Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ελεγκτής στάθμης υγρού


lem-x24

Recommended Posts

μήπως μπορεί να εξηγήσει κάποιος τη λειτουργία του ελεγκτή στάθμης υγρών??

 

κάπου μπερδεύομαι στο άνοιγμα και κλείσομο των επαφών.

 

(το ξέρω ότι το έχω δώσει πολύ γεικά αλλά ας απαντήσει κάποιος συνάδελφο και στη συνέχεια θα ανάψει πιστεύω η κουβέντα)

Link to comment
Share on other sites

Μιλάς για ελεγκτή με ηλεκτρόδια? Σε ενδιαφέρει πως ανιχνεύεται η στάθμη ή πως συμπεριφέρονται οι επαφές?

Link to comment
Share on other sites

Μιλάς για ελεγκτή με ηλεκτρόδια? Σε ενδιαφέρει πως ανιχνεύεται η στάθμη ή πως συμπεριφέρονται οι επαφές?

 

ω ρε φίλε με έπιασες!!!

πες μου πρώτα πως ανιχνεύεται η στάθμη!!!

 

ξέρω πως δομείται όλη η διάταξη!! απλά δεν καταλαβαίνω το υψηλόκαι το χαμηλό σημείο

Link to comment
Share on other sites

Τα ηλεκτρόδια απο μόνα τους δεν κάνουν τίποτα. Απλά κλείνουν ένα κύκλωμα. Ανάλογα με την εφαρμογή σου πρέπει να τα συνδέσεις με καποιο άλλο προιον.

Αυτό συνήθως έχει βάση με 8 "ποδαράκια". Κυκλοφοούν διάφορα ανάλογα με το τι θέλεις να κάνεις. Για άδειασμα δεξαμενής για γέμισμα δεξαμενής κτλ. Σε κάθε ένα απο αυτά υπάρχει η συνδεσμολογία και το πως ανοίγουν κλείνουν οι επαφές.

Link to comment
Share on other sites

ναι ξέρω ότι στο ηλεκτρόδιο αναφοράς (που αν είναι μετανική η δεξαμενή χρησιμοποιύμε τη γείωση) βάζουμε τάση 24V AC.

η απορία μου είναι η εξής: όταν πάει να αδειάσει η δεξαμενή τότε το δεύτερο(κατώτερο) ηλεκτρόδιο τι ακριβώς μετρά αφού δεν ακουμπάει πλέον στο νερό ώστε να κλείσει κάποιο κύκλωμα??

 

εκεί έχω το κόλλημά μου??

 

γιατί ξέρω ότι επί της ουσίας μετρά την αντίσταση- αγωγιμότητα το νερόύ!!!

Edited by miltos
Διαγραφή παράθεσης προηγούμενου μηνύματος
Link to comment
Share on other sites

Το άνω ηλεκτρόδιο είναι για την ανίχνευση της άνω στάθμης ελέγχου (ας πούμε στάθμη εκκίνησης αντλίας)

Το μεσαίο είναι για την ανίχνευση της κάτω στάθμης ελέγχου (ας πούμε στάθμη σβησίματος αντλίας)

Το κάτω ηλεκτρόδιο είναι για να κλείνει το κύκλωμα των άλλων δύο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Υπάρχει και ο ελεγκτής στάθμης νερού,που είναι ράβδος.

Κάθε φορά που η στάθμη φτάνει στο σημείο που είναι ο ελεγκτής αυτό ''οπλίζει'' και αλλάζουν οι επαφές του.

Στην έχει την ίδια λειτουργία με ένα οριακό διακόπτη!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Υπάρχει ελεγκτής στάθμης αναλογικός που αποτελείται από μία ράβδο αν έχουμε μεταλλική δεξαμενή. Λειτουργεί σαν οπλισμός πυκνωτή (ο άλλος οπλισμός είναι η δεξαμενή) και το νερό το διηλεκτρικό. Ανάλογα του βυθισμένου μήκους της ράβδου μεταβάλλεται η χωρητικότητα και έτσι τελικά με τη βοήθεια κάποιου μεταδότη που μετράει τη χωρητικότητα έχουμε αναλογικό σήμα 4 - 20 mA.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.