Μετάβαση στο περιεχόμενο

Pro/Engineer


pomakigr

Recommended Posts

'Exω πάρει το pro/engineer ********* μήπως μπορεί κάποιος να με βοηθείσει για το πώς θα κάνω την εγκατάσταση

Ευχαριστώ.

 

Γεια σου κοστας

Ποια έκδοση πήρες και με τι ασχολείσαι?

 

pomakigr

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • Απαντήσεις 23
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μην βγαινεις off topic. Υπαρχει ηδη θεμα στο οποιο εχεις ρωτησει εδω http://www.michanikos.gr/ftopic4888.html

Αν δεν απαντησει κανενας σημαινει οτι δεν γνωριζει κανενας. Ελα σε επαφη με τις εταιριες που τα πωλουν να ρωτησεις.

 

Το τοπικ αυτο θα καθαριστει αργοτερα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 years later...
  • 1 month later...

Παιδιά γνωρίζει κανείς που μπορώ να βρω το pro/Engineer? Πόσο κάνει? Υπάρχει έκπτωση για φοιτητές? Ασχολούμαι με Solidworks αλλά θα ήθελα να δουλέψω και με pro/Engineer έχω κάτι παραπάνω να μάθω ή δεν έχει νόημα?

Link to comment
Share on other sites

Για φοιτητές θυμάμαι κάποια παλιά έκδοση που είχα και δούλευε κανονικά.

Από τη σχολή σου ίσως δικαιούσαι κάποιο license για student edition.

Θα σου πρότεινα να συνεχίσεις με Solidworks και αν χρειάζεσαι κάτι που δεν μπορείς να κάνεις στο Solidworks να το κάνεις στο Pro/e και μετά import.

 

Εξαρτάται βέβαια για τί δουλεία το θες και επίσης πόσο έχεις συνηθίσει το user interface. Με το Solidworks πάντως γλιτώνεις αρκετό χρόνο. Και το pro/e προς αυτήν την κατεύθυνση κινείται (creo elements/pro).

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

 

Στο Solidworks ασχολούμαι ερασιτεχνικά από μόνος μου, οπότε σχεδιάζω από απλά εργαλεία μέχρι ότι άλλο μου κατέβει και πειραματίζομαι με κανα simulation. Το φανταζόμουν ότι με το Solidworks είμαι καλυμμένος απλά είπα να ρωτήσω, εξάλλου το έχω συνηθίσει αρκετά και έχει και παρεμφερές layout με το Abaqus.

 

Απλά έλεγα να ασχοληθώ λίγο και με pro/engineer για να ξέρω έστω και λίγο να το χειρίζομαι, αλλά μέχρι εκεί.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα,

Εδώ και 7 χρόνια ασχολούμαι επαγγελματικά με τη σχεδίαση, τα προγράμματα που έχω χειριστεί είναι Autodesk Inventor και Solidworks. Όμως η αγορά εργασίας δεν την ενδιαφέρει τι ξέρεις αλλά πως να προσαρμοστείς στα δεδομένα της. Έτσι αν και η "φιλοσοφία" της τρισδιάστατης σχεδίασης είναι σε γενικές γραμμές η ίδια σε όλα τα σχεδιαστικά πακέτα, παρόλα αυτά ομολογώ ότι έχω δυσκολευτεί αφάνταστα με το Pro/Eng. Δεν ξέρω τι θα γίνει με το νέο πακέτο "creo" αλλά η διαδικασία της σχεδίασης φαντάσει βουνό. Φυσικά η εξοικείωση έρχεται με το συνεχή χειρισμό του προγράμματος.

Αυτό που υπάρχει ως αντίληψη στην Ελλάδα είναι να μην αλλάξουμε συνήθειες έστω και αν αυτές οι συνήθειες μας δυσκολεύουν.

Κλείνοντας συμβουλεύω τους σπουδαστές (Μηχανολόγους) να ασχοληθούν με την τρισδιάστατη σχεδίαση αλλά να μην αγχώνονται για το σε πόσο καιρό θα μάθουν, κανείς δεν ξέρει τα πάντα και φυσικά αρχίζουμε σχεδιάζοντας ότι βλέπουμε γύρω μας. Ένα τασάκι, ένα ποτήρι (ναι ναι, ίσως είναι τα πιο δύσκολα στη σχεδίαση...). Για τους επαγγελματίες Μηχανολόγους, ας προτείνουμε κάτι καλύτερο στην εργασία μας...

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Καλημέρα,

Εδώ και 7 χρόνια ασχολούμαι επαγγελματικά με τη σχεδίαση, τα προγράμματα που έχω χειριστεί είναι Autodesk Inventor και Solidworks. Όμως η αγορά εργασίας δεν την ενδιαφέρει τι ξέρεις αλλά πως να προσαρμοστείς στα δεδομένα της. Έτσι αν και η "φιλοσοφία" της τρισδιάστατης σχεδίασης είναι σε γενικές γραμμές η ίδια σε όλα τα σχεδιαστικά πακέτα, παρόλα αυτά ομολογώ ότι έχω δυσκολευτεί αφάνταστα με το Pro/Eng. Δεν ξέρω τι θα γίνει με το νέο πακέτο "creo" αλλά η διαδικασία της σχεδίασης φαντάσει βουνό. Φυσικά η εξοικείωση έρχεται με το συνεχή χειρισμό του προγράμματος.

Αυτό που υπάρχει ως αντίληψη στην Ελλάδα είναι να μην αλλάξουμε συνήθειες έστω και αν αυτές οι συνήθειες μας δυσκολεύουν.

Κλείνοντας συμβουλεύω τους σπουδαστές (Μηχανολόγους) να ασχοληθούν με την τρισδιάστατη σχεδίαση αλλά να μην αγχώνονται για το σε πόσο καιρό θα μάθουν, κανείς δεν ξέρει τα πάντα και φυσικά αρχίζουμε σχεδιάζοντας ότι βλέπουμε γύρω μας. Ένα τασάκι, ένα ποτήρι (ναι ναι, ίσως είναι τα πιο δύσκολα στη σχεδίαση...). Για τους επαγγελματίες Μηχανολόγους, ας προτείνουμε κάτι καλύτερο στην εργασία μας...

 

Όχι και το Pro/Engineer να είναι βουνό. Ήταν δύσκολο στις αρχικές εκδώσεις (2000i2, 2001, Wildfire 1 έως 2). Μετά το 3, 4 και ειδικά το Wildfire 5, έχει βελτιωθεί πάρα πολύ. To Creo 1.0 είναι σε πολύ καλό δρόμο, αν και εγώ θα περίμενα να δω τον Απρίλιο/2012 το Creo 2.0.

Δουλεύω Pro/E εδώ και 10 χρόνια, και όσες φορές κάθισα να δουλέψω με Inventor ή Solidworks τα βρίκα λίγο μπαστούνια, λόγω της διαφορετικής χρήσης των εργαλείων που χρησιμοποιεί ο καθένας για να κάνει την δουλειά του. Η φιλοσοφία σχεδιασμού μπορεί να είναι η ίδια αλλά τα εργαλεία υλοποίησης της σε κάθε λογισμικό είναι διαφορετικά και έχουν χρήση.

 

Τελικά έχω καταλήξει στο εξής: το καλύτερο λογισμικό (οτιδήποτε λογισμικό) είναι αυτό που ξέρεις εσύ καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.