Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πλάγια απόσταση μικρή.. νομιμοποιείται;


Recommended Posts

Όπως λέει και ο τίτλος,

έχω σε μια υπόθεση εναν ιδιοκτήτη, με πλήρως αυθαίρετο κτίσμα, το οποίο σύμφωνα με τα λεγόμενα του είναι προ του 1985 (εντός σχεδίου).

Θέλει να υπαχθεί στη ρύθμιση αλλά να κάνει νομιμοποίηση, βγάζοντας κανονική άδεια.

 

Όμως η απόσταση που έχει αφήσει από το πλάγιο όριο είναι μικρή 1-2μ. Γίνεται με κάποια παρέκκλιση νομιμοποίηση ή πρέπει αναγκαστικά να ρυθμίσει το κτίσμα όλο σαν αυθαίρετο;

Link to comment
Share on other sites

Αν η απόσταση από τα πλάγια όρια είναι μικρότερη από την επιτρεπόμενη τότε "νομίζω" πρέπει να ρυθμίσεις όλο το κτίσμα.

Εκτός αν όταν φτιάχτηκε το κτίσμα ίσχυε κα΄τι διαφορετικό για τις πλάγιες αποστάσεις....

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και ο ΓΟΚ73 προβλέπει 2.5μ. από πλάγιο όριο....Παρέκκλιση από ότι είδα μόνο με σύμφωνη γνώμη ΕΠΑΕ :o

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι δίνεται η δυνατότητα να ρυθμιστούν τμήματα της κατασκευής και να νομιμοποιηθούν άλλα.

Από εκεί και πέρα αρχίζουν οι γελοιότητες του νόμου. πχ. Θα βγάλεις άδεια για το μισό σαλόνι και το άλλο μισό θα είναι αυθαίρετο-ρυθμισμένο;

Γενικότερα σκέφτομαι ότι είναι πολύ μεγάλη η ευθύνη να πούμε σε κάποιον ότι νομιμοποιείται ένα αυθαίρετο. Αν προκύψει κάποιο κόλλημα και δεν μπορεί τελικά να βγει άδεια δεν θα είναι κατεδαφιστέο;,,,,

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να δείξεις φωταγωγό σε προσθήκη κατ' επέκταση με την οικοδομή σου και σε επαφή με το κοινό όριο. Αρκεί βέβαια να μην έχεις πρόβλημα με την πρόσθετη κάλυψη, τον πρόσθετο όγκο του φωταγωγού και την πρόσθετη δόμηση (αν το μήκος του φωταγωγου από τοίχο σε τοίχο δεν είναι τουλάχιστον 1,20μ). Επίσης να ελέγξεις πρώτα ότι όλα τα δωμάτια κύριων χρήσεων που βλέπουν στην "προβληματική" πλευρά του κτιρίου δεν έχουν πρόβλημα με τις διατάξεις φωτισμού - αερισμού. Ίσως να χρειάζονται ανοίγματα παραθύρων στις κάθετες (της "προβληματικής" πλευράς του κτιρίου) πλευρές.

 

ΥΓ: Το διπλανό οικόπεδο είναι αδόμητο; Αν όχι με ποιον ΓΟΚ κατασκευάστηκε και τι Δ έχει αφήσει;

Edited by pan77
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις τον 1512 και την απόφ 7587/04 και να δεις αν μπορείς να το πας σαν μικροπαράβαση το τμήμα που μπαίνει στο Δ μέσα και μετά να νομιμοποιήσεις το υπόλοιπο.Ετσι όλο θα είναι εντάξει.Στη συνέχεια άμα θέλει (και μπορεί λόγω συντελεστών) μπορεί να κάνει μια προσθήκη και να καλύψει την υπόλοιπη απόσταση του Δ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδιά σας παρακαλώ μια βοήθεια γιατί θα παλαβώσω, σχετικά με τις πλάγιες αποστάσεις!

 

Έχω λοιπόν ένα κτίσμα με άδειες του 1980 για ισόγειο και 1984 για πρώτο, εντός σχεδίου με πλάγιες αποστάσεις 2,50μ βάσει άδειας.

Όπως φαίνεται όμως από την αποτύπωσή μου το κτίριο έχει τοποθετηθεί σε λάθος θέση μέσα στο οικόπεδο διατηρώντας όμως τις διαστάσεις του με αποτέλεσμα στην μια πλευρά να έχει μειωθεί αρκετά η απόσταση και απ' την άλλη να έχω σαφώς μεγαλύτερη απόσταση.

Τι ακριβώς δηλώνω και πως?

Στα φύλλα καταγραφής μου δίνει την δυνατότητα να επιλέξω "χωρίς υπέρβαση" και να βάλω "παραβίαση πλάγιων αποστάσεων", αλλά αν δεν βάλω επιφάνειες μου βγάζει πρόστιμο 0€. Βάζω και επιφάνειες? Και αν ναι, στο κύριοι χώροι, βοηθητικοί χώροι, και για όλους τους ορόφους?????

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Στη δική μου περίπτωση, σε οικισμό προ του '23, έχω το ένα πλάγιο όριο στα 0,80 μ. Το όμορο είναι ένα πέτρινο (παλαιά κατοικία, μάλλον προ 55) που εφάπτεται στα όρια του οικοπέδου.Ο ιδιοκτήτης θέλει να το νομιμοποιήσει και όχι να το τακτοποιήσει. Υπάρχει άφθονο υπόλοιπο δόμησης και κάλυψης.

Μπορώ να θεωρήσω το κομμάτι αυτό των 0,80 Χ 4,00 = 3,2 τμ φωταγωγό σε προσθήκη κατ' επέκταση με την οικοδομή και σε επαφή με το κοινό όριο,όπως λέει και ο συνάδελφος pan77 πιο πάνω ; Αν ναι, προσμετράται στη δόμηση ;

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Μπορώ να θεωρήσω το κομμάτι αυτό των 0,80 Χ 4,00 = 3,2 τμ φωταγωγό σε προσθήκη κατ' επέκταση με την οικοδομή και σε επαφή με το κοινό όριο,όπως λέει και ο συνάδελφος pan77 πιο πάνω ; Αν ναι, προσμετράται στη δόμηση ;

 

Σχετικά με την ερώτηση του συναδέλφου ήθελα να ρωτήσω και γω πέρα από την παραπάνω ερώτηση αν αυτός ο φωταγωγός θα φανεί μόνο στα σχέδια ή θα πρέπει να κατασκευαστεί κανονικά? Αυτοψία από ελεγχθεί δεν έχει η νομιμοποίηση?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.