Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μετακίνηση θέσης και έκδοση Οικ. Αδείας


Recommended Posts

Mkara

 

Οι άνθρωποι του ΥΠΕΚΑ απαντούν σύμφωνα με την ερώτηση

και η ερώτηση που υποβλήθηκε είναι συγκεκριμένη και η απάντηση ανάλογη.

 

Θέλω να πω ότι οι του ΥΠΕΚΑ δεν απαντούνε σε όλα τα πιθανά σενάρια

Π.χ τι γίνεται αν αλλάζει και η θέση και έχουμε και υπέρβαση Δ ή και παραβίαση ύψους ή κοκ σε 1002 πιθανούς συνδυασμούς και περιπτώσεις

 

Άρα γιατί να αμφιβάλλω για το 500/ρικο της αλλαγής θέσης και εφ’ όσον έχω και Η/Χ και αναλυτικό για αυτόν και αν έχω και υπ ύψους και 1.2 κοκ;;

Link to comment
Share on other sites

KANA δεν πολυκατάλαβα την τελευταία σου πρόταση. Δηλαδή τι μου προτείνεις να κάνω αν έχω και αλλαγή θέσης κτιρίου και υπέρβασεις δομησεις και ισως και παραβιαση Δ;

Edited by mkara
Link to comment
Share on other sites

μα αν διαβάσεις όλα τα μηνύματα, αυτό λέω πως έκανα και εγώ και ο φίλος μου ο ilias

 

δηλ 500 για την αλλαγή θέσης + χχχ πρόστιμο για τις λοιπές παραβάσεις-υπερβάσεις

 

(απλώς ο νόμος, άν έχεις αλλαγή μόνο θέσης, σου δίνει το δικαίωμα για νομ/ση με το άρθ 22/ΓΟΚ

και αυτό μόνο αν το θέλεις -για να αποφύγεις την 30/ετία)

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

μα αν διαβάσεις όλα τα μηνύματα, αυτό λέω πως έκανα και εγώ και ο φίλος μου ο ilias

 

δηλ 500 για την αλλαγή θέσης + χχχ πρόστιμο για τις λοιπές παραβάσεις-υπερβάσεις

 

(απλώς ο νόμος, άν έχεις αλλαγή μόνο θέσης, σου δίνει το δικαίωμα για νομ/ση με το άρθ 22/ΓΟΚ

και αυτό μόνο αν το θέλεις -για να αποφύγεις την 30/ετία)

 

Αγαπητέ ΚΑΝΑ, χρόνια σου πολλά,

Αν στη νέα θέση δεν μπορεί να νομιμοποιηθεί, σύμφωνα με το άρθ 22/ΓΟΚ, λόγω μόνον της παραβίασης των πλάγιων αποστάσεων (μικρότερο Δ) ενώ κατά τα άλλα η όλη κατασκευή είναι σύμφωνα με τα σχέδια της άδειας, δεν είναι λάθος να θεωρηθεί όλο το κτίριο αυθαίρετο ενώ θα μπορούσε να νομιμοποιηθεί με την επιβολή ενός, έστω πιο τσουχτερού προστίμου?

Γι αυτό λέω μας έφαγε η σοβαροφάνεια και η αυστηρότητα, βλέπουμε μόνο το δένδρο και χάνουμε το δάσος.

Link to comment
Share on other sites

ο πελατης μου ειπε οτι εχει λαθος θεση στο κτιριο αλλα κανοντας αυτοψια ειδα οτι περα απο τις οποιες αυθαιρεσιες εχει λαθος τοπογραφικο.

 

το τοπογραφικο δεν ανταποκρινεται στην πραγματικοτητα..αλλο πλατος αλλο μηκος.

 

τι κανω στην προκειμενη περιπτωση;

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς το τοπογραφικό ΑΔΕΙΑΣ (αναφορικά με τις διαστάσεις του οικοπέδου) ίσως πρέπει να δεις και τι έχει το τοπογραφικό που συνοδεύει το συμβόλαιο αγοράς του οικοπέδου.

Αυτό το λέω γιατί αν το τοπογραφικό στο συμβόλαιο αγοράς του οικοπέδου δείχνει την πραγματικότητα και αυτό της αδείας όχι τότε πιθανόν να παίζει θέμα άκυρης αδείας. (ή μήπως όχι?)

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα. Αντιμετωπίζω το εξής ζήτημα τακτοποίησης αυθαιρέτου.

