Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλαγή από 3843 σε 4014


Recommended Posts

προφανώς tranag

o gp1 δεν εννοεί ότι θα δώσει τα λεφτά πίσω στον πελάτη του, αυτά που πήρε για την

ρύθμιση Η/Χ, αλλά ότι θα πάρει τα κανονικά και τυπικά μόνο θα δώσει μειωμένη Α.Π.Υ,

για φορολογικούς λόγους

Edited by ΚΑΝΑ
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 64
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Φίλε ΚΑΝΑ καλησπέρα. Θεωρώ ότι είσαι ο Πατριάρχης του φόρουμ... Είσαι πάντα μεστός, ευγενικός και με εξαιρετικές γνώσεις...

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή θα κλέψει; Διότι έτσι διαβάζεται αυτό που έγραψες συν. ΚΑΝΑ. Εκτός αν δεν το κατάλαβα καλά.

Link to comment
Share on other sites

gp1

ευχαριστώ αν και δεν συμφωνώ απόλυτα σε όλα

να σαι καλά πάντως και για την δική σου ευγένεια

 

Faethon

αυτό έλειπε συνάδελφε, Να μην καταλαβαίνεις

καλά ρε φίλε Faethon,,, μήπως καταλαβαίνεις πολλάααααααααααα-

πότε προλαβαίνεις και απαντάς σε όλους και σε όλα τα θέματα

 

όπου και αν ψάξω Faethon εδώ Faethon εκεί Faethon και παραπέρα

Να σαι καλά και συ

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

KANA ειλικρινά δεν καταλαβαίνω τι λες, ούτε ο gp1 έλυσε την ασάφεια με το επόμενό του μήνυμα. Όταν παίρνουμε μια αμοιβή για μια δουλειά κλείνει αυτή η δουλειά. Στην προκειμένη, αυτή η δουλειά ήταν η ρύθμιση με τον 3843. Αν προκύψει νέα δουλειά, αυτή είναι νέα δουλειά. Στην προκειμένη και πάλι είναι η τακτοποίηση με τον 4014 και πλέον υπάρχει η δυνατότητα κάποια Χ% έκπτωσης. Δηλαδή είναι δυνατό να γίνει με δωρεάν αμοιβή ή κοντά στα 232+ΦΠΑ ώστε να έχει νόημα ο οποιοσδήποτε συμψηφισμός ή έχει καμία ιδιαίτερη σημασία το ότι πριν 6 μήνες ή 1 χρόνο μας ξαναπροτίμησε ο ίδιος πελάτης; Αν είναι έτσι να κάνουμε αποκλειστικά "συμβόλαια υποστήριξης" 5ετή, 10ετή ή και ισόβια και με ένα πάγιο εκεί πέρα 5-10.000 ευρώ να καλύπτουμε κάθε ανάγκη που θα προκύψει στο μέλλον!

 

Υ.Γ. Το 2ο γράμμα στο nickname μου είναι Ρ (πί) και όχι R (άρ). tPanag και όχι tRanag.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θεωρώ ότι, όλοι μας είμαστε "μεγάλα παιδιά" κι ο καθένας από εμάς πράττει αναλόγως της εμπειρίας, των γνώσεων, των συμφερόντων και των ...οραμάτων του για τον ίδιον και για το επάγγελμά του!!!

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε tpanag

θα διαπίστωσες ίσως ότι τα αγγλικά είναι άγνωστη γλώσσα για μένα και ούτε τα πάω και πολύ-πολύ ..

συγνώμη επομένως για το λάθος μου στο ψευδώνυμο σου

 

ίσως όμως να μην κατάλαβες, ότι ο συνάδελφος gp1 να ήθελε να δικαιολογήσει

στον πελάτη του

ή

την μηδενική έκπτωση στην αμοιβή του, (οι εκπτώσεις δεν είναι δα και υποχρεωτικές)

ή

μόνο μια πολύ μικρή έκπτωση

εκμεταλλευόμενος ή προφασιζόμενος την απάντηση που θα δίναμε εμείς στο θέμα του

 

π.χ στο ΟΧΙ μας, άρα δικαιούμαι 1930,58

και στο ΝΑΙ μας, άρα δικαιούμαι 1930,58-286,59=1643,99

 

που είναι το πρόβλημα, συνάδελφοι

Τέλος πάντων …δεν μπορεί να είμαστε στο μυαλό του καθενός που ρωτάει,

στο γιατί και πως και ούτε είναι υποχρεωτικό να απαντούμε

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, τώρα που απελευθερώθηκαν οι αμοιβές, λέω να κάνω μια έκπτωση στον Πελάτη, γι' αυτό και σκέφτηκα να του πω ότι "του αφαιρώ" την προηγούμενη αμοιβή... Δεν είναι μεμπτό νομίζω να κάνω μια έκπτωση της τάξης του 15%... (τόσο είναι το 286,59 / 1930,58).

Επί της ουσίας τώρα...

Ο φάκελος που κατέθεσα σύμφωνα με τον ν.3843 βρίσκεται στην Πολεοδομία, και δεν με έχουν ειδοποιήσει ακόμη για να πάω για το πρόστιμο. Πιθανόν βέβαια να έχουν εκδώσει το πρόστιμο, αλλά δεν το ξέρω με βεβαιότητα.

Ποιά διαδικασία πρέπει να ακολουθήσω για να "αποσύρω" τον φάκελο από την Πολεοδομία και να μην προχωρήσει η διαδικασία του ν.3843;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σε ορισμένες περιπτώσεις (που υπήρχε οικονομικό συμφέρον για τους πελάτες) τους απέτρεψα από το να πληρώσουν το πρόστιμο, έκανα δήλωση με τον Ν.4014 και δεν πρόκειται να κάνω απολύτως τίποτα με τους φακέλλους του Ν.3843 στις πολεοδομίες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.