Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρώτο ΠΕΑ - διάφορα ερωτήματα


mem_fretz

Recommended Posts

στην ψύξη έβαλα μηδέν ισχύ και 0.5 συντελεστές ενώ ψυχώμενη επιφάνεια την μισή (27τ.μ). Δεν έπρεπε αφού το κέλυφος είναι διαφορετικό και σίγουρα το δικό μου χειρότερο απο το κτ.αναφορας να βγαλω περισσότερη κατανάλωση από του κ.α ή δεν ισχύει αυτό επειδή ισα-ίσα μιλάμε για ψύξη?

σενάριο μάλλον μόνο αλλαγή θερμανσης με παίρνει να προτείνω?

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

Τι τύπο παραγωγής έβαλες;Τι EER έβαλες; Τι β.α. σε δίκτυο-τερμ.μονάδες; Στην ψυχ. επιφάνεια και όγκο βάλε 0 (αφού δεν έχεις ψύξη). Το μισό δεν αφορά την επιφάνεια με την έννοια αυτή. Αλλά και 1.000 να βάλεις δεν παίζει ρόλο. Στατιστικά μεγέθη είναι στην ψύξη.

Link to comment
Share on other sites

έβαλα αερόψυκτες Α.Θ, ηλεκτρισμό, ΕΕR=3, β.α=0.95 και για τα δίκτυα και για τίς τερματικές και 5W/m2 για τίς ισχύς βοηθητικών.

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει δίκτυο (τοπική μονάδα Α.Θ.) άρα β.α. δικτύου =0.

Τερματικές μονάδες β.α. = 0,93 (και 0,95 άστο, σωστό κι αυτό για την ώρα)

Ισχύς βοηθ. μον. = 0 (δεν έχεις βοηθ. μονάδες στις τοπικές Α.Θ.)

Link to comment
Share on other sites

στην 4.3.1 λέει σελ97<< σε περιπτωση πού το υπό μελετη ή επιθεωρηση δεν διαθέτει συστημα θερμανσης και ψύξης τότε λαμβάνεται υπόψιν ότι θερμαινεται και ψύχεται . Σε αυτην την περίπτωση οι απώλειες τού δικτύου διανομής =5%>>

Bέβαια στην σελ 102 λέει ότι για τοπικά συστηματα θερμότητας ή ψύξης στα οποία δεν υπάρχει δίκτυο διανομής οι απώλειες διανομής θεωρούνται μηδενικές και για το επιθεωρηση και για το αναφοράς.

εμ'ενα με μπέρδεψε αυτο στην σελίδα 97.

 

όμοια για τα βοηθητικά στην σελίδα 106 λέει ότι όταν δεν έχει θεωρειται ότι θερμαίνεται και ψύχεται και η ισχύς θέρμανσης ή /και ψύξης ειναι 5w/m2 για κατοικία. Αρα βάζουμε ή όχι¨?

σωστά δεν εχω επιλέξει ότι το κτίριο διαθέτει αερόψυκτες ΑΘ?

Link to comment
Share on other sites

επιπλέον να ρωτήσω οι τερματικές γιατί κανονικά 0.93 πού το λέει? εγω πηρα 0.95 από την 103σελιδα. Βέβαια στην 105 πινακ 4.14 δίνει 0.93 για τοπικές αντλίες αλλά αυτό είναι όταν πράγματι έχεις ψύξη όχι τωρα πού δεν έχεις και παίρνεις θεωρόντας του κτιρίου αναφοράς. έτσι δεν είναι ¨?

sos hkamp απάντησε μου σε αυτα τα δύο post για να μην εκδόσω κανένα πιστοποιητικό πατάτα

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

Μην σκας. Καλά το πας. Αλλά και λάθος να κάνεις σε τέτοιο επίπεδο, δε χάλασε ο κόσμος. Σκέψου πόσο το ψάχνεις. Αν κρίνω από το σύνολο, που εκδίδει ΠΕΑ ερήμην εγκεφαλικής διεργασίας (τα βγάζει το πρόγραμμα μωρέ...) το buildingcert είναι η μεγαλύτερη ελληνική αποθήκη γεώμηλων.

 

Για τις τοπικές Α.Θ. δες στις ερωταπαντήσεις του ΤΕΕ. Το 5% αφορά τα του τριτογενή και η σελ. 97 θα διορθωθεί (ελπίζω και πιστεύω σύντομα...) .

Επίσης και η σελ. 106 θα διορθωθεί.

 

Το 0,95 σωστά το παίρνεις. Αλλά σε λίγο θα γίνει 0,93. Και η 103 θα διορθωθεί.

 

Τα παραπάνω προκύπτουν από τα συμφραζόμενα σε γραπτές ερωτήσεις που έγιναν στο ΤΕΕ και τις απαντήσεις που δόθηκαν.

Link to comment
Share on other sites

εκανα αλλαγή βάζοντας β.α=1 (όχι μηδεν πού μάλλον εκ-παραδρομής έγραψες στο #194 έτσι? γιατί με μηδέν βγαίνει μηδεν η κατανάλωση)δικτυο διανομής, δεν έβαλα τίποτα για ισχυ στα βοηθητικά συστηματα, και τέλος έβακα β.α=0.95 για τερματικές. Τα αποτελέσματα ήταν και για το κτίριο αναφοράς και για το δικό μου να πέσει το συνολικό αντιστοιχα στα 143 και 259 από 154 και 271. Φυσικα αυτο το ποσο έπεσε στην ψύξη πού πλέον είναι για κ.α=35 και για δικ'ο μου =29

1. πως φαίνονται πλέον?

2. πάλι το δικό μου έχει λιγότερη κατανάλωση στην ψύξη από το κτίριο αναφοράς . γίνεται?

3. το ίδιο γίνεται και στο ζνχ αλλά μάλλον δικαιολογείται λόγω ηλιακου διπλής

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

Εκ παραδρομής. β.α.=1 ΟΚ!

Φαίνεται τώρα λίγο καλύτερα τα ψυκτικά. Αν δεν είχες και τόσα δυτικά ανοίγματα (σε κόβω να έχεις) θα ήταν και καλύτερα.

Στις ψύξεις παίζουν ρόλο και οι σκιάσεις.

 

Σωστά είναι νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

έχω πολλά νοτιοδυτικά στίς 190 μοίρες. Βέβαια αυτο πού λές για τίς σκιάσεις μπορει να παίζει ρόλο τέντα πού έχω το καλοκα΄'ιρι και να βγαίνει λίγο καλύτερο το δικό μου στην ψύξη?

τελικά οι θερμοσυσσωρευτές(τοπικές ηλεκτρικές μονάδες το έβαλα στο πρόγραμμα) είναι καταστροφικοί στην κατάταξη.

μάλλον μόνο αλλάγη του συστήματος μπορώ να προτείνω σενάριο?

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.