Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μετακίνηση θέσης και έκδοση Οικ. Αδείας


Recommended Posts

Μα η αλλαγή της θέσης είναι από μόνη της αυθαιρεσία.

 

Και συζητάμε πως αντιμετωπίζεται η αυθαιρεσία αυτή.

 

Στην περίπτωσή μου υπάρχει παραβίαση Δ, αλλά γενικά μιλάμε τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Τότε προσωπικά νομίζω πως έχεις δύο δυνατότητες όπως έχω αναλύσει το σκεπτικό μου χθές.

1. Παράβολο 500€ με έκδοση αδείας σε 3 χρόνια για την αλλαγή θέσης και πρόστιμο για την αυθαιρεσία (εντός Δ) που δεν μπορεί να νομιμοποιηθεί.

2. Πρόστιμο για όλη την αυθαίρετη κατασκευή.

Link to comment
Share on other sites

2. Πρόστιμο για όλη την αυθαίρετη κατασκευή.

 

Faethon θα διαφωνήσω... Εγώ καταλαβαίνω ότι υπάρχει η δυνατότητα να πληρωθεί το 500άρικο και να είναι οκ για 30 χρόνια.

Η ερώτηση Θ6 είναι: "Πώς υπολογίζεται το πρόστιμο..." και η απάντηση: "Θεωρείται μία παράβαση της κατηγορίας 13 και καταβάλλεται παράβολο 500€"

Το "με τη δυνατότητα έκδοσης ΟΑ..." καταλαβαίνω ότι είναι εξτρα και μιλάει άλλωστε για δυνατότητα και όχι υποχρέωση...

Το παράβολο 500 προκύπτει επειδή έχουμε μία μοναδική αυθαιρεσία της κατηγορίας 13. Διαφορετικά, αν ήταν όλα τα τμ της κατοικίας αυθαίρετα το παράβολο θα έπρεπε να υπολογιστεί με βάση όλα τα τμ

και θα έβγαινε πιθανότατα μεγαλύτερο, όχι;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό λέω και γω και μάλλον καταλήγω οριστικά :roll: στο ότι η αλλαγή θέσης καλύπτεται μόνο από μία παράβαση και αν από την αλλαγή θέσης υπάρχουν άλλες παραβάσεις τις αντιμετωπίζεις αναλόγως.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό λέω και γω και μάλλον καταλήγω οριστικά :roll: στο ότι η αλλαγή θέσης καλύπτεται μόνο από μία παράβαση και αν από την αλλαγή θέσης υπάρχουν άλλες παραβάσεις τις αντιμετωπίζεις αναλόγως.

 

Δηλαδή σε περίπτωση αλλαγής θέσης η οποία είναι μη νομιμοποιήσημη, δλδ εντός υποχρεωτικού Δ, οπότε όλο το κτίριο προκύπτει μη νομιμοποιήσιμο και επομένως θα του επιβληθούν τα ανάλογα πρόστιμα, θα προστεθεί άλλη μία παράβαση των 500 ευρώ για την μετακίνηση μόνο?

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ ότι τα μέτρα του κτιρίου που είναι εντός Δ θα τα βάλεις σαν υπέρβαση δόμησης και μία παράβαση για την μετακίνηση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.