα...Πάω για έλεγχο και δε μου δίνουν έγκριση δόμησης επειδή τα αυθαίρετα είναι με αρθρο 24 .

Επικαλούνται το άρθρο23 ΝΟΚ ΠΕΡΊ νομίμως υφιστάμενων κτιρίων κλπ....

Ο πρώτος μηχανικός...δεν είχε δειξει τα αυθαίρετα γιατι πήγαινε με τις παλιες διατάξεις...εγώ δεν γινόταν να μη τα δείξω, λόγω ελεκτή δόμησης....και επεισα τον πελάτη να τακτοποιήσει...Το "λάθος" μου είναι ότι πήγα με αρθρ24 κ οχι με 26 γιατι διαβάζοντας το ΝΟΚ δεν ειχα καταλάβει ότι ΔΕΝ παίρνεις άδεια αν τακτοποιησεις με 4014 κ γενικα στις ερτωτοαπαντήσεις δεν προέκυπτε κάτι τέτοιο :???:

Link to comment
Share on other sites

νομιζω κακως δεν σου δινουν την αδεια.αφου το κτιριο που θα κανεις προσθηκη ειναι νομιμως υφισταμενο ασχετα αν υπαρχουν αυθαιρεσιες στον ακαλυπτο.

Link to comment
Share on other sites

Από αυτά που μας λες, το πρώτο ¨φάουλ¨ είναι έκδοση άδειας ενώ στο οικόπεδο υπάρχουν αυθαίρετα. Αυτό έπρεπε να ¨τσιμπήσει¨ η Πολεοδομία και μετά θα ¨έτρεχε¨ κι ο μηχανικός που την έβγαλε κι ο ιδιοκτήτης (αν ήμουν εγώ στην ΥΔΟΜ, θα ανακαλούσα την Οικοδομική Άδεια).

 

Κατά τα άλλα η ΥΔΟΜ ... λανθάνει. Το κτίριο στο οποίο θέλεις να κάνεις την προσθήκη είναι νομίμως υφιστάμενο οπότε δεν υπάρχει θέμα.

Η επιλογή, άρθρο 24 ή 26 είναι του πελάτη κι όχι δική σου. Εσύ (ή εγώ) το μόνο που έχουμε να κάνουμε είναι να εκθέσουμε στον πελάτη τα θετικά και τα αρνητικά της κάθε περίπτωσης και να του συστήσουμε αυτό που θεωρούμε πιο σωστό. Αν τα αυθαίρετα μπορούσαν να νομιμοποιηθούν, κατά την άποψή μου θα έπρεπε να έχουν υπαχθεί στο άρθρο 26 από την αρχή. Αλλά η υπαγωγή μπορεί να γίνει και τώρα. Κι αν ¨φοβάσαι¨ πως ο πελάτης θα στην πει για την διπλοπληρωμή κάποιων πραγμάτων ... αυτό διορθώνεται. Η αμοιβή η δική σου μπορεί να είναι τέτοια ώστε να μην ζημιωθεί ο πελάτης σου (κάνοντάς του μια έκπτωση που δεν θα έκανες σε άλλη περίπτωση). Σκέψου αυτήν την λύση.

 

Πάντως αυτό που λέει η ΥΔΟΜ είναι ........ εκτός!!!

Το ότι δεν προκύπτει από τις ΕΑ δεν λέει τίποτε. Το ότι δεν προκύπτει από τον νόμο, όμως, λέει πολλά!!

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφε εννοειται πως μπορεις να εκδοσεις αδεια προσθηκης εφοσον το κτιριο στο οποιο θα γινει η προσθηκη δεν εχει αυθαιρετα, ασχετα αν μεσα στο ιδιο οικοπεδο εχουν αλλα αυθαιρετα κτισματα τα οποια ομως εχουν τακτοποιηθει και μετα την τακτοποιηση περισσευει δομηση συνυπολογιζοντας και τα αυθαιρετα. Αν η πολεοδομια δεν το δεχεται ζητα τους με αιτηση να σου απαντησουν γραπτως και πραξε αναλογως

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.