Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρώτο ΠΕΑ - διάφορα ερωτήματα


mem_fretz

Recommended Posts

Μεταφορά από άλλο θέμα.

 

NOMIZΩ,ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΙΟ ΣΧΕΤΙΚΟ TOPIC ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΕΡΩΤΗΣΗ ΜΟΥ: ΠΩΣ ΔΟΥΛΕΥΩ ΣΕ ΜΕΛΕΤΗ Ε.Α ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΕΧΩ ΛΕΒΗΤΑ ΑΛΛΑ ΤΗ ΘΕΡΜΑΝΣΗ ΤΗΝ ΚΑΛΥΠΤΟΥΝ ΤΑ AIR CODITION?

 

 

Παρακαλώ μη γράφεται με κεφαλαία. Δείτε τους κανόνες συμμετοχής.

miltos

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

όταν έχετε αυθαίρετο παντελώς και τακτοποιείται με τον 4014 αν είναι μετά το 1983 βάζετε στό ΠΕΑ σαν αριθμό αδείας τι?κάποιον αριθμό πρωτοκολ. από την τακτοποίηση?

αν είναι πρίν το 1983 πιθανολογώ δεν υπάρχει πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

NOMIZΩ,ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΙΟ ΣΧΕΤΙΚΟ TOPIC ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΕΡΩΤΗΣΗ ΜΟΥ: ΠΩΣ ΔΟΥΛΕΥΩ ΣΕ ΜΕΛΕΤΗ Ε.Α ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΕΧΩ ΛΕΒΗΤΑ ΑΛΛΑ ΤΗ ΘΕΡΜΑΝΣΗ ΤΗΝ ΚΑΛΥΠΤΟΥΝ ΤΑ AIR CODITION?

 

Συνάδελφε βάζεις σύστημα θέρμανσης Τοπικές αντλίες θερμότητας.

Edited by miltos
Διαγραφή τμήματος παράθεσης
Link to comment
Share on other sites

1. Είναι ορθολογικό να αντιμετωπιστεί ως γραφείο, επειδή ενοικιάζεται ως επαγγελματικός χώρος, ή ως διαμέρισμα καθώς επί της ουσίας πρόκειται για τέτοιο;

2. Μήπως η χρήση γραφείο οδηγήσει εσφαλμένα σε μεγαλύτερη κατηγορία;

3. Αν κάποια στιγμή ενοικιαστεί ως διαμέρισμα θα χρειαστεί άλλο ΠΕΑ;

4. Αν αντιμετωπιστεί ως γραφείο, πέρα από κέλυφος, με βάση την πείρα σας, ποια άλλη πρόταση μπορεί να οδηγήσει σε αναβάθμιση της ενεργειακής κατηγορίας του;

Αν υπάρχουν οι σχετικές απαντήσεις σε άλλα Post ζητώ και πάλι συγνώμη και θα ήθελα να με καθοδηγήσετε σε αυτά.

 

Συνάδελφε στο 1. θα πρέπει να αντιμετωπιστεί σαν γραφείο

2. Δεν ενδιαφέρει κανένα τι κατηγορία θα βγεί.

3. θα χρειαστεί νέο ΠΕΑ

4. Ίσως αντικατάσταση λαμπτήρων ή και αυτοματισμοί στον φωτισμό

Edited by miltos
Διαγραφή τμήματος παράθεσης
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ antloukidis

Στα 3 πρώτα ok, απλά στο 4, ως μη ειδικός, όταν λες αυτοματισμοί στον φωτισμό, τι εννοείς; Φωτοκύτταρα; Προγραμματιζόμενοι διακόπτες; Και πως δηλώνονται αυτά στο προγραμμα του ΤΕΕ;

Μπορεί να ρωτώ απλά πράγματα αλλά είναι από τη μία που τα Η/Μ και οι αυτοματισμοί είναι για μένα λίγο κινέζικα, είναι από την άλλη που είναι "καλογραμμένα" και "ξεκαθαρισμένα" στις ΤΟΤΕΕ και γι' αυτό δυσκολεύομαι να εντοπίσω σ΄αυτά την "απόλυτη αλήθεια"...(αν υπάρχει στον ΚΕΝΑΚ).

