Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μετακίνηση θέσης και έκδοση Οικ. Αδείας


Recommended Posts

έχω τη γνώμη ότι αν δηλώσεις μόνο την μετακίνηση με 500άρικο θα πρέπει να βγάλεις και Ο.Α. ώστε να δηλώσεις τη νέα θέση (εφόσων είναι σύννομη...), η μετακίνηση δεν είναι απλή υπόθεση. Ότι είναι μετακινημένο είναι παντελώς αυθαίρετο και δεν έχει απαντηθεί ξεκάθαρα τί γίνεται αν επιθυμεί ο ιδιοκτήτης να το τακτοποιήσει για 30 χρόνια, δηλαδή δεν ξέρουμε πώς ακριβώς βγαίνει το ειδικό πρόστιμο σε τέτοιες περιπτώσεις... προσωπικά μου έτυχε τέτοια κατοικία εκτός σχεδίου και την υπολόγισα όλη ώς αυθαίρετη αφού επιπροσθέτως είχε μετακινηθεί σε θέση εντός Δ.

Εγώ πάλι, ποτέ μου (και αναφέρομαι για το χρ διάστημα πριν την έκδοση αυτού του νόμου) δεν κατάλαβα γιατί η αλλαγή θέσης χωρίς καμία μα καμία παραβίαση (και φυσικά ούτε και Δ), είναι τόση μεγάλη αμαρτία και όχι μια τυπική και εντελώς γραφειοκρατική παράβαση.

Με αυτό ως πρώτο δεδομένο και με δεδομένα επίσης

  1. ότι ο Ν 4014 τακτοποιεί για 30/ετία ενώ η νομ/ση για ολόκληρο το «βίο» μιας οικοδομής
  2. ότι καθορίστηκε από το ΥΠΕΚΑ ότι το πρόστιμο για την μετακίνηση είναι 500
  3. ότι ο 4014 δεν τακτοποιεί μόνο υπερβάσεις σ.δ σ.κ Δ αλλά ότι θεωρείται παράβαση ο.α (και επομένως και την αλλαγή θέσης)
  4. ότι υποβλήθηκε ερώτημα και απαντήθηκε προκειμένου να μην αιωρούνται αμφιβολίες εκ μέρους ειδικά των μηχανικών
  5. ότι μέσα σ’ αυτή την απάντηση, μας υπενθυμίζεται (σε μας τους μηχανικούς και ιδιοκτήτες) ότι η νομ/ση αποτελεί πιο καλή λύση από την 30/ετία του 4014

γιατί πρέπει ΕΜΕΙΣ να συνεχίζουμε να αμφισβητούμε και τα γραπτά και τα πάντα

 

αυτά σχετικά με την μετακίνηση χωρίς παραβιάσεις

 

ας εξετάσουμε όμως και την γενική περίπτωση παραβίασης Δ

α. περίπτωση:
  1. η οικοδομή κτίσθηκε μεν στη θέση της αλλά με αυθαίρετη ΠΡΟΣΘΗΚΗ σ’ αυτή (η αυθαίρετη προσθήκη ) παραβιάζει τη Δ
  2. η οικοδομή κτίσθηκε πάλι στη θέση της αλλά αλλοιώθηκαν τα όρια του οικοπέδου

Τι προβλέπει ο 4014;

Επιβολή προστίμων μόνο για τα τμήματα που παραβιάζουν το Δ

 

β. περίπτωση: η οικοδομή άλλαξε θέση και τμήμα της παραβιάζει τη Δ

Τι προβλέπει ο 4014;

Επιβολή 500/ρικου και προστίμων μόνο για τα τμήματα που παραβιάζουν το Δ

 

Αποδεικνύεται επομένως ότι υπάρχει εκ του Νόμου μια κλιμάκωση των προστίμων και η μόνη αμφιβολία τουλάχιστο του φίλου μου kontegr είναι ότι το 500/ρικο έπρεπε να ήταν 5.000/ρο ας υποθέσουμε

 

Μα kontegr, οι του ΥΠΕΚΑ το καθόρησαν αυτό το ποσό και όχι εμείς

 

«καλή χρονιά»

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

έχω μια περίπτωση παραβίασης Δ χωρίς να υπάρχει μετακίνηση θέσης.

 

Η άδεια εκδόθηκε το 1978, και ήταν ενα οικόπεδο εντός οικισμού<2000 με εμβαδόν 3.000 τμ.

Το κτίριο κατασκευάσθηκε όπως σχεδιάσθηκε χωρίς να γίνει παράβαση του Δ.

Είναι διώροφο, το ισόγειο ανήκει στον ένα γιο του ιδιοκτήτη του οικοπέδου και ο όροφος στον ιδιοκτήτη του οικοπέδου.

