Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρώτο ΠΕΑ - διάφορα ερωτήματα


mem_fretz

Recommended Posts

στο δάπεδο (είναι πληρωμένο με εδαφος , υπερυψωμένο) θα πάρω και εκει την διευκρινιστική με U/2. Tο θέμα για β βάζω 180 μοιρες όπως σε πυλωτή?

Link to comment
Share on other sites

Λογικά αυτό πρέπει να μπαίνει στην καρτέλα 'επί εδάφους'. Εκεί δεν βάζεις προσανατολισμούς.

Link to comment
Share on other sites

πρέπει να έχεις δίκιο. Βάζω στο επι εδάφους με U/2 αφού θα θεωρήσω ΜΘΧ τον χωρο κάτω από το δάπεδο. Το θέμα δεν είναι 'οτι κανονικά η διευκρινιστική λέει ότι παίρνεις σαν σε επαφή με εξωτερικό αερα με U/2 . Στο επι εδάφους όμως δεν είναι σε επαφή με εξωτερικό αέρα, ετσι δεν είναι?

ουσιαστικά είναι το #124 πού απαντά ο hkamp ότι αν θέλω παίρνω και το υπερυψωμένο με U/2 αλλά πού το βάζω στο επι εδάφους ή στίς αδιαφανείς πρός εξωτερικό;

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι συνάδελφοι. Δύο θέματα τα οποία έχουν συζητηθεί εκτενώς αλλά εγώ τελικά ασφαλές συμπέρασμα δεν έβγαλα και με προβληματίζουν είναι τα εξής:

 

1) Όσον αφορά τον επιμερισμό της ισχύος των βοηθητικών συστημάτων αυτό που κατάλαβα διαβάζοντας αρκετά είναι ότι δεν πρέπει να γίνεται. Η διατύπωση της βοήθειας του προγρ/τος λέει: αν υπάρχουν πολλές ζώνες να γίνεται επιμερισμός. Επομένως όπως λένε και οι fag του τεε μπαίνει αυτόυσια η ισχύ του κυκλοφορητή κ.τ.λ.

 

2) Το μεγάλο θέμα..Η ισχύς του δικτύου διανομής...Λοιπόν σύστημα μονοσωλήνιο, 1 στήλη προσαγωγή , 1 επιστροφή, ονομαστική ισχύς 116.3 kw και πραγματική ισχύ (μετά από τους υπολογισμούς) που πηγαίνει στο δίκτυο διανομής 87,25kw. Τι ισχύ βάζουμε στο δίκτυο διανομής?? Έχω διαβάσει όλους τους πιθανούς συνδυασμούς :smile: και γι αυτό ρωτάω μήπως έχει κατασταλάξει κάποιος...

Link to comment
Share on other sites

θεωρω το 4,5 αν το χρησιμοποιησω πρέπει να μελετήσω τον ΜΘΧ αφού είναι στην κάτω πλάκα. Αν πάω με U/2 θα πάρω τιμή U απόμ 3.4β και μετα θα βάλω U/2. Το θέμα είναι πού θα το βάλω στο πρόγραμμα?

Link to comment
Share on other sites

1) Την ισχύ των βοηθητικών την επιμερίζεις βάσει των τμ της ζώνης που επιθεωρείς. Για την θέρμανση βοηθητικά είναι κυκλοφορητής, καυστήρας, ηλεκτροβάνες κλπ. Πρόσεχε όταν το περάσεις στο λογισμικό οι μονάδες είναι kW και όχι W (θα πρέπει να σου προκύπτει μία μικρή τιμή).

 

2) Όπως το βλέπω εφόσον η προσαγωγή / επιστροφή είναι μία τότε η ισχύς του δικτύου διανομής είναι 87,25 kW.

Link to comment
Share on other sites

θεωρω το 4,5 αν το χρησιμοποιησω πρέπει να μελετήσω τον ΜΘΧ αφού είναι στην κάτω πλάκα. Αν πάω με U/2 θα πάρω τιμή U απόμ 3.4β και μετα θα βάλω U/2. Το θέμα είναι πού θα το βάλω στο πρόγραμμα?

To δάπεδο δεν είναι επί εδάφους υπερυψωμένο; Έτσι λες στο #172. Edited by akis73
Link to comment
Share on other sites

akis 73 ευχαριστώ για την απάντηση.

 

1) Αν γίνει ο επιμερισμός η τιμή βγαίνει πολύ μικρή και έρχεται σε αναντιστοιχία με το εμπειρικό 5 W/m2. Εγώ αυτό που κατάλαβα είναι ότι αν έχεις π.χ. ένα πολυζωνικό διαμέρισμα, τότε κάνεις τον επιμερισμό της συνολικής ισχύς σε κάθε ζώνη. Απλά λόγω συνήθειας, επειδή τα περισσότερα θεωρούνται μονοζωνικά, για αυτό ίσως έχει γίνει παρερμηνεία. Και επίσης δεν καταλαβαίνω γιατί αλλάζουν τόσο δραματικά τα αποτελέσματα απο τα βοηθητικά συστήματα??

 

2) Και εγώ αυτό σκέφτομαι αλλά δεν είμαι σίγουρος.

Edited by mem_fretz
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.