Edited by miltos
Διαγραφή παράθεσης προηγούμενου μηνύματος
Link to comment
Share on other sites

Μη ζητάς απόλυτη αλήθεια. Μόλις τελείωσα το σεμινάριο και σε πολλά ερωτήματα κάθε εισηγητής είχε πολλές φορές άλλη απάντηση. Αυτοματισμό στον φωτισμό εννοούμε από διαφορετικούς διακόπτες για τα φώτα που βρίσκονται σε περιοχή που μπορεί να υπάρχει φυσικός φωτισμός (ώστε να μπορούμε να σβήσουμε π.χ. τα μισά), μέχρι αισθητήρες που είτε ελέγχουν on-off κάποια φωτιστικά είτε τα ντιμάρουν ώστε να έχουμε σταθερά τα lux που θέλουμε. Πως ορίζονται αυτά στο πρόγραμμα συγνώμη αλλά δεν το έχω ψάξει ακόμα γιατί δεν μου χρειάστηκε. Επίσης αισθητήρες παρουσίας ή κίνησης.

 

Παρακαλώ μην παραθέτετε ολόκληρο το προηγούμενο μήνυμα (όπως και ολόκληρα μηνύματα γενικότερα). Παραθέστε μόνο συγκεκριμένα σημεία ενός μηνύματος, όταν αυτό κρίνεται σκόπιμο.

miltos

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

1.να ρωτήσω αν μελετάτε μθχ (π.χ μονοκατοικία) τούς βάζετε στα συνολικά τ.μ πού γράφουμε και άρα τους πληρώνεστε κιόλας?

2.το ίδιο κάνετε και με τον όγκο τους δηλαδή τον προσθέτετε στο συνολικό όγκο?

3. όταν έχετε υπερυψωμένο δάπεδο πού τον χώρο από κάτω τον μελετάμε ώς κενο μθχ, κάνετε το ίδιο? Προσωπικά δεν θα τον πρόσθετα γιατί δεν θέλω να πληρωθώ για έναν κενο χώρο βέβαια από την άλλη σου λέει ο συνολικός θα είναι το σύνολο θχ και μθχ?

4. Με τον όγκο αυτού του κενού μθχ τι κάνετε τον προσθέτετε στον συνολικό?

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

  1. ΝΑΙ και στα δυο. Τον μελετάς - εξετάζεις κανονικά. Τι θα πει κενός; Εξετάζεις ένα δεύτερο κέλυφος και τις διαχωριστικές του, ναι ή όχι; Όσον αφορά στην πληρωμή, πληρώνεσαι ό,τι συμφωνήσεις. Να τελειώνουμε με αυτό! Νισάφι πια με τις τέως "ελάχιστες" και νυν "νόμιμες". Γι' αυτό και δεν έχω κάνει ούτε ένα ΠΕΑ μέσα στο 2012. Σαν να με φαίνεται, πως η πλειονότητα των συναδέλφων μόνο στα λόγια υπερασπίζεται την αξιοπρέπειά μας. Όλοι έρχονται και σου λένε: "Ξέρετε, έχω ένα διαμερισματάκι - μαγαζάκι και τώρα μόλις έμαθα πως χρειάζεται κι αυτό το πως το λένε". Και ζητάνε και έκπτωση. Όμως κανείς τους δε σου λέει, πόσα έβγαζε από την ποντικότρυπα που νοίκιαζε τόσα χρόνια. Κι εμείς λέμε: "Εντάξει, τόσα (λιγότερα)".
  2. Επίσης ΝΑΙ και στα δύο (και πάλι για την πληρωμή ισχύει το ίδιο).
  3. ΝΑΙ, χωρίς να συντρέχει κάτι άλλο πέρα από το προφανές, δηλαδή: συνολικός όγκος.

Link to comment
Share on other sites

για το 1 και 2 το ίδιο κάνω και εγώ. Γιά το 3 έχω ενδοιασμό γιατί φαντάσου να σε καλέσει κάποιος για μια μονοκατοικία υπερυψωμένη και από 100τ.μ να δει πάνω στο πεα 250 μαζί με κάτι κλιμακοστάσια. Δέν έχω πέσει ποτέ κάτω από την παλιά νόμιμη αλλά θέλω να δω πώς κρίνετε αν είναι σωστό να βάλω αυτά τα τ.μ στην αμοιβή αλλά αν είναι και το σωστο πού απαιτει η διαδικασία της ενεργειακής επιθεώρησης να μπαίνουν αυτά του κλειστου μθχ στα τ.μ τα συνολικά και στο να επαυξάνουν τον συνολικό ογκο?

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.