Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρώτο ΠΕΑ - διάφορα ερωτήματα


mem_fretz

Recommended Posts

μόλις έκανα σενάριο με αλλαγή κουφωμάτων και κλιματιστικού....

 

κόστος 7400Ε......περίοδος αποπληρωμής.....69 έτη! :smile: :-) :smile:

 

κατηγορία δεν αλλάζω....

 

σας φαίνεται "¨λογικό" ένα τέτοιο σενάριο?

 

για αλλαγή λέβητα δεν ξέρω αν έχει νόημα να βάλω σε ΠΕΑ διαμερίσματος πολυκατοικίας.

 

 

επίσης σας έχει τύχει για ΖΝΧ, >200λτ/ημέρα, να δείτε τι απώλειες δίνει για αμόνωτο δίκτυο....βγαίνει ένας συντελεστής απόδοσης 0.77. και εκεί τι σενάριο μπορείς να προτείνεις συγκεκριμένα για το ΖΝΧ?

επειδή είναι ο τελευταίος όροφος, και τα ηλιακά είναι στο δώμα , και επομένως έχω μικρό δίκτυο διανομής μπορώ κατά ΤΟΤΕΕ να θεωρήσω μηδενικές απώλειες. Ποια η γνώμη σας?

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, το 7400 έχει να κάνει με τον αριθμό των κουφωμάτων, τα τ.μ, το είδος. Πχ άλλη αξία εχουν τα απλά 2πλά, άλλη με θ.δ, low-eκτλ... Τα έτη...έχω δει και χειρότερα. Δοκίμασε επίσης σενάριο με 1-2 αλλαγές ταυτόχρονα. Σκέψου εξωτερική θερμομόνωση, 40-45ε/τμ τάξη μεγέθους..

Για ΖΝΧ σενάριο είναι ηλιακό. Αν έχει...καλύτερος (?) πχ επιλλεκτικός, κενού. Δεν έχω συναντήσει κάτι διαφορετικό να πω την αλήθεια.

Για λέβητα, οκ αν έχουν πετρελαίου, μπορείς να προτείνεις φ.α (αν περνά) ή καλύτερα επιτοίχιος λέβητας φ.α. Νταξ έχει κάποιο νόημα....Καλύτερη μόνωση, ρύθμιση για καλύτερο βαθμό απόδοσης ίσως...

Link to comment
Share on other sites

Τα κουφώματα είναι μια πονεμένη ιστορία. Σίγουρα αν έχεις κάτι σχετικά καλό δεν προτείνεις κάτι καλύτερο π.χ. αν έχει κούφωμα μεδιπλό τζάμι σε Α ή Β ζώνη δεν προτείνεις αντικατάσταση με διπλό, χ.ε. και argon.

Η μόνωση του ΖΝΧ είναι επίσης μια πονεμένη ιστορία σε τοπικά συστήματα. Θεώρησε μικρό δίκτυο (το 6μ επιτέλους διαγράφηκε) και πάρε β.α. = 1.

 

Μια καλή σχετικά λύση σε τέτοιες περιπτώσεις όπως την δική σου, που ήδη έχεις ένα κτήριο σε καλή κατάσταση, είναι να βάλεις (εάν υπάρχει αντιστάθμιση) θερμοστατικές βάνες στο διαμέρισμα. Με 20-30 ευρώ το κομμάτι θα σου ανεβάσει σε κατηγορία αυτοματισμών Β. Αλλά και να μην έχει αντιστάθμιση, εάν προτείνεις αλλαγή κυκλοφορητή με inverter (που δεν είναι εξωπραγματικό σε πολυκατοικία) και βάνες με θερμοστ/κές κεφαλές πας πάλι Β. Νομίζω ότι είναι καλό burst για αλλαγή κατηγορίας.

 

Αλλά και πάλι στην τελική εάν το κτήριο δεν επιδέχεται άλλες βελτιώσεις που δεν είναι εξωπραγματικές ή παράλογες, μην βάζεις κανένα σενάριο. Το ΠΕΑ θα βγει και ας έρθει όποιος έλεγχος θέλει να σου πει ότι είχες άδικο χωρίς να κινδυνεύει να φανεί <<γελοίος>>.

Link to comment
Share on other sites

Κατανάλωση ΖΝΧ > 200 lt/day; Το υπολόγισες με βάση τα m2; Τέλος πάντων, αν θεωρείς πως έχεις από τον ηλιακό μέχρι την πιό απομακρυσμένη βρύση ΖΝΧ, δίκτυο με μήκος μικρότερο από 6m, μπορείς να θεωρήσεις μηδενικές απώλειες δικτύου.

Λίγο δύσκολο μου φαίνεται δίκτυο με συνολικό l<6m. Βλέπεις η ΤΟΤΕΕ, θεωρεί ότι και τα εντός θερμαινόμενου χώρου τμήματα πρέπει να είναι μονωμένα. Τώρα αν το δεις πουθενά....

 

Ίκαρε, επιτοίχιο ατομικό λέβητα φ.α. εντάξει. Αλλά επεμβάσεις σε κεντρική θέρμανση (εκτός από τη ρύθμιση), με αφορμή μόνο ένα διαμέρισμα, μου φαίνεται ανέφικτο σενάριο.

