Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρώτο ΠΕΑ - διάφορα ερωτήματα


mem_fretz

Recommended Posts

Ευχαριστώ πάνο. Αυτό που ρωτάω κυρίως στο 1 είναι ότι στο excelάκι με τις σκιάσεις παίρνουμε ύψος τοίχου a χωρίς την πλάκα, ενώ στο σχήμα 3.6α το H περιλαμβάνει κ την πλάκα. Oπότε τα μισά των H και a δεν ταυτίζονται.

 

Επίσης για το 788# τι λες;

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω σε ποιο από διάφορα σχετικά excel προγραμματάκια αναφέρεσαι. Σε ένα που έχω μπορείς να υπολογίσεις τιμές είτε ξεχωριστά για κάθε δομικό στοιχείο είτε για όλο το ύψος της όψης.

 

Για το #788 δες στη βοήθεια του προγράμματος: "Αριθμός ορόφων. Εισάγεται ο συνολικός αριθμός επιπέδων του κτιρίου. Συμπεριλαμβάνονται το ισόγειο και τα επίπεδα του υπογείου" και"Ύψος ισογείου (m). Εισάγεται το μέσο ύψος του ισογείου, σε περίπτωση που το ισόγειο έχει διαφορετικό ύψος, αλλά ανήκει στην ίδια ιδιοκτησία".

Αν εξετάζεις τμήμα κτιρίου δώσε αριθμό ορόφων "1" και ύψος ισογείου κενό κελί.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά έφαγα σκάλωμα.

εκτός από τούς πίνακες π.χ 1.5 πού λένε ,πολυκατοικία=παραπάνω από μία κατοικία, κάπου ήταν γραμμένο ότι όταν έχουμε διπλοκατοικία θεωρείται πολυκατοικία.

θέλω να το δείξω σε ένα πελάτη και δεν θυμάμαι πού ήταν , σε τοτεε? δκ? διευκρινήσεις?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Στο σύστημα θέρμανσης στην παραγωγή βάζω στον τύπο: α)λέβητας φυσικού αερίου ή Β)τοπική μονάδα αερίου όταν έχω το κλασικό λεβητάκι με φυσικό αέριο; Το α έτσι;

Και συμπληρώνω το βαθμό απόδοσής του κ όχι το COP. Σωστά;

Edited by γ.ταφ
Link to comment
Share on other sites

Το Α όταν καλύπτει τις ανάγκες του κτηρίου (άσχετα αν εξετάζεις τμήμα κτηρίου) και το Β όταν υπάρχει ανεξάρτητη μονάδα θέρμανσης στο ίδιο τμήμα κτηρίου που εξετάζεις

Στην Α περίπτωση θα πρέπει να προσθέσεις και την θερμική ισχύ που παράγει για ΖΝΧ, αν υπάρχει κεντρικός θερμαντήρας (boiler)

Link to comment
Share on other sites

dib

Εξετάζω τμήμα κτηρίου και έχω το κλασικό λεβητάκι φυσικού αερίου στο μπαλκόνι του διαμερίσματος. Χρησιμεύει και για θέρμανση κ για ΖΝΧ. Άρα τι βάζω ως τύπο θέρμανσης κ τι ως τύπο για ΖΝΧ; ΛΕΒΗΤΑΣ;

Link to comment
Share on other sites

dib

Εξετάζω τμήμα κτηρίου και έχω το κλασικό λεβητάκι φυσικού αερίου στο μπαλκόνι του διαμερίσματος. Χρησιμεύει και για θέρμανση κ για ΖΝΧ. Άρα τι βάζω ως τύπο θέρμανσης κ τι ως τύπο για ΖΝΧ; ΛΕΒΗΤΑΣ;

 

Και στο 1ο και 2ο -> τοπική μονάδα αερίου -> λέβητας

Link to comment
Share on other sites

Σόρρυ dib αλλά έχω μπερδευτεί. Επομένως για την περίπτωσή μου βάζω κ στα 2 τοπική μονάδα αερίου ή λέβητας;

 

Σε σεμινάριο που έχω παρακολουθήσει στο ΖΝΧ είπαν να επιλέγουμε λέβητας και όχι τοπική μονάδα φυσικού αερίου.

Edited by γ.ταφ
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.