Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βιβλιογραφία (γενικά) για Πολιτικούς Μηχανικούς


 
kostasi

Recommended Posts

γειά σας,

έχει κάποιος υπόψη του βιβλιογραφία σχετικά με την πλαστιμοτητα τοιχωμάτων;

με ενδιφέρουν τεχνικές ενίσχυσης για αύξηση της πλαστιμοτητας τοιχώματος.

 

Παρατήρηση: Πρίν κάνουμε μία δημοσίευση, χρησιμοποιούμε την Αναζήτηση ώστε να δούμε εάν η απορία μας έχει απαντηθεί αλλού. Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Link to comment
Share on other sites

@camelot

 

Ευχαριστώ πολύ συνάδελφε για το ειλικρινές σου ενδιαφέρον.Καλή επιτυχία με ό,τι ασχολείσαι και θα επανέλθω δριμύτερος με επιστημονικές απορίες!!!Καλές δουλειές και μελέτες συνάδελφοι!!!

Link to comment
Share on other sites

πολλά στοιχεία για επεμβάσεις θα βρείς στα:

1.επισκευές και ενισχύσεις κατασκευών.Σ.Δρίτσος-εκδόσεις Παπασωτηρίου

2.ενίσχυση κατασκευών για σεισμικά φορτία.Κ.Σπυράκος-εκδόσεις ΤΕΕ

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα θα βρεις κάποια βασικά στο Βιβλίο "Αντισεισμικές Κατασκευές από Σκυρόδεμα" των Κάππο & Πενέλη. Τονίζω όμως το "βασικά" διότι με τα τοιχία ειδικά δεν ασχολείται πάρα πολύ.

 

Σίγουρα θα σε βοηθούσε πάρα πολύ αν έβρισκες κάποιο βιβλίο (δεν ξέρω αν έχει εκδώσει κάτι) του Τσώνου. Ο άνθρωπος έχει εμβαθύνει άπειρα στο θέμα. Ίσως θα βοηθούσε αν έβρισκες παρουσιάσεις του από συνέδρια ή δημοσιεύσεις του σε περιοδικά.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

kostasi για να απαντήσω στο πρώτο σου post, ο κ.Βαρδουλάκης έχει ανεβάσει στη σελίδα του τα πρώτα 4 κεφάλαια από το βιβλίο του Τεχνική Μηχανική 1:

 

http://geolab.mechan.ntua.gr/teaching/courses/mechI/index.html

 

(Σε άλλο σημείο θα βρεις και τα 2 πρώτα από την καινούρια έκδοση του ΤΜ2)

 

Τώρα, για τη μηχανική του Τσαμασφύρου, υπήρχε η σκέψη να βγει σε e-book από τη βιβλιοθήκη του ΕΜΠ, αλλά απ' ότι φαίνεται το παράτησαν.(http://www.lib.ntua.gr/newsite/el/ebooks.htm - γράφουν για 4 βιβλία και εμφανίζουν μόνο 3, τι λείπει;)

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς ποια βιβλιοπωλεία στην Κύπρο (κατά προτίμηση Λευκωσία) φέρνουν βιβλία του τομέα μας; Ρωτάω γιατί πήγα σε ένα σήμερα να ρίξω μια ματιά και όταν τους ρώτησα μου είπαν: "Πολιτικό μηκανικό; Τι ειν' αττό;"

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω παραγγείλει μια φορά από εδώ κάτι που ήθελα.

Παπασωτηρίου ή κάτι αντίστοιχο δεν παίζει και αποστολή από ελλάδα? Amazon για ξενόγλωσσα βιβλία?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.