Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρώτο ΠΕΑ - διάφορα ερωτήματα


mem_fretz

Recommended Posts

Ναι έχω δηλώσει κατάστημα στο building cert.Επίσης στη ζώνη έχω δηλώσει κατάστημα.τι συμβαίνει???λες panos να χρησιμοποιησω αυτό με την μελέτη που λες??Ήδη έχω δημιουργήσει xml και έχω συμπληρώσει το κέλυφος,διαχωριστική και ΜΘΧ και τώρα πήγα στα συστήματα.Άρα δεν γίνεται αυτό με την μελέτη.

Edited by ΜΑΡΙΑ
Link to comment
Share on other sites

Στον πίνακα 3.4β υπάρχει U για δάπεδο επάνω από ΜΘΧ. Σε περίπτωση επιθεώρησης το παίρνεις με το μισό U και συντελεστές σκίασης = 0 όπως λες και εσύ..............

Αν εξετάζεις και περιγράφεις τον Μ.Θ.Χ. και κατά συνέπεια και τις διαχωριστικές επιφάνειες, τότε δεν παίρνεις τον μισό συντελεστή θερμοπερατότητας U αυτών των επιφανειών, αλλά ολόκληρο.

Έτσι όπως το περιέγραφε η Έφη κατάλαβα πως θα εξέταζε κανονικά τον μ.θ.χ. και δεν θα το αντιμετώπιζε σαν τμήμα κτιρίου.

 

Και μια ερώτηση σχετικά με την απλοποίηση του μισού συντελεστή U σε περίπτωση επιθεώρησης τμήματος κτιρίου.

Αν έχουμε κτίριο με μικτή χρήση (π.χ. καταστήματα και κατοικίες) με κοινούς ή και όχι μ.θ.χ., οι οποίοι πάντως εφάπτονται και στις δύο χρήσεις. Τότε ισχύει και πάλι η απλοποιητική αυτή παραδοχή ή θεωρούμε ως "κτίριο" την κάθε χρήση ξεχωριστά;

 

@ΜΑΡΙΑ

Γίνεται και τώρα να το κάνεις αυτό με τη μελέτη. Σώζεις το αρχείο σου με ένα άλλο όνομα για να μη γίνει κανένα μπέρδεμα, το ανοίγεις στο MELETH και τσεκάρεις αν η χρήση τόσο στο κτίριο όσο και στη ζώνη είναι αυτή που πρέπει, το σώζεις και το ανοίγεις πάλι με το λογισμικό της επιθεώρησης. Και ξανακάνεις εισαγωγή το αρχείο xml που σου είχε δημιουργήσει το buildingcert. Καλό θα ήταν να το κατεβάσεις ξανά από το buildingcert πριν το κάνεις εισαγωγή.

 

Ελπίζω να βρεις άκρη.

Edited by panos-vicious
Link to comment
Share on other sites

panos το U/2 είναι για κάθε χρήση χωριστά.όπως και το ΠΕΑ.Εκτός αν είναι ΠΕΑ κτιρίου.Αν είναι ΠΕΑ κτιρίου περιγράφεις κανονικά τον ΜΘΧ και τισ διαχωριστικές.Εγώ έχω κατάστημα και βάζω διαχωριστικές με τους ΜΘΧ (υπόγειο και κλιμακοστάσιο) με U/2.στην καρτέλα ΜΘΧ μόνο εμβαδό και διεισδυση αέρα.πειτε κάτι και για το πρόβλημα μου με τον φωτισμό.

 

panos

 

αν αλλάξω παω στην μελέτη και αλλάξω κάτι μετά θα μου το δεχθεί το building cert?.αλλά εξαγωγή σε xml θα κάνω οπότε μαλλον εντάξει εε???Αυτό με την εισαγωγή ξανά του xml δεν την κατάλαβα (μετά την εισαγωγή στην μελέτη).Το αρχείο που μετονόμασα εννοείς ή το αρχείο που έβαλα στην μελέτη??το μετονομασμένο τι θα το κάνω?ή ξανά από την αρχή να κατεβάσω το xml απο το building?

Edited by ΜΑΡΙΑ
Link to comment
Share on other sites

Μαρία κάνεις μέγα λάθος με τους μθχ. Αν χρησιμοποιείς την απλοποίηση U/2 ΔΕΝ πρέπει να έχει κάρτα μθχ ούτε διαχωριστικές. Τις επιφάνειες με U/2 τις περνάς στα αδιαφανή ή διαφανή προς εξωτερικό αέρα.

 

Πάνο, παίρνεις στην περίπτωσή σου κανονικά την απλοποίηση U/2. Μου είχε τύχει κάτι παρόμοιο. Το καρατσεκάρισα. Χρησιμοποιείς το U/2 άνετα.

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

Σοβαρα hkamp???μα που διάβασα ότι το u/2 σημαίνει προς ΜΘΧ και όχι προς εξωτερικό αέρα?λάθος κατάλαβα??

 

panos

θα προσπαθήσω τώρα.

 

katrmp

Μάλλον η διευκρίνηση με τα κόκκινα γράμματα έγινε για τους πίνακες 34α,β.Αλλιώς δεν καταλαβαίνω προς τί το μπέρδεμα.Σωστά τα λέω?Αλλιώς είναι κατανοητό που μπαίνουν τα αδιαφανή/διαφανή προς εξωτερικό αέρα.Με μπέρδεψε αυτό με τον ΜΘΧ και ευτυχώς που το είπα στον panos και δεν το εφάρμοσα ακόμη.

Edited by ΜΑΡΙΑ
Link to comment
Share on other sites

αλλο πρός που παίρνεις το U και αλλό που το βάζεις στο πρόγραμμα . είναι γκαραντι όπως τα λέει ο hkamp και χιλιοτσεκαρισμένα.Αν μη τι άλλο είναι η προσφορά των παλαιών επ[ιθεωρητών που πρέπει να αναγνωρισθεί.

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω και μια ερώτηση για τον κλιματισμό??πως συμπληρώνονται τα στοιχεία στην καρτέλα ΚΚΜ??έχω μια κλιματιστική μονάδα 24000 θερμίδων για ψύξη και θέρμανση σε κατάστημα χωρίς εξαερισμό.Ήδη έχω συμπληρώσει τα στοιχεία στις καρτέλα θέρμανση (αερόψυκτη Α.Θ.,ισχυς ΚΚΜ,cop απο προδιαγραφές,δίκτυο διανομής ισχύς 0,β.α 1,τερματικές μον. στομια (μονο για ΚΚΜ) β.α. 0,βοηθητικές κυκλοφορητης 10W/m2) και στην καρτέλα ψύξη τα στοιχεία του κτιρίου αναφοράς.Σωστά τα έβαλα??Πρώτη φορά μου τυχαίνει κατάστημα και δυσκολεύομαι ιδιαίτερα.

 

Φυσικά να ευχαριστήσω πολύ όλους για τις προηγούμενες απαντήσεις στα ερωτήματα.

Edited by ΜΑΡΙΑ
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.