Link to comment
Share on other sites

Για ΖΝΧ μπορείς να πάρεις βάση υπνοδωματίων...

Πάνο, σωστά λες για το λέβητα, θα είχε νόημα αν το ΠΕΑ αφορούσε όλη την πολυκατοικία πχ.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις...με έχετε καταυποχρεώσει....

 

Κατανάλωση ΖΝΧ > 200 lt/day; Το υπολόγισες με βάση τα m2; Λίγο δύσκολο μου φαίνεται δίκτυο με συνολικό l<6m. Βλέπεις η ΤΟΤΕΕ, θεωρεί ότι και τα εντός θερμαινόμενου χώρου τμήματα πρέπει να είναι μονωμένα. Τώρα αν το δεις πουθενά....

 

με βάση τα Υ/Δ το πήρα....3 Υ/Δ...Άρα > 200 lt/day. Για τις απώλειες δικτύου τελικά αποφάσισα να το πάω με βάση το πίνακα 4.16 άρα απώλειες 20.8%. Έκανα υπολογισμό με βάση τα μήκη μου και τους συντελεστές γραμμικής θερμικής μετάδοσης του Πίνακα 4.10 και μου βγήκε 16% απώλειες, παρόλο που το μήκος σε εξωτερικό χώρο είναι μικρό. Μάλιστα έκανα και τη δοκιμή να δω τι θα έβγαινε αν είχα μόνωση ίδια με του κτήριου αναφοράς και εντυπωσιάστηκα βλέποντας ότι βγήκε κοντά στο 7% ,επαληθεύοντας το 7.7% του Πίνακα 4.16. Άρα οι συντελεστές απωλειών δεν είναι υπερβολικοί.

 

Μια καλή σχετικά λύση σε τέτοιες περιπτώσεις όπως την δική σου, που ήδη έχεις ένα κτήριο σε καλή κατάσταση, είναι να βάλεις (εάν υπάρχει αντιστάθμιση) θερμοστατικές βάνες στο διαμέρισμα. Με 20-30 ευρώ το κομμάτι θα σου ανεβάσει σε κατηγορία αυτοματισμών Β. Αλλά και να μην έχει αντιστάθμιση, εάν προτείνεις αλλαγή κυκλοφορητή με inverter (που δεν είναι εξωπραγματικό σε πολυκατοικία) και βάνες με θερμοστ/κές κεφαλές πας πάλι Β. Νομίζω ότι είναι καλό burst για αλλαγή κατηγορίας.

 

Αυτό με τον inverter κυκλοφορητή ομολογώ δεν το είχα σκεφτεί. Θεωρείται ότι επειδή ελέγχω την παροχή του δικτύου διανομής έχω αντιστάθμιση σε μερικά φορτία?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ βάζω σχεδόν πάντα σενάριο για λέβητα φ.αερίου, έστω και εάν υπάρχει κεντρική θέρμανση.

Είναι καλό ο ιδιοκτήτης να έχει μία εικόνα για κόστος και όφελος (με όση ακρίβεια δίνει ένα ΠΕΑ) μίας τέτοιας αλλαγής.

Link to comment
Share on other sites

Από διευκρινίσεις σελ. 43: <<Αυτόματη υδραυλική ή θερμοκρασιακή προσαρμογή ...... ή κυκλοφορητές μεταβλητού σημείου λειτουργίας....>>.

Αυτό σε ΠΕΑ.

Σε ΜΕΑ, πολυκατοικίας ή όταν έχεις γενικά μεταβλητό φορτίο, είσαι υποχρεωμένος να εφαρμόσεις ΚΑΙ αντιστάθμιση ΚΑΙ inverter κυκλοφορητή.

 

Διευκρινίσεις σελ. 37 <<Στην ενότητα 4.8.3. .......>> Το 6 m μας απάλλαξε από την χωρίς ιδιαίτερο νόημα παρουσία του. Τώρα τι σημαίνει μικρό; Μικρό είναι το ...μικρό.

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

προέκυψε νέα υπόθεση.... :smile:

 

έχω την εξής απορία....έχω μια περίπτωση ενός διώροφου....στα σχέδια της οικοδομικής άδειας φαίνεται σαν διώροφο με 2 ανεξάρτητα διαμερίσματα, ένα ανά όροφο.

 

είναι σε περιοχή όπου δεν υπάρχει κτηματολόγιο. το κτήριο είναι οικογενειακό και ο γιος θέλει να βγάλει ΠΕΑ μόνο για το ισόγειο διαμέρισμα επειδή θα το νοικιάσει.

 

α) πρέπει να υπάρχει σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας για να μπορώ να βγάλω ΠΕΑ για το διαμέρισμα? αν ναι πρέπει να ζητήσω κάτι για να φαίνεται αυτό ή δεν χρειάζεται με το σκεπτικό ότι επειδή θα το ενοικιάσει και θα κάνει συμβόλαιο (για να θέλει ΠΕΑ) θα είναι ήδη? θα το δηλώσω σαν πολυκατοικία, τμήμα κτηρίου?

 

β) ο αριθμός κτηματολογίου, από ότι καταλαβαίνω δεν απαιτείται.

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.