Μετάβαση στο περιεχόμενο

Η επαγγελματική αποθήκη είναι βοηθητικός χώρος;


Recommended Posts

Ο καθένας με τον πόνο του το ίδιο και εγω... Σε κτίριο βιομηχανικό 280τ.μ. υπαρχουν 2 προσθήκες μία στη βόρεια πλευρά και μια στην ανατολική. Στην βόρεια είναι 80τ.μ. με ύψος 2,60 και έχει χρήση αποθήκης στην ανατολική είναι διόροφο 7.50μ ύψος με 126τ.μ. ανα όροφο.. στο ισόγειο είναι απόθήκη και στον όροφο γραφεία. Σημειωτέον και οι δύο προσθήκες αν και εφάπτονται του κτιρίου συνδέονται με πόρτα με αυτό και υπάρχει ξεχωριστή εξωτερική πρόσβαση και για τις 2. Ο ιδιοκτήτης θέλει να το περάσει όλο σαν β.χ. διότι έχει το μισό πρόστιμο 9.000 με 18.000 δεν έχει υπέρβαση σε κανένα συντελεστή και με τ.ζ. 700 ευρώ αυτά είναι τα πρόστιμα... Εμένα προσωπικά δε με ενδιαφέρει τι θα κάνει μιας και δε θα λάβω καμια αμοιβή αλλά όπως καταλαβαίνετε δε θέλω να βρω και το μπελά μου. Το γνωρίζει ότι αν δηλωθεί σαν β.χ. θα είναι πάντα έτσι αλλά δεν τον νοιάζει.. Προσανάτολίζομαι στο να δηλώσω όλο το ισόγειο β.χ. και τον όροφο με τα γραφεία Κ.Χ.

 

Γίνεται η είναι λάθος?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 32
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αντιγράφω από τις σημειώσεις της κ. Λεμπέση και σύμφωνα με τις διατυπώσεις θεωρώ ότι σωστά το προσεγγίζεις με χρήσιμη την υποσημείωση πάνω στα σχέδια, αν υπάρχει το ενδεχόμενο οι χώροι να ειναι κύριας χρήσης, όπως το διατυπώνει στην προτελευταία και παράγραφο.Επίσης, υπερβάσεις υπάρχουν συγκρινόμενες με τα μεγέθη της οικοδομικής άδειας. Δηλαδή, υπέρβαση δόμησης, κάλυψης, ενδεχομένως Δ, ή και ύψους

 

 

33. ΒΟΗΘΗΤΙΚΟΙ ΧΩΡΟΙ: Για το πρόστιµο βοηθητικών χώρων υπολογίζεται

συντελεστής 50%. Οι Βοηθητικοί χώροι προσµετρούν στο συντελεστή, εάν δεν

εµπίπτουν στις περιπτώσεις του άρθ.7 παρ.1.Β. του ΓΟΚ που δεν µετρούν στο συντελεστή

(Β΄11) προσαυξάνουν την υπέρβαση του συντελεστή δόµησης έστω και αν δεν έχουν τις

προϋποθέσεις χώρων κύριας χρήσης ως προς το ύψος ή τη θέση που βρίσκονται (πχ β΄

υπόγειο). Επίσης µετρούν σε κάλυψη & αποστάσεις αν είναι εκτός περιγράµµατος. (Β΄27):

Εφαρµόζεται µειωτικός συντελεστής 0,5 όταν το αυθαίρετο είναι υπόγειο,

πατάρι ή σοφίτα, ανεξάρτητα από τη χρήση που έχει και όταν είναι ισόγειο µε

βοηθητική χρήση (π.χ. garage, αποθηκευτικός χώρος)

(Θ΄7): Υπόγειο που είναι ξεµπαζωµένο από µία πλευρά παίρνει µειωτικό συντελεστή 0,5

ανεξάρτητα από τη χρήση που έχει, εφόσον το δάπεδό του έχει κατασκευαστεί σε

υπόγεια στάθµη σε σχέση µε το φυσικό έδαφος ή σε σχέση µε το διαµορφωµένο,

ανεξάρτητα από τη χρήση του (κύρια ή βοηθητική)

• Οι Βοηθητικοί χώροι ορίζονται µε το άρθρο 2 παρ.3 του Κτιριοδοµικού σε συνδυασµό και

µε τα ελεύθερα ύψη που υπολογίζονται σύµφωνα µε το άρθρο 8 παρ.1 & 2 του

Κτιριοδοµικού, και ίσως πρέπει να συµπληρωθεί µε Απόφαση Υπουργού για όσους

επιπλέον χώρους θεωρεί το Υπουργείο ότι πρέπει να χαρακτηρίζονται ως βοηθητικοί και

να υπολογίζονται µε 0,5 µε βάση τη Β΄27.

Χώροι µε µέσο ύψος < 2,40µ µε ελάχιστο τα 1,90µ είναι βοηθητικοί, ενώ αν έχουν µέσο

ύψος> 2,40µ µε ελάχιστο τα 2,00µ είναι κύριοι, ανεξάρτητα από την πραγµατική χρήση

που έχουν και στις δύο περιπτώσεις. Το Υπουργείο αναφέρεται µόνο στη χρήση, ζήτηµα

που δεν διασφαλίζεται ούτε αποδεικνύεται µε κάποιο τρόπο, ενώ το ύψος µε βάση τον

κτιριοδοµικό είναι αντικειµενικός και αναµφισβήτητος προσδιορισµός.

• Είναι χρήσιµο να σηµειώνεται στα σχόλια ότι είναι χώρος κύριας χρήσης, και ότι δηλώθηκε

ως ΒΧ µόνο για τον υπολογισµό του προστίµου, σύµφωνα µε την Ε/Α Β΄27.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

γεια χαρά παιδιά,

 

σε βιοτεχνία ανάκτησης μεταλλικών α'υλών έχω παράβαση πλαγίων ορίων 20τ.μ. του στεγασμένου χώρου της ράμπας

που οδηγεί στην υπόγεια αποθήκη..

 

σκέφτηκα ότι βάσει αρθ.2 του κτιριοδομικού εφόσον τα κλιμακοστάσια είναι βοηθητικοί χώροι άρα θα είναι και οι ράμπες..

βέβαια τα πράγματα είναι διαφορετικά όταν πρόκειται για επαγγελματικά / βιοτεχνικά κτίρια (π.χ. αποθήκες είναι ΚΧ)..

το ερώτημά μου έιναι αν αυτό θεωρείται ΚΧ ή ΒΧ?και γιατί αν κάποιος μπορέι να πει..οκ, ο κτιριοδομικός μιλαέι για τις κατοικίες, για τα επαγγελματικά κτίρια που κοιτάμε?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.