Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βιβλιογραφία (γενικά) για Πολιτικούς Μηχανικούς


 
kostasi

Recommended Posts

Παίδες βοήθεια !

Είμαι μηχανολόγος. Μπορείτε να προτείνετε βιβλιογραφία έστω και βιβλία του Επαγγελματικού Λυκείου όπου να καταγράφονται απλά οι οικοδομικές εργασίες ;

Δεν γνωρίζω απλές έννοιες όπως "λάσπωμα οπλινθοδομής" και "μαρμαροκονίαμα" και θέλω απλά να ξέρω τι διαβάζω, όταν μου τυχαίνουν σε μια τεχνική έκθεση.

 

Μου πρότειναν για τις οικοδομικές εργασίες να βρω ένα μεταφρασμένο βιβλίο ενός γερμανού Νοιφερ. Σας λέει κάτι αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Φίλε gnusselt,δεν ξέρω αν σου κάνουν αλλά υπάρχουν 2 βιβλία της "βιβλιοθήκης Δομικών Κατασκευών" εκδόσεις ΙΩΝ με τίτλο

ΟΙΚΟΔΟΜΙΚΗ Ι και ΙΙ.Η ιστοσελίδα είναι http://www.iwn.gr/shocateg.asp?catid=280&page=2 .Δες τα και πές μου αν σε βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites

Τα βιβλία του ευγενιδείου ιδρύματος είναι πράγματι πάρα πολύ καλά, πρακτικά και χρήσιμα. Αν τα βρει κανείς θα είναι σε μαγαζιά που έχουν στοκ βιβλίων και σε μεταχειρισμένα. Στο Μοναστηράκι είδα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

TheoTDM900 ήμουν στο όριο να το πάρω κι εγώ το Σάββατο. Όμως σκεύτηκα αν ξεσκονίσω τις σημειώσεις και διαβάσω και πράγματα που έχω αδιάβαστα από βιβλία της σχολής πιθανόν να μη μου χρειαστεί.Πως το βλέπεις το βιβλίο τελικά?Νομίζω ότι βοηθάει και στην επίβλεψη για την κατανόηση κάποιων φαινομένων.

Link to comment
Share on other sites

Κατέβασε σε πρώτη φάση τα αντίστοιχα βιβλία για τα Τ.Ε.Ε ή όπως αλλιώς τα λένε πλέον που είναι και δωρεάν

http://www.pi-schools.gr/lessons/tee/constructive/

 

Πάντως στο παρελθόν και εγώ του ευγενίδειου ιδρύματος είχα διαβάσει αλλά των Τ.Ε.Ε πρέπει να κινούνται στο ίδιο μήκος κύματος

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.