Έχει εκδοθεί οικοδομική άδεια "Διώροφη Οικοδομή" με κάλυψη 60,00 τ.μ. και δόμηση 100,00 τ.μ., εντός οικισμού κάτω των 2.000 κατοίκων, η οποία όμως δεν εφαρμόστηκε και κατασκευάστηκε μία "Ισόγεία Οικοδομή" συνολικής κάλυψης και δόμησης 73,00 τ.μ. χωρίς να εφαρμοστεί το περίγραμμα της νόμιμης άδειας και κατ' επέκταση δεν εφαρμόστηκαν και οι μελέτες Αρχιτεκτονικών, στατικών κτλ. Η θέση της μη νόμιμης κατασκευής (Ισόγειο) κατασκευάστηκε σε διαφορετική θέση στο οικοπέδο από αυτή της εγκεκριμένης άδειας, χωρίς όμως να έχει υπερβάσεις δόμησης, κάλυψης, ύψους και πλαγίων αποστάσεων Δ, σύμφωνα με τα επιτεπόμενα στοιχεία της περιοχής. Ο εν λόγω ιδιοκτήτης δεν επιθυμεί να εκδόσει οικοδομική άδεια.

 

Ερωτήσεις :

  • Πως θα υπολογίσω τις υπερβάσεις δόμησης του ακινήτου; Σύμφωνα με τις υπερβάσεις ως προς την εγκεκριμένη οικοδομική άδεια ή ως ανεξάρτητη αυθαίρετη οικοδομή και θα διαπιστώσω τις αυθαιρεσίες ως προς τα επιτρεπόμενα στοιχεία της περιοχής;
  • Θα δηλώσω ότι υπάρχει οικ. άδεια;
  • Το μη νόμιμο κτίριο (Ισόγειο) εφάπτεται του ορίου ενώ το νόμιμο απείχε απόσταση Δ από τα πλάγια όρια. Αυτό αποτελετεί παράβαση υπέρβασης πλαγίων αποστάσεων Δ, βάση των ερωτο-απαντήσεων (μέρος Θ'4) του ΥΠΕΚΑ ;
  • Η αλλαγή θέσης κτιρίου σε νόμιμη θέση στο οικόπεδο, αποτελεί πολεοδομική παράβαση; Αν ναι, πως δηλώνεται όταν δε θέλει να εκδώσει οικοδομική άδεια;

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς το τοπογραφικό ΑΔΕΙΑΣ (αναφορικά με τις διαστάσεις του οικοπέδου) ίσως πρέπει να δεις και τι έχει το τοπογραφικό που συνοδεύει το συμβόλαιο αγοράς του οικοπέδου.

Αυτό το λέω γιατί αν το τοπογραφικό στο συμβόλαιο αγοράς του οικοπέδου δείχνει την πραγματικότητα και αυτό της αδείας όχι τότε πιθανόν να παίζει θέμα άκυρης αδείας. (ή μήπως όχι?)

 

το τοπογραφικο του συμβολαιου δεν το εχω...θα το δω αλλα και παλι δεν ξερω..

παντως το τοπογραφικο της αδειας δεν ειναι καθολου σωστο

 

πως να προχωρησω; βαζω τις αυθαιρεσιες και τις πληρωνουν;

 

αλλα με το τοπογραφικο τι κανω;το αλλαζω;το αφηνω ετσι;

Link to comment
Share on other sites

Νίκο μου φαίνεται πως η καλύτερη,σοφότερη,ορθότερη λύση για τον άνθρωπο εφόσον τηρούνται οι πολεοδομικές διατάξεις όλες , να εκδώσει οικοδομική άδεια νομιμοποίησης και καθάρισε.Λες ότι δε θέλει.Δεν μένει παρά να τον πείσεις εσύ πλέον ότι οποιαδήποτε άλλη περίπτωση είναι εις βάρος του.Δυστυχώς σε αυτή την περίπτωση ΠΡΕΠΕΙ να τον πείσεις.Με 500 € μόνο το παράβολο και το κόστος της αδείας (που εσύ βέβαια θα το καθορίσεις) αν ληφθεί με τις τρέχουσες συνθήκες (ελάχιστες αμοιβές) και μετά ένα καθαρό σπίτι και οικόπεδο για οποιαδήποτε συμβολαιογραφική πράξη και για πάντα νομίζω πως η άδεια είναι μονόδρομος.

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.