Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλαγή από 3843 σε 4014


Recommended Posts

Συνάδελφοι, γνωρίζεται αν το παράβολο με 4014 μπορεί να το γλιτώσει - συμψηφίσει, πελάτης μου ο οποίος πληρώνει δόσεις με τον 3843 και τα λεφτά που έχει δώσει υπερκαλύπτουν το πρόστιμο με τον 4014.

 

Όχι, δεν μπορεί να το γλυτώσει!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 64
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα έχω ρυθμίσει Υπόγειο με τον 3843 έχει πληρωθεί εφάπαξ και έκανα περαίωση. Επειδή έχει κι ένα ακόμα τμήμα αυθαίρετο, το οποίο θα ρυθμίσει με το 4014, μπορώ να βάλω μέσα και τον υπόγειο και να αφαιρεθούν τα καταβληθέντα πρόστιμα ; ( τον συμφέρει οικονομικά... )

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημερα.

 

1) Αν περασω απο τον 3843 (ειμαι 3/8 δοσεις) στον 4014, μπορω να διαλεξω ΕΦΑΠΑΞ πληρωμη του 4014 για να χρησιμοποιησω και το 20% εκπτωση?

2) Αν στον 3843 εχω δηλωσει πχ. 30μ2, μπορω στον 4014 να δηλωσω 50μ2 και να γινει συμψηφισμος στα προστιμα ή ο συμψηφισμος γινεται ΜΟΝΟ οταν αναφερομαστε στα ιδια τετραγωνικα?

Edited by Clemenza
Link to comment
Share on other sites

1. Ναι μπορείς, με την προϋπόθεση το υπόλοιπο (αν θυμάμαι καλά) να είναι πάνω από 400 ευρώ.

2. Ναι μπορείς αν αναφέρεσαι στο ίδιο ακίνητο (και προφανώς συμπεριλάβεις και το χώρο που αναφέρονταν στον 3843).

Link to comment
Share on other sites

ΙΑΣΟΝΑ

 

1) Για το (1) θυμασαι που αναφερεται αυτο που γραφεις? (πχ. στις ερωτοαπαντησεις δεν το λεει)

2) Αλλαγη χρησης στον 4014 σε σχεση με τον 3843 αναφερεται καπου στον νομο ρητα οτι δεν μπορει να γινει?

πχ. Ημιυπαιθριος που εγινε με τον 3843 Κατοικια και με τον 4014 (διχως να εχει περαιωθει η διαδικασια στον 3843) γινεται Γραφεια......

Link to comment
Share on other sites

Ν.4014 Άρθρο 24 - παρ. 8. α. Σε περίπτωση που το ποσό του προστίμου μετά την καταβολή του παραβόλου είναι μικρότερο των τετρακοσίων (400) ευρώ καταβάλλεται εφάπαξ χωρίς έκπτωση....

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, έχω κάνει αίτηση για την διατήρηση χρήσης με τον 3843 ενός ημιϋπογείου από αποθήκη που φαίνεται στην οικ.άδεια σε διαμέρισμα και η πελάτισα πληρώνει σε δόσεις το πρόστιμο έως τον Οκτώβριο 2012.

Για να ενταχθώ στον 4014 μπορείτε να μου διευκρινήσετε τα εξής:

1. Οικ.άδεια του 1974 και κατασκευή κανα δυο χρόνια αργότερα αλλά συμβόλαιο αγοράς αποθήκης που ήταν ήδη διαμορφωμένο διαμέρισμα το 1990. Ποιά παλαιότητα ισχυρίζομαι? Προ 1983 για την κατασκευή του σκελετού ή μετά το 1983 για την αλλαγή χρήσης που έχω αποδεικτικό (συμβόλαιο αγοράς)

2. Πληρώνεται παράβολο 500 ευρώ (είναι δηλωμένο στον 3843 ακριβώς 50 μ²) ή 1000 ευρώ?

3. Αφαιρούνται οι δόσεις που έχει ήδη πληρώσει - οκ- αλλά και το αρχικό παράβολο των 350 ευρώ για την υπαγωγή στον 3843 ?

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

1. Πιστεύω ότι, για τις αλλαγές χρήσης ΔΕΝ θα χρειαστεί τελικά (μετά την γνωμοδότηση του ΣΤΕ) άλλο δημόσιο έγγραφο ή αεροφωτογραφία και θα αρκεί η υπεύθυνη δήλωση του ιδιοκτήτη και η "τεκμηρίωση" αυτής στην τεχνική έκθεση του μηχανικού. Οπότε, μπορείς να δηλώσεις ότι, η αλλαγή χρήσης του υπογείου υφίσταται π.χ. από το 1976 με την προϋπόθεση ότι, το "ακίνητο" θα αναφέρεται στο Ε9 του ιδιοκτήτη και ο χρόνος παλαιότητας εκεί θα είναι αυτός (δηλαδή, πριν το 1983 "ξεχνώντας" ταυτοχρόνως το συμβόλαιο που έχεις).

 

2. Προσοχή δεν βάζουμε τους εξωτερικούς τοίχους στον υπολογισμό των τ.μ. (όπως και στον 3843). Το παράβολο μέχρι 50 τ.μ. για τον 4014 είναι 500 ευρώ.

 

3. Αφαιρούνται και οι καταβληθείσες δόσεις του προστίμου και το αρχικό παράβολο του 3843, από το πρόστιμο του 4014.

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.