Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μπορεί να γίνει συμβολαιογραφική πράξη για υπό ρυθμιση ακίνητο;


Recommended Posts

Από 12 σε 20? Δεν έχεις κάνει αποτύπωση?

 

Δεν ειναι καν δικη μου υποθεση.

Εβαλα (...) γιατι ουτε κι εγω ξερω τι συμβαινει, αλλα φανταζομαι....

Με το που μου εκαναν ομως το ερωτημα, αναρωτηθηκα τι γινεται στην περιπτωση πχ. που γινει μεταβιβαση και χρειαστει ν'αλλαξει στην Β' φαση η κατοψη που εχει ηδη χρησιμοποιηθει στα συμβολαια.......

 

Πχ. μια περιπτωση που μου ετυχε εμενα ηταν: Για να δωσει η πολεοδομια Βεβαιωση χωρου κυριας χρησης, απαιτησε να βγει συμπληρωματικο προστιμο και να μετρησει η περιμετρικη τοιχοποιια (οποτε βγηκε νεο συμπληρωματικο προστιμο) (εκει βεβαια δεν ειχα κανει κατοψη επισυναπτομενη σε καποιο συμβολαιο γιατι δεν εγινε καμια μεταβιβαση).

Τι γινεται αν ειχε μεταβιβαστει ο χωρος και πλεον η νεα κατοψη μου ελεγε 65 μ2, αντι για 63?

Edited by Clemenza
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 83
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μισό λεπτό! Από πότε η πολεοδομία ελέγχει εάν ο υπολογισμός προστίμου έγινε σωστά ή ότι δήλωσες σωστές επιφάνειες προκειμένου να δώσει βεβαίωση κύριας χρήσης για χώρο δηλωμένο με το Ν.4014?

Link to comment
Share on other sites

Μισό λεπτό! Από πότε η πολεοδομία ελέγχει εάν ο υπολογισμός προστίμου έγινε σωστά ή ότι δήλωσες σωστές επιφάνειες προκειμένου να δώσει βεβαίωση κύριας χρήσης για χώρο δηλωμένο με το Ν.4014?

 

Ειχα μια ιδιοκτησια (καταστημα) που ειχε ενταχθει στον 3843.

Περασε ο ιδιοκτητης στον 4014. (γιατι ηθελε να παρει ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΧΩΡΟΥ ΚΥΡΙΑΣ ΧΡΗΣΗΣ και με τον 4014 αρκει η πληρωμη της 1ης δοσης...)

Δημιουργηθηκε ενα θεμα με την περιμετρικη τοιχοποιια. (δεν εδινε βεβαιωση ο υπαλληλος γιατι θεωρησε οτι η ερωτοαπαντηση του ΥΠΕΚΑ για τους περιμετρικους τοιχου δεν τον καλυπτε κλπ. αν σε ενδιαφερει αναλυτικα η περιπτωση, θα επεκταθω).

Εγω εκανα νεα δηλωση στον 4014 με την περιμετρικη τοιχοποιια και βγηκε νεο προστιμο. (οποτε στην κατοψη εγραψα το νεο νουμερακι τετραγωνικων.)

 

Αν η κατοψη μου ειχε χρησιμοποιηθει σε μεταβιβαση (με πχ. 63μ2) και τωρα εγιναν 65μ2, τι γινεται με το συμβολαιο?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.