 

Αργότερα όμως το 1980 ένα μέρος του οικοπέδου μεταβιβάσθηκε στην κόρη του ιδιοκτήτη και τώρα το κτίριο που είχε κατασκευαστεί αρχικά, βρίσκεται σε απόσταση 2,00μ από το οικόπεδο που δημιουργήθηκε το 1980.

 

Ο γιος μαζί με τον αδερφό του, κληρονόμησαν τον όροφο και τώρα βρέθηκαν με ενα κτίριο που έχει παράβαση του Δ χωρίς να έχουν κάποια ευθύνη πάνω σε αυτό. Υπάρχει όντως παράβαση και πρέπει να δηλωθεί;

 

Για να γίνει τακτοποίηση απαιτείται η σύμφωνη γνώμη και των δυο κληρονόμων ή μπορεί να κάνει τη διαδικασία μόνο ο ένας;

Υπάρχουν διαφορες μεταξύ τους και δεν υπάρχει περίπτωση συνεννόησης.

Edited by Paul_Mix
Link to comment
Share on other sites

Σε περιπτωση που εχουμε αδεια κτιριου 100 τ.μ. που εγινε σε τελειως αλλη θεση του οικοπεδου και 30 τ.μ. απο αυτα του κτιριου παραβιαζουν το Δ

 

εμεις τι κανουμε το δηλωνουμε τελειως αυθαιρετο ή

 

δηλωνουμε 500 ευρω για την μετακινηση και φυλλο καταγραφης μονο για τα 30 τ.μ...?

 

Εκανα το παραπανω ερωτημα σε προηγουμενο post και απο ολα οσα γραφονται δεν εβγαλα καποιο συγκεκριμενο συμπερασμα...αν καποιος του εχει τυχει τετοια περιπτωση ας μου πει και μενα γιατι οι διαφορες στο οικονομικο ειναι χαωδεις..

 

 

Ευχαριστω και καλη χρονια σε ολους με υγεια πανω απο ολα....

Link to comment
Share on other sites

Παρόμοια περίπτωση 2οροφου κτιρίου με οικ. άδεια του 2006, 115 τ.μ. εκτός σχεδίου, που λόγω σχήματος του γηπέδου η τοποθέτηση του κτιρίου στο Δ/μμα Κάλυψης της άδειας που είδα μπορούσε να έχει γίνει μόνο σε ένα σημείο του γηπέδου ώστε να είχε το απαιτούμενο Δ=20μ από το ρέμα-όριο από την μια πλευρά του γηπέδου και 15μ από τα άλλα όρια σύμφωνα με την άδεια, κατασκευάστηκε τελικά σε τελείως διαφορετική θέση στο γήπεδο παραβιάζοντας φυσικά το Δ, η απόσταση τώρα είναι 10μ απο το ένα όριο-ρέμα και 5μ από το άλλο όριο. Δεν υπάρχει άλλη παράβαση στο κτίριο εκτός των αποστάσεων Δ. Πως το αντιμετωπίζουμε? 'Ολο ως αυθαίρετο ή μόνο ως παράβαση την παραβίαση του Δ?

Link to comment
Share on other sites

SIRADRAB

 

Πραγματικα δεν ξερω κι εγω πως να αντιμετωπισω την δικη μου περιπτωση , ο κω..νομος ειναι αδικος για τετοιες περιπτωσεις αν πρεπει να βαλουμε ολα τα τετραγωνικα του σπιτιου οπως και για τοσες αλλες περιπτωσεις ...Προσπαθησαν να κανουν ενα παραμετρικο συστημα υπολογισμου προστιμου αλλα δεν υπολογισαν χιλιαδες περιπτωσεις και τα εκαναν σαν τα μουτρα τους και μετα πηγαν με τις ε/α να διορθωσουν οτι μπορουσαν με βαση το ΓΟΚ για να μην καταπατησουν τελειως τη νομοθεσια και παλι τα εκαναν σαν τα μουτρα τους και χειροτερα..

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω, συμφωνώ με τον ΚΑΝΑ που είπε:

<<Εγώ πάλι, ποτέ μου (και αναφέρομαι για το χρ διάστημα πριν την έκδοση αυτού του νόμου) δεν κατάλαβα γιατί η αλλαγή θέσης χωρίς καμία μα καμία παραβίαση (και φυσικά ούτε και Δ), είναι τόση μεγάλη αμαρτία και όχι μια τυπική και εντελώς γραφειοκρατική παράβαση>>.

 

Ας βάζαν ένα Α πρόστιμο για την παραβίαση του Δ-αλλαγή θέσης και όχι να κόβουν κεφάλια. Αυτή η χαζο-σοβαροφάνεια μας έχει φάει.

Edited by SIRADRAB
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι, ποτέ μου (και αναφέρομαι για το χρ διάστημα πριν την έκδοση αυτού του νόμου) δεν κατάλαβα γιατί η αλλαγή θέσης χωρίς καμία μα καμία παραβίαση (και φυσικά ούτε και Δ), είναι τόση μεγάλη αμαρτία και όχι μια τυπική και εντελώς γραφειοκρατική παράβαση.

Με αυτό ως πρώτο δεδομένο και με δεδομένα επίσης

  1. ότι ο Ν 4014 τακτοποιεί για 30/ετία ενώ η νομ/ση για ολόκληρο το «βίο» μιας οικοδομής
  2. ότι καθορίστηκε από το ΥΠΕΚΑ ότι το πρόστιμο για την μετακίνηση είναι 500
  3. ότι ο 4014 δεν τακτοποιεί μόνο υπερβάσεις σ.δ σ.κ Δ αλλά ότι θεωρείται παράβαση ο.α (και επομένως και την αλλαγή θέσης)
  4. ότι υποβλήθηκε ερώτημα και απαντήθηκε προκειμένου να μην αιωρούνται αμφιβολίες εκ μέρους ειδικά των μηχανικών
  5. ότι μέσα σ’ αυτή την απάντηση, μας υπενθυμίζεται (σε μας τους μηχανικούς και ιδιοκτήτες) ότι η νομ/ση αποτελεί πιο καλή λύση από την 30/ετία του 4014

γιατί πρέπει ΕΜΕΙΣ να συνεχίζουμε να αμφισβητούμε και τα γραπτά και τα πάντα

 

αυτά σχετικά με την μετακίνηση χωρίς παραβιάσεις

 

ας εξετάσουμε όμως και την γενική περίπτωση παραβίασης Δ

α. περίπτωση:
  1. η οικοδομή κτίσθηκε μεν στη θέση της αλλά με αυθαίρετη ΠΡΟΣΘΗΚΗ σ’ αυτή (η αυθαίρετη προσθήκη ) παραβιάζει τη Δ
  2. η οικοδομή κτίσθηκε πάλι στη θέση της αλλά αλλοιώθηκαν τα όρια του οικοπέδου

Τι προβλέπει ο 4014;

Επιβολή προστίμων μόνο για τα τμήματα που παραβιάζουν το Δ

 

β. περίπτωση: η οικοδομή άλλαξε θέση και τμήμα της παραβιάζει τη Δ

Τι προβλέπει ο 4014;

Επιβολή 500/ρικου και προστίμων μόνο για τα τμήματα που παραβιάζουν το Δ

 

Αποδεικνύεται επομένως ότι υπάρχει εκ του Νόμου μια κλιμάκωση των προστίμων και η μόνη αμφιβολία τουλάχιστο του φίλου μου kontegr είναι ότι το 500/ρικο έπρεπε να ήταν 5.000/ρο ας υποθέσουμε

 

Μα kontegr, οι του ΥΠΕΚΑ το καθόρησαν αυτό το ποσό και όχι εμείς

 

«καλή χρονιά»

ΚΑΝΑ καλή χρονιά και χρόνια πολλά. Σου έστειλα και μειλ.

 

Σε περίπτωση που έχω μετακίνηση θέσης πάω με 500άρικο ακόμα και αν έχω παραβίαση Δ έτσι δεν είναι;

 

αν έχω παραβίαση Δ έτσι κι αλλιώς θα την βάλω με τις άλλες αυθαιρεσίες.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ και επίσης χρόνια πολλά σ’ όλους σας

 

όπως αναφέρω και στο προηγούμενο μήνυμα μου

η αλλαγή θέσης «κοστολογήθηκε» από τους ΥΠΕΚΑ σε «500/ρικο»

 

δεν μπορώ να καταλάβω γιατί να συνεχίζουμε να το αμφισβητούμε αυτό εμείς οι ίδιοι οι μηχανικοί;;

 

Προσωπικά το θεωρώ «δεδομένο» και «επίσημο»

(Τόσο όσο φυσικά και τις άλλες απαντήσεις ΥΠΕΚΑ στις ε/α μας)

Link to comment
Share on other sites

Θ6) Πώς υπολογίζεται το ενιαίο ειδικό πρόστιμο στην περίπτωση που η αυθαιρεσία περιορίζεται στη μετακίνηση της θέσης του κτιρίου μέσα στο γήπεδο/οικόπεδο σε άλλη σωστή θέση κατά το ΓΟΚ και σύμφωνα με τους ισχύοντες όρους δόμησης;

Θεωρείται μια παράβαση της Κατηγορίας 13 και καταβάλλεται παράβολο των 500 € με τη δυνατότητα έκδοσης οικοδομικής άδειας σε τρία χρόνια σύμφωνα με την παρ. 2, του άρθρου 26, του Ν. 4014/11 για την αλλαγή της θέσης του κτιρίου στο ακίνητο (τοπ/κό, Δ.Κ.)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.