Μετάβαση στο περιεχόμενο

Χρέωση νέας ΥΔΕ (και τα κακώς κείμενα εν γένει)


elektrogrammi

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 480
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

....σκέψου δηλαδή και με 85 ευρώ που διαλαλούν οι πολέμιοι μας….

Νικο μην τη συνεχίζεις άλλο αυτή την αντιπαράθεση σε παρακαλώ, αρκετά το σκατοχεσάμε το νήμα νομίζω, και όχι τίποτε άλλο, αλλά σας είχα προειδοποίηση στο #36 γιατί το έβλεπα ότι πάει εκεί

 

 

Έχει κανείς σκεφτεί την κοστολόγηση ανά σημείο ελέγχου και όχι μία γενική τιμή;

Για εξήγησε μας πως μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο, γιατί τις προάλλες είχα ακούσει μια γνώμη ανά τετραγωνικό, αλλά δεν έπαιζε αφού, στα ίδια τετραγωνικά μπορεί να είναι ένα ζαχαροπλαστείο ή ένα λογιστικό γραφείο.

 

Στην τελική πιστεύω ότι οι 3 φορείς( ΠΟΣΕΗ,ΕΤΕΕΜ,ΤΕΕ ) πρέπει να κάτσουν να τα βρουν μεταξύ τους, τουλάχιστον σε 2-3 πραγματάκια πρέπει να ακολουθήσουν μια κοινή πολιτική και από’τι ξέρω, υπάρχει ένας αντιπρόσωπος του κάθε φορέα ανά νομό, μπορεί να γίνει ανά νομό αυτή η συνεννόηση.

Εχω μια απορία, το ΤΕΕ έχει έκδοση αυτοκόλλητα ταμπελάκια έλεγχου όπως η ΠΟΣΕΗ και η ΕΤΕΕΜ;

Link to comment
Share on other sites

@ΝΙΚΟΣΤΡΙ:

 

Φίλε Νίκο καλημέρα, πόλεμος τέλος, μέχρι νεοτέρας επιθέσεως… Η νέα ΥΔΕ τυπικά ισχύει από τις 16 Αυγούστου και έπειτα, από τότε μέχρι σήμερα έχουν περάσει μήνες και μήνες εσύ τι πιστεύεις σε ποσά χρονιά θα λυθεί αυτό το ζήτημα , μετά από 30 χρόνια? Τι περιμένουν τόσο καιρό και δεν βάζουν ένα κατώτατο όριο τιμής για όλους τους κλάδους των ηλεκτρολόγων? Α, βεβαίως ξέχασα ότι βολευόμαστε έστω και στην ζούλα με την παλιά ΥΔΕ μέχρι τέλος του ερχομένου Οκτωβρίου… Μην ξεχνάμε όμως ότι η απαξίωση της νεας ΥΔΕ έχει ξεκινήσει ήδη, βλέπε πόστ # 37 στο θέρντ αυτό. Προσωπική μου γνώμη είναι ότι όσο περνά ο καιρός και τα ζητήματα αυτά παραμένουν άλυτα ο χρόνος μετρά αντίστροφα και αλίμονο όταν φτάσει η ώρα που θα μηδενιστεί.. τότε το μπάμ θα είναι αναπόφευκτο…

Link to comment
Share on other sites

Πάρα πολλοί ηλεκτρολόγοι και μηχανικοί εκδίδουν ακόμα και σήμερα την παλιά ΥΔΕ με ημερομηνία Οκτωβρίου ειδικά οι διπλωματούχοι που δεν χρειάζεται να θεωρούν τις ΥΔΕ απο κάποιο δικό τους φορέα παρά μόνο με την υπογραφή τους,αλλα που θα πάει σύντομα θα τελειώσουν τα αποθέματα και μετά να δούμε τι θα κάνουν.

Link to comment
Share on other sites

.....ειδικά οι διπλωματούχοι που δεν χρειάζεται να θεωρούν τις ΥΔΕ απο κάποιο δικό τους φορέα παρά μόνο με την υπογραφή τους...

 

 

Ποιοι διπλωματούχοι δεν χρειάζεται να θεωρούν τις ΥΔΕ? Μηχανικοί από το Πολυτεχνείο?

Link to comment
Share on other sites

Καλά εσύ αυτό δεν το ήξερες ότι οι ήλεκ του πολυτεχνείου ή πανεπιστήμιου (εσωτερικού- εξωτερικού) δεν χρειάζονται θεώρηση για το γνήσιο της υπογραφής και ότι αρκεί η σφραγίδα τους που αναφέρει τον Α.Μ τους του ΤΕΕ

Ήθελα και να ήξερα αν εγώ βγάλω μια σφραγίδα που θα αναφέρει: ΔΙΠΛΟΜΑΤΟΥΧΟΣ ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ απόφοιτος Bristol μέλος ΤΕΕ με αριθμό μητρώου 00000 κλπ, θα μου ελέγξει κάνεις ποτέ τις ΥΔΕ μου;

Link to comment
Share on other sites

Καλά εσύ αυτό δεν το ήξερες ότι οι ήλεκ του πολυτεχνείου ή πανεπιστήμιου (εσωτερικού- εξωτερικού) δεν χρειάζονται θεώρηση για το γνήσιο της υπογραφής....

 

Δεν έιχε τύχει να κουβεντιάσω με κάποιον για αυτό το θέμα γιατί πολύ απλά δεν ανηκω σε αυτήν την κατηγορία Ηλεκτρολόγων, πάντως αυτό είναι μεγάλη πατάτα και ιδίως γι' αυτούς που <<παρουσιάζουν>> πτυχία από το εξωτερικό....

Ήθελα και να ήξερα αν εγώ βγάλω μια σφραγίδα που θα αναφέρει: ΔΙΠΛΟΜΑΤΟΥΧΟΣ ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ απόφοιτος Bristol μέλος ΤΕΕ με αριθμό μητρώου 00000 κλπ,

θα μου ελέγξει κάνεις ποτέ τις ΥΔΕ μου;....

 

Στην ΔΕΗ αναφέρεσαι? Ο προϊστάμενος ενός υποκαταστήματος της ΔΕΗ κάποτε σε μια κουβέντα μας μου απάντησε για κάποιον που δήλωνε Ηλεκτρολόγος ότι, εδώ στο Ελλάντα ότι δηλώσεις είσαι…. Στο σεμινάριο που παρακολούθησα για την νέα ΥΔΕ ο εισηγητής μας είπε ότι υπέγραφαν την παλιά ΥΔΕ ακόμα και υπάλληλοι της ΔΕΗ…. Δεν νομίζω να μην το ξέρατε? Κατά τ’ άλλα Νίκο, οι Τειτζήδες φταίνε για όλα…

Link to comment
Share on other sites

Η κοστολόγηση ανά σημείο νομίζω ότι διευκολύνει διότι καθορίζει αντικειμενικά το κόστος ελέγχου ενός μεγάλου κτιρίου. Διαφορετικό κόστος θα έπρεπε να έχει ο έλεγχος ενός σχολικού συγκροτήματος 600τμ με 200 φωτιστικά και 30 πρίζες από ενα κτίριο γραφειων με τα ίδια τετραγωνικά με 150 πρίζες και 100 φωτιστικά σημεία. Φωτιστικό σημαίνει έλεγχος συνέχειας γείωσης πάνω στη σκάλα. Υπάρχουν σχέδια; Αν όχι θα κανει ο ηλεκτρολόγος τα μονογραμμικά και την αποτύπωση; Πόσοι υποπινακες υπαρχουν; Με τι κριτήριο θα δώσεις προσφορά; Με τα μεροκάματα που θα κανεις; Ξερεις πόσο χρονο χρειαζεσαι; Αυτα νομίζω ότι είναι θέματα προς μελέτη και αξιολόγηση.

Edited by CHRISTOSNT
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας αξιότιμοι κύριοι συνάδελφοι,

Προσωπική μου γνώμη είναι ότι για να λύσουμε κάπως το θέμα με την αμοιβή της νέας ΥΔΕ είναι ότι πρέπει να ξεκινήσουμε από την βάση και η βάση κατεμε πάλι, είναι σε πρώτη φάση οι οικίες και τα καταστήματα και μετά να επεκταθούμε στα υπόλοιπα. Το σχέδιο για τις οικίες που αναφέρει τιμολόγηση ανά τετραγωνικό μέτρο, σαν σκέψη μου φαίνεται μια χαρά και όχι μη δίκαιο. Εσύ φίλε ΝΙΚΟΣΤΡΙ που διαφωνείς σε αυτό ?

Link to comment
Share on other sites

Τιμολόγηση ανα τ.μ. δε ειναι σωστή γιατί σκέψου ένα παλιό σπίτι 70τμ πόσα σημεία έχει, και πόσα ένα αντίστοιχο νέας κατασκευής...

Καμία σχέση δλδ

Εγώ νομίζω οτι μια μικτή κατάσταση, του τύπου 1Φ ή 3Φ πίνακας για αρχή, μετά τα τ.μ. και μετά τα σημεία. Ετσι ειναι για μένα το σωστο κατα τη γνώμη μου

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.