Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σε δημόσια διαβούλευση η αναμόρφωση του ΠΔ χρήσεων γής


achille

Recommended Posts

Τώρα είδα ότι πήρε κι αυτό παράταση. Τι να πω, λογικά αμέσως μετά θα πάει στην βουλή για 1-2 μέρες και μετά δημοσίευση σε ΦΕΚ. Τέλος του μήνα το κόβω.

 

Επειδη δεν εχω μπει στη διαδικασια να εκνευριστω με το νεο αυτο ΠΔ...

Γνωριζετε αν εχεις και αναδρομικη ισχυ??

Τι θα γινει τις πρωτοκολλημενες ΟΑ???

Link to comment
Share on other sites

Αυτή την εντύπωση είχα και εγώ με το πρώτο διάβασμα αλλά μάλλον αυτό που εννοει είναι ότι όταν έχουμε ΓΠΣ ή ΣΧΟΟΑΠ με κάποιο τμήμα της εκτός σχεδίου - οικισμού περιοχής που έχει χαρακτηριστεί ΠΕΠ τότε αυτό το τμήμα έχει τους ανάλογους περιορισμούς δόμησης που αναφέρει το άρθρο αυτό.Συμφωνείται ή εγώ το διαβάζω όπως με συμφέρει?

 

Ναι κι εγώ αυτό καταλαβαίνω.

Link to comment
Share on other sites

Τερρυ, δεν εχει αναδρομική ισχύ αρκει οι πρωτοκολλημένες να είναι πλήρεις, τώρα τι εννοούν με αυτό (πλήρεις) αυτοί μόνο ξέρουν.

Κι εγώ έτσι θέλω να το καταλαβαίνω, όπως εσείς, Manolis gon και Ακίλε αλλά τους φοβάμαι πολύ αυτούς. Άλλα λένε κι άλλα κάνουν. Υπάρχει κι αυτή η παρατεταμένη ζαλάδα στον κόσμο που σταμάτησε να μετρά τις σφαλιάρες πλέον.

Edited by SIRADRAB
Link to comment
Share on other sites

Τερρυ, δεν εχει αναδρομική ισχύ αρκει οι πρωτοκολλημένες να είναι πλήρεις, τώρα τι εννοούν με αυτό (πλήρεις) αυτοί μόνο ξέρουν.

 

Διενεργώντας πληρότητα φακέλου και λαμβάνοντας αριθμό φακέλου και αριθμό πρωτοκόλλου , θεωρώ ότι είναι πλήρης !!!

Αλίμονο σε αυτούς που ξεκινάν τώρα την Αρχαιολογία και το Δασαρχείο !!!

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλά η ένσταση μου είναι αν θέλουν κατά την πρωτοκόλληση να υπάρχουν όλες οι μελέτες (πχ στατικά-κενακ κλπ) ή μόνο οι απαραίτητες (μαζί με τις διάφορες εγκρίσεις) για να γίνει η πρωτοκόλληση?

Edited by myri
Link to comment
Share on other sites

Το τι θέλουν τα "αστέρια" που συντάσσουν τους νόμους είναι άγνωστο !

Πάντως για την πληρότητα ξέρεις οτι δεν απαιτείται !

Edited by myri
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως εννοούν πλήρης προς έκδοση όχι προς κατάθεση. Κάπου το έχω δει γραμμένο...

Link to comment
Share on other sites

Τώρα είδα ότι πήρε κι αυτό παράταση. Τι να πω, λογικά αμέσως μετά θα πάει στην βουλή για 1-2 μέρες και μετά δημοσίευση σε ΦΕΚ. Τέλος του μήνα το κόβω.

Συνάδελφοι τα Προεδρικά διατάγματα δεν περνάνε από τη Βουλή.... Πάνε για υπογραφή.

Και..... από τα συμφραζόμενα φαίνεται ότι θα έχει ισχύ άμεσα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.