Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εσκασε δοχειο διαστολης...


hitech444

Recommended Posts

Γεια χαρα σε ολους και Χρονια Πολλα !

Παραμονη Χριστουγεννων μου εσκασε το δοχειο διαστολης (κοκκινο) στην εγκατασταση και ακομα δεν εχω καταλαβει το γιατι...

Κανονικά θα επρεπε να ανοιξει η βαλβιδα πιεσης σωστά; αλλα δεν ανοιξε...

Μηπως ειχε πιασει άλατα;

Επισης δεν γνωριζω τη διαφορα κοκκινου με μπλε δοχειου εξαερωσης. Το μπλε πότε μπαινει;

Μου ειχε πει ενας υδραυλικος για ενα παλιο δοχειο που εχω να μην το πεταξω. Πιθανον να ηθελε φουσκωμα και να ηταν ενταξει...

Ενας αλλος καποτε μου ειχε πει (για ενα αλλο δοχειο, οχι αυτο που εσκασε) οτι το δοχειο ηταν γεματο νερο (ειχε χασει τον αερα). Πως το βρηκε; Με πιεσομετρο οπως στα αυτοκινητα;

Αν μπορουσε καποιος να με διαφωτισει.....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 39
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ε ναι, προφανώς η εσωτερική μεμβράνη του δοχείου είχε τρυπήσει και αφού έχασε όλον τον αέρα γέμισε με νερό. Η βαλβίδα ασφαλείας θα έπρεπε να είχε εκτονώσει την πίεση, αλλά είτε δυσλειτούργησε λόγω αλάτων, οξείδωσης, χωμάτων κτλ είτε είχε λάθος ονομαστική πίεση (μικρή πιθανότητα να προήλθε από εκεί η έκρηξη όμως) είτε παρελβάλονταν βάνα ανάμεσα στην βαλβίδα και τον λέβητα που κάποιος έκλεισε για να μην χάνει συνεχώς η βαλβίδα..

 

Για αυτό το λόγο το δοχείο πρέπει οπωσδήποτε να ελέγχεται σε κάθε συντήρηση (που θα γίνεται από τεχνίτη αδειδοτημένο, για να ξέρει τι του γίνεται και να έχει και ευθύνη) και το πολύ μια φορά τον χρόνο και θα έλεγα η βαλβίδα να αντικαθίσταται κάθε δύο χρόνια, αφού πρόκειται για πολύ φθηνό ανταλλακτικό.

 

Το μπλε δοχείο διαστολής είναι κατάλληλο για μεγαλύτερες πιέσεις.

Edited by nikmmech
Link to comment
Share on other sites

το μπλε συνήθως είναι για ΖΝΧ δλδ πόσιμο νερό.

 

Το πράσινο δεν είναι κατάλληλο για πόσιμο? Δηλ σχεδιασμένο για αποφυγή ανάπτυξης λεγεωνέλας?

Link to comment
Share on other sites

όταν λέω για ΖΝΧ δεν έχω στο μυαλό μου την λεγεωνέλα αλλά τα μικρά μπλε που βάζουμε στους θερμοσίφωνες για να μην δακρύζει η βαλβίδα ασφαλείας.

 

Τέσπα για να τα πούμε σωστά.....το χρώμα δεν έχει να κάνει (άλλωστε μέχρι στιγμής νομίζω όλοι λέμε για τα reflex γιατί εκεί παίζουν τα χρώματα αυτά) αλλά οι προδιαγραφές- γιατί το έχει φτιάξει ο κατασκευαστής.

Link to comment
Share on other sites

Οταν λεω εσκασε εννοω οτι εκανε μπαμ και ανοιξε στα δύο σαν καρπουζι... Η μανα μου νομισε οτι μας εβαλαν βομβα να καταλαβεις... Αν του ειχα παρει την πιεση με ενα πιεσομετρο αυτ/του δεν θα συνεβαινε αυτό

Link to comment
Share on other sites

Συμβαίνουν κι αυτά... αστοχία υλικού λέγεται (αν υπήρχε κατασκευαστικό λάθος), ανθρώπινο σφάλμα (αν δεν υπήρχε βαλβίδα ασφαλείας ή εάν η πίεση του αέρα ήταν υπερβολικά υψηλή), ή φυσική φθορά (αν το δοχείο είχε σκουριάσει λόγω της ηλικίας του)...

 

Έτσι, από περιέργεια, που άνοιξε το δοχείο; ήταν με ραφή ή πρεσσαριστό; τα κομμάτια του διαχωρίστηκαν τελείως; σε τι κατάσταση ήταν το εσωτερικό του;

Link to comment
Share on other sites

Ποιός το είχε φουσκώσει τελευταίος; Και αν μπορεί να μας πει, με τι όργανο μέτρησε την πίεση; Και μετά δοκιμάστε το όργανο αυτό με κάποιο άλλο αξιόπιστο όργανο.

 

Μία πιθανότητα είναι να "φουσκώθηκε" στα τυφλά, ή με αναξιόπιστο μανόμετρο, και ακολούθως, με το ζέσταμα (κατά περίπου 20 -30 βαθμούς) να έφτασε η πίεση σε σημείο υψηλότερο από την αντοχή του δοχείου.

 

Θεωρώ δηλαδή ότι η μεβράνη είχε τερματίσει και είχε καταλάβει όλο τον εσωτερικό χώρο του δοχείου. Πάλι καλά που δεν έσκασε κατά το φούσκωμα...

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να ανεβάσεις μερικές φωτογραφίες να δούμε το δοχείο και την εγκατάσταση?

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.