Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απόσβεση ήχου σε Καινούργια Παράθυρα


kostisagh

Recommended Posts

εγω δεν ειπα κατι για κουφωματα αλλα οκ αν αυτο εννοεις

 

το αυτι παντως εχεις δικιο, σαν οργανο μετρησης αντιλαμβανεται διαφοροποιηση πιεσης ως προς την ατμοσφαιρικη

 

και προς γενικη ενημερωση:

 

εξ ορισμου τα dB είναι λογαριθμική μονάδα για την μετρηση της πιεσης, εντασης και ισχυος

 

στην ουσια ειναι αδιαστατες μοναδες που προσδιοριζουν σχετικες τιμες ως προς μια συγκεκριμενη τιμη αναφορας.

 

στις μετρησεις που γινονται γενικα, τα db αναφερονται σε μετρησεις σταθμης εντασης (οχι πιεσης και ισχυος αν και για αυτα ισχυουν τα ιδια)

 

προφανως δεν ισχυουν τα γνωστα σε ολους μαθηματικα γραμμικης αλγεβρας.

 

προσεγγιστικα (καθως η μαθηματικη εκφραση ειναι δυσκολη στον υπολογισμο με το χερι)

 

εχουμε: αθροισμα L1(+)L2=Lmax + C(ΔL)

 

οπου το C δινεται απο διαγραμμα και εξαρταται απο το ΔL

[το (+) το εγραψα ετσι καθως το συμβολο της προσθεσης δεν ειναι το ιδιο]

 

και για παραδειγμα 75db(+)80db=81,2 db περιπου

 

και το πιο χρησιμο για τις περιπτωσεις μετρησεων ηχου

 

οταν L1=L2=L τοτε L1(+)L2=L+3db

 

με αλλα λογια οταν σε μετρησεις δειτε η σας πουν οτι μονο 3db αυξηθηκε η ενταση τοτε αναλογει σε διπλασια συνολικα εκπεμπομενη ισχυ

 

(edit) συνεχιζω για λιγο στο πλεον χρησιμο και που αφορα την ηχομονωση

 

την πραξη αφαιρεσης σε λογαριθμικες μοναδες

 

ισχυει L2=Ltot-C(ΔL) οπου ΔL=Ltot-L1

 

και στην ουσια

 

L2 ειναι ο καθαρος ηχος και L1 ο ανεπιθυμητος θορυβος

 

ενω Ltot η συνολικη σταθμη που μετραμε

 

για παραδειγμα σε δωματιο με θορυβο και με πηγη ηχου(πχ ραδιο)

 

μετραμε με το ραδιο 68 και χωρις το ραδιο 60

 

τοτε το ραδιο "συνεισφερει" σαν καθαρος ηχος L2=68-C(ΔL) οπου ΔL=8db και απο διαγραμμα C( 8 )=0,75 σχεδον 0!

 

δηλαδη ο καθαρος ηχος ειναι 67,25.

 

τι πρακτικη αξια εχει το παραπανω??? οταν σας πουν οτι το κουφωμα ταδε κοβει τοσα db τοτε απλα σας δινουν το ΔL καποιων εργαστηριακων μετρησεων που εκαναν και τιποτε αλλο!.

 

στην ουσια ο ηχος που θα ακουτε (καθαρος + απομενων θορυβος) μπορει να ειναι απο λιγο εως και αμελητεα διαφοροποιημενος εως πολυ καθαρος!

 

[ενδεικτικα σας λεω οτι το διαγραμμα ειναι λογαριθμικα πτωτικο! δηλ το C(3) = 3 και C(12)=0,4 !!!]

 

με αλλα λογια το να σας πουν το ποσα db κοβει ενα κουφωμα δεν λεει τιποτα απολυτως!!!

 

αν θελετε πραγματικα πριν διαλεξετε κουφωμα να δειτε εργαστηριακα τι "πιανει" πρεπει να σας δωσουν διαγραμματα οχι απλα μια τιμη τοσα db!!

Edited by fear1976
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

αν μπορεις να ανεβασεις ενα διαγραμμα καποιας καλης σειρας.......για μετρο συγκρισης....η οι μετρησεις πρεπει να γινουν στον συγκεκριμενο χωρο;

Edited by mixyak790
Link to comment
Share on other sites

δυστυχως συναδελφε δεν εχω τπτ τετοιο υποψη μου...

 

κι αυτα που ξερω περι ηχου , ηχομονωσης κλπ τα ξερω λογω ψωνιου με τη μουσικη κ τα στουντιο ηχογραφησεων :mrgreen:

 

edit. επι τοπου μετρησεις ειναι πολυ extreme...

 

απλα οταν πας και διαλεγεις κουφωματα αυτα εχουν και αναλυτικο "τευχος" τεχνικων προδιαγραφων και τις μετρησεις τους και βλεπεις

 

κανονικα (πιστευω δεν ξερω) θα πρεπει να φαινεται με καποια πηγη ηχου "τοσα db" σε τοση αποσταση και σε καποιο φασμα συχνοτητων το τι εχουν μετρησει τελικα απο μεσα ...

 

κατι αντιστοιχο με το φασμα που εχουν τα ηχεια στο αντιστροφο...

Edited by fear1976
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν επανέρχομαι με νεώτερα.

 

Σήμερα ήρθε ο τεχνικός της εταιρίας, τα λόγια του ήταν "τα παράθυρα είναι απαράδεχτα, εγώ δεν θα τον πλήρωνα" για να μετρήσει ηχομόνωση και θερμο-διακοπή ούτε λόγος.

 

Μου ανέφερε χαρακτηριστικά " τι να μετρήσω αφού βάζω το χέρι και περνάει αέρας", επίσης το κουτί του ρολού δεν ήταν ενεργειακό και και και...

 

Αν μπορείς κάποιος να μου πει τι μπορώ να κάνω από εδώ και πέρα, η φίρμα εταιρία θα μου στείλει μια τεχνική έκθεση με τις κακοτεχνίες και τις παραλήψεις. Το βλέπω μετά να καταλήγω στα δικαστήρια, ευτυχώς που δεν τον έχω πληρώσει διότι δεν πρόκειται να πάρει δραχμή.

Link to comment
Share on other sites

Για να καταλάβω, αγόρασες αλουμίνια από κάποια εταιρία και έβαλες δικό σου άνθρωπο να τα τοποθετήσει;Δηλ. το σφάλμα είναι του μάστορα που τα έβαλε;

Σόρρυ αλλά μπερδεύτικα,εμένα αυτός που τα έφτιαξε τα τοποθ'έτησε κιόλας.

Όπως και να χει το πράγμα...καλή τύχη..

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτός που μου τα έφτιαξε τα τοποθέτησε. Απλώς όταν για παράδειγμα τοποθετείς αλουμίνια europa ή alousystem η κατασκευή θα πρέπει να γίνεται σύμφωνα με τα στάνταρ της εταιρείας.

 

Ένας θεός ξέρει τι θα κάνω, ένα παράθυρο δεν είναι θερμοδιακοπτώμενο, και μάλλον τίθεται θέμα εξαπάτησης και δικής μου αλλά της τράπεζας (είμαι στο πρόγραμμα εξοικονομώ κατ'οίκων), κοινώς την πάτησε διότι δεν θα πάρει φράγκο αλλά θα κινηθώ και νομικά εναντίον του, αλλά και της εταιρείας.

Link to comment
Share on other sites

Ο αλουμινάς είχε πιστοποίηση από το εργοστάσιο?

 

Αν είχε πιστοποίηση και δεν συμορφωθεί, τότε πολύ πιθανόν να χάσει την πιστοποίηση. Άρα του στέλνεις με εξώδικο τις παρατηρήσεις του τεχνικού από το εργοστάσιο και απαιτείς εντός συγκεκριμένου χρόνου την συμόρφωση της κατασκευής του

σύμφωνα με τις προδιαγραφές.

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος ότι τα κουφώματα που έβαλες είναι τα ίδια με αυτά που συμφώνησες ή απλά ζήτησες θερμοδιακοπτώμενα γιατί μερικές εταιρίες έχουν βγάλει σειρές με θερμοδιακοπή ποιο ελαφριές από ότι πρέπει και με μικρότερο πάχος πολυαμίδιου με αποτέλεσμα να είναι μόνο κατ όνομα θερμοδιακοπτόμενα και μιλάω για τις πλέον επώνυμες .

 

Στην περιπτωσή σου τώρα θεωρώ πως ο αλουμινάς που σου έκανε την κατασκευή και την τοποθέτηση μάλλον δεν είχε πολύ εμπειρία στις σειρές που σού έβαλε, αλήθεια ο αέρας από που περνάει, δεν έχει σιλικονάρει γύρω από το κούφωμα ή από το ρολό?

 

Όπως το περιγράφεις θεωρώ ότι πήγες σε αλουμινά της γειτονιάς με περιορισμένα εργαλεία και προσωπικό πχ το μοντάρισμα του ανοιγώμενου να γίνεται με κατσαβίδι και όχι πρεσαριστό σε γωνιάστρα

Edited by georgecv
Link to comment
Share on other sites

O αλουμινάς ναι είχε πιστοποίηση, του ζήτησα συγκεκριμένα θερμοδιακοπτώμενα και ενεργειακά κρύσταλλα σύμφωνα με το ενεργειακό πιστοποιητικό. Ούτως η άλλως μου έδωσε ενεργειακά πιστοποιητικά.

 

Ο αέρας περνάει από τα επάλληλα ανάμεσα, δεν ήταν ο αλουμινάς της γειτονιάς αλλά ούτε και καμιά τεράστια μονάδα. Επίσης, μόνο ένα παράθυρο δεν είναι θερμοδιακοπτώμενο καθόλου, ενώ τα υπόλοιπα είναι μέσα στις προδιαγραφές.

 

Από την στιγμή όμως που έχει την