Μετάβαση στο περιεχόμενο

Χρέωση νέας ΥΔΕ (και τα κακώς κείμενα εν γένει)


elektrogrammi

Recommended Posts

το 200+ΦΠΑ περπατάει κανονικά για επαναλέγχους μονοφασικού -χωρίς αντίσταση μέχρι στιγμής -(βλέπουν οι άνθρωποι ότι γίνεται δουλειά για δικό τους καλό και δεν αντιδρούν). Εννοείται ότι για να προσαρμοστεί μια παλιά εγκατάσταση θέλει πολλά π.χ. ΔΔΕ, διακόπτες σε θερμοσίφωνες++, ενίσχυση γείωσης, στεγανά φωτιστικά ,στεγανές πρίζες, νέα αυτοματάκια++ τα οποία είναι extra...

εάν όμως σου τύχει στραβή π.χ.στην αντίσταση μόνωσης μπορεί να ψάχνεις μια μέρα το σφάλμα με ότι αυτό συνεπάγεται (νέα βαψίματα κλπ)

οπότε αυτή η τιμή είναι υποφερτή εάν πάνε όλα καλά αλλιώς..... είμαστε μέσα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 480
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

.....Ο ΝΙΚΟΣΤΡΙ ακόμα να φανεί?

Φίλε Νίκο εδώ είμαι και σας παρακολουθώ

Στο #63 τα έβαλα με το ΤΕΕ και ο λόγος είναι ότι Η.Μ στη περιοχή μου σφραγίζει ακόμα παλιές ΥΔΕ με ημερομηνία προ 30/ 10/2011 και όσοι από εσάς ζείτε επαρχία ξέρεται πάρα πολύ καλά πόσο γρήγορα γίνετε γνωστό ένα γεγονός.

Τι να λέμε λοιπόν τώρα?

 

........αλλά αυτό το πίνακα πώς θα το αλλάξει για 110 ευρώ?

Που το παράξενο όταν και η ΔΕΗ ακόμα χρησιμοποιεί υλικό china, ένας πίνακας μονοφασικός στοιχίζει για τον ηλεκτρολόγο κοντά στα 30€

Link to comment
Share on other sites

@Νικοστρι

Μην γράφουμε ότι στοιχίζει 30 ευρώ ένας 1φ πινακας γιατί μας διαβάζουν ιδιώτες και μηχανικοί και δικαίως μετά θα νομίζουν ότι αισχρωκερδούμε.

 

 

ΥΓ Αν αναφέρεσαι μόνο στο ερμάριο τότε πάω πάσο

Link to comment
Share on other sites

 

 

 

Που το παράξενο όταν και η ΔΕΗ ακόμα χρησιμοποιεί υλικό china, ένας πίνακας μονοφασικός στοιχίζει για τον ηλεκτρολόγο κοντά στα 30€

 

Που τα βρίσκεις αυτά τα υλικά να πάω να ψωνίσω και έγω?Τι κάθομαι και ψωνίζω απο ΚΑΥΚΑ και ΚΩΝ/ΚΑΤΟ σαν μ@λ@κ@ς

ΝΙΚΟΣΤΡΙ μάλλον αναφέρεσαι μόνο στο κουτί του πίνακα χωρίς ασφάλειες και ΔΔΕ

Link to comment
Share on other sites

Μην γράφουμε ότι στοιχίζει 30 ευρώ ένας 1φ πινακας γιατί μας διαβάζουν ιδιώτες και μηχανικοί και δικαίως μετά θα νομίζουν ότι αισχρωκερδούμε.

 

 

 

 

Καλησπέρα σας! Στον μονοφασικό μονό ο ΔΔΕ και 2 διπολικοί ασφαλειοδιακόπτες φτάνουν το 50άρικο στα σίγουρα...(Χωρίς εργασία φυσικά.) Φανταστείτε τι δουλειά κάνει ο Κύριος αυτός με 110 ευρώ..... Αλήθεια κάτι ΔΔΕ Τουρκικοί πιστοποιημένοι που κυκλοφορούν στην αγορά σε πολύ καλή τιμή, ποια η εμπειρία σας σε αυτό?

 

 

 

Στο #63 τα έβαλα με το ΤΕΕ και ο λόγος είναι ότι Η.Μ στη περιοχή μου σφραγίζει ακόμα παλιές ΥΔΕ με ημερομηνία προ 30/ 10/2011 και όσοι από εσάς ζείτε επαρχία ξέρεται πάρα πολύ καλά πόσο γρήγορα γίνετε γνωστό ένα γεγονός.

Τι να λέμε λοιπόν τώρα?

 

Φίλε συνονόματε τα έχουμε πει αυτά και δεν είναι κατεμέ το πρόβλημα για μένα αυτό καθεαυτό.. Το πρόβλημα για μένα είναι όταν παρέλθει αυτός ο 1 χρόνος και συγκεκριμένα μετά τις 30/10/12 πόσο εξευτελισμένη θα είναι η καινούργια ΥΔΕ αφού από τώρα την πουλάνε 70 ευρώ συν ΦΠΑ... Αν κάνεις μια ερώτηση σε όλους στο φόρουμ πόσοι από εσάς χρησιμοποιείτε ακόμα και παλιές ΥΔΕ πιστεύω οτι 9 στους 10 θα σου πούνε ναι αφού μου << δίνει >> ο νόμος το δικαίωμα αυτό..

Επίσης θέλω να ρωτήσω γενικότερα κάτι, πόσο νομότυπο είναι σε περίπτωση διακοπής ηλεκτροδότησης ενός χώρου πχ οικία από βραχυκύκλωμα του ιδιοκτήτη, να αλλάζουμε εμείς οι ηλεκτρολόγοι την ασφάλεια (φυσίγγι) του μετρητή έτσι ώστε να μην χρειάζεται ο πελάτης να περιμένει με τις ώρες την ΔΕΗ χωρίς ηλεκτρικό στον χώρο του? Σημειωτέον ακόμα δεν το έχω κάνει....

 

 

Που το παράξενο όταν και η ΔΕΗ ακόμα χρησιμοποιεί υλικό china, ένας πίνακας μονοφασικός στοιχίζει για τον ηλεκτρολόγο κοντά στα 30€

 

Άσε την ΔΕΗ να κόψει τον λαιμό της, εμείς τι κάνουμε έτσι ώστε να φύγουμε αλλά και να πάμε ξανά στον χώρο του πελάτη μας με το κεφάλι ψηλά...

Edited by NIKOS ASTROS
Link to comment
Share on other sites

Με 110 ευρω θα σας πω εγώ τι βάζουν για να τελειώνει αυτο το θέμα και αν τυχόν πααρακουλουθούν το site και αλλοι ανθρωποι να μην νομίζουν οτι αισχροκερδουμε...

δεν βαζουν Γενικο διακόπτη ασφαλεια τήξεως και κανενα L+N για κουζινα κ θερμοσιφωνα και οτι αλλο....Μονο διαροής και αυτοματακια τουρκικα στην καλυτερη περιπτωση..50-60 αυρω υλικα και ενα 50αρικακι στην τσεπη και δρομο..

Τωρα ενα αλλο θέμα οτι γραφουν αδειουχοι ηλεκτρολογοι (που ναι μεν μπορει να ειναι) αλλά δουλεύουν μαύρα...ουτε εναρξη ουτε τπτ..αρα καλο και το 50αρικο.

Απο εκεί και πέρα όμως για τους πραγματικά αδειούχους οποιασδηποτε βαθμιδας που θα περάσουν καποια στιγμή απο αυτα τα διαμερισματα-μαγαζιά κλπ για να κανουν την υδε και θα υπογράψουν αυτο το χάλι(καινουριος πίνακας ολος λάθος και ελλειπης χωρις να διακρίνονται τα σωστα χρώματα, αλλου μαυρο αλου καφε αλλου γκρι και δεν συμμαζευεται)χωρια τα υπολοιπα,χωρις να διορθώσουν τπτ με ΟΛΟ το ρισκο τις υπογραφής τους μεγια τους και χαρα τους τα 85 και τα οσα τελοσπαντων παιρνουν.

Αναμεσα μας ειναι ο προβλημα..

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφοι, το προβλημα ειναι γενικα πολυπλοκο...

Εδω πας να παρεις ασφαλειες τυπου Β και σου λενε "παραγγειλε μια 12αδα αν θες"...

Πας να παρεις πραματα και τα αγοραζεις οσο ο ιδιωτης...

Κανει τη δουλεια μας καποιος που δεν πρεπει να την κανει...

 

Η κατασταση γενικα ειναι το λιγοτερο γελια... οχι μονο στο επαγγελμα μας αλλα παντου.

Τι να λεμε τωρα

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφοι, το προβλημα ειναι γενικα πολυπλοκο...

 

Συμφωνώ.

 

Η κατασταση γενικα ειναι το λιγοτερο γελια... οχι μονο στο επαγγελμα μας αλλα παντου.

 

Για κλάματα θα έλεγα εγώ...

 

Τι να λεμε τωρα

 

Δεν φτάνει μόνο να λέμε αλλά και να κάνουμε, κάποια στιγμή αυτό το μπάχαλο πρέπει να πάψει, βολεύει ελάχιστους και εξαθλιώνει τους πολλούς, το βαρέλι δεν έχει πάτο μην το ξεχνάτε αυτό, θα πρέπει να προστατέψουμε τον κλάδο μας όλοι μαζί με οτι συνεπάγεται αυτό... Από λόγια χορτάσαμε τόσα χρόνια... Πράξεις θέλουμε.

Link to comment
Share on other sites

Εγω με το φτωχο μου το μυαλο, εχω σκεφτει καποια πραματα, και οπως ειπα θα σας ανεβασω ενα κειμενακι.

Ενα ΠΟΛΥ βασικο πραγματακι ακομα... ποσους συνδεσμους ηλεκτρολογων εχουμε ???!!! Σκεφτειτε το αυτο μοναχα...

Link to comment
Share on other sites

ποσους συνδεσμους ηλεκτρολογων εχουμε ???!!!

Η ποσεη καμία 74 αν δεν κάνω λάθος, η εετεμ δεν ξέρω

 

..να μην νομίζουν οτι αισχροκερδουμε...

 

Για να μην δημιουργώ λάθος εντύπωση για των εαυτό μου σας λέω απλά ότι χρησιμοποιώ την ΑΒΒ σε όλες μου της εργασίες που αφορούν οικιακούς και επαγγελματικούς καταναλωτές. όσο για ένα μονοφασικό πίνακα 2 σειρών με : 1 ΔΔΕ 2*40, 1* 1*32Α , 1* 1*25Α ,1* 1*20 Α , 2* 1*16 Α , 2* 1*10 , 3 διακόπτες ράγας 2*40 , 3 λυχνίες ράγας μαζί με το χωνευτό κιβώτιο 2 σειρών 24 θέσεων στοιχίζει χωρίς την έκπτωση*% απο 42€ εως 51€ , τα παραπάνω υλικά είναι china από 2 διαφορετικές εταιρίες, όποιος θέλει ας μου στείλει π.μ να του δώσω τα λινκ των εισαγωγέων ώστε να επικοινωνήσουν μαζί τους και να παραλάβουν καταλόγους με τις ανάλογες εκπτώσεις

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.