Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θεώρηση του βιβλιαρίου υγείας για το έτος 2012


ikaros13

Recommended Posts

Ευχαριστώ πολυ συνάδελφε Γτ με αγχωνει. Διακανονισμός και να πληρώσω έστω και μια δόση που λέει ο λόγος;

Edited by mkara
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 123
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γεια σας...είναι το πρώτο μου ποστ εδώ,μιας και τόση ώρα διαβάζω διάφορα και προσπαθώ να βγάλω μιαν άκρη..Το μυαλό μου έχει και μια δυσκολία ένταξης σε γραφειοκρατικές και λογιστικές λογικές,και χωλαίνω...Είμαι μέλος του τεε-τσμέδε από τον Οκτώβριο του 11 και πριν λίγες μέρες παρέλαβα συγκινημένη το ραβασάκι της πρώτης μου δόσης,τάξεως 975 όμορφων,ανύπαρκτων ευρώ.Να σημειώσω ότι είμαι άνεργη,που οκ,δεν νομίζω να κάνει και εντύπωση πια.Η απόρια μου είναι η εξής.Επειδή έχω τη μεγάλη ατυχία να είμαι άνθρωπος και να πρέπει να υποβληθώ σε κάποιες εξετάσεις,σκέφτηκα να βγάλω βιβλιάριο,ευελπιστώντας πως γίνεται με κάποιο μαγικό τρόπο χωρίς να πληρώσω χίλια ευρώ σε κάποιον που δε χρωστάω,ενώ δεν εργάζομαι και δεν έχω για να αγοράσω ούτε μια μπριζόλα που λένε. Ο διακανονισμός για τον οποίο διαβάζω έχει να κάνει με ήδη εκπρόθεσμες οφειλές ή και για τις τρέχουσες?Μπορώ εγώ που μέχρι 30-4 είμαι εμπρόθεσμη της πρώτης μου δόσης να πάω να κάνω διακανονισμό δόσεων μόνο και μόνο γιατί χρειάζομαι το βιβλιάριο?Να πληρώσω δηλαδή την πρώτη δόση και μετά όποτε και κυρίως, αν ,μπορώ να πάω και στις επόμενες?Το βιβλιάριο αν μου το εκδόσουν ισχύει για όλο το 12 ή μολις δεν πληρώσω μια δόση,μου τραβάνε το αυτί και κάθομαι πάλι ανασφάλιστη?Παρακαλώ,δώστε μια απάντηση γιατί διαβάζω για λήξη προθεσμίας διακανονισμού μεθαύριο,και δεν καταλαβαίνω ΜΙΑ.

Link to comment
Share on other sites

Το ραβασάκι αφορά το επόμενο 6μηνο.

Είσαι καλυμμένη έως τον Ιούνιο.

Τρέχα τώρα να βγάλεις νέο βιβλιάριο και να κάνεις τις εξετάσεις σου.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως για να βγάλει βιβλιάριο πρέπει να πληρώσει τις οφειλές της, δηλαδή 11ο-12ο 2011.

Link to comment
Share on other sites

Η να βρίσκεται σε διακανονισμό......μόλις μπεις σε διακανονισμό το βιβλιάριο θεωρείται για όλο το έτος..

Link to comment
Share on other sites

Το ραβασάκι λέει πως το εξάμηνο λήγει στις 30/6, πως αφορά λοιπόν το επόμενο?

Όσον αφορά το διακανονισμό,παρέθεσα τις απορίες μου,αν μπορεί κάποιος να απαντήσει σε αυτά που ρωτάω,και όχι γενικά, θα ήμουν ευγνώμων.

Link to comment
Share on other sites

Μα αφού δεν χρωστά προηγούμενα εξάμηνα!

Γράφτηκε τον Οκτώβριο του 2011, άρα έχει ήδη πληρώσει για τους μήνες του 2011 και το 1ο εξάμηνο του 2012.

 

 

Ria.M για ξαναδές όλα τα χαρτιά που έχεις λάβει και τι έχεις πληρώσει μέχρι σήμερα και μέχρι πότε ισχύουν οι βεβαιώσεις σου.

Edited by myri
Link to comment
Share on other sites

  1. Το χαρτί ΤΣΜΕΔΕ που σου ήρθε, τι γράφει πάνω αριστερά;
    Α' εξαμ. 2012;
  2. Βρες όλα τα χαρτιά που έχεις από ΤΕΕ-ΤΣΜΕΔΕ για την εγγραφή σου και δες αν έχεις ξαναπληρώσει ΤΣΜΕΔΕ.

Edited by myri
Link to comment
Share on other sites

Mια ανόητη μάλλον ερώτηση...

 

Απο τότε που γραφτηκα στο ΤΣΜΕΔΕ, (κάνα 2 χρόνια πρίν) δεν ετυχε να χρησιμοποιήσω το βιβλιάριο υγείας/συνταγολόγιο. Θυμάμαι όταν πρωτογραφτηκα, πλήρωσα κάποιους εναπομείναντες μήνες μέχρι τη λήξη του έτους και μου το θεώρησε/σφράγισε ο εκεί υπάλληλος.

Εκτοτε, έχει έρθει ένα έντυπο με ένα αυτοκόλλητο. Αυτο το κολλαω στο βιβλιάριο και "θεωρήθηκε";

Πρέπει να το εχω ρωτήσει και παλιότερα, αλλά τώρα πήρα χαμπάρι πως έχιε ερθει και νέο αυτοκόλλητο.

 

Υ.Γ. βρήκα και το ραβασάκι Α' εξαμ. 2012, με τις υγείες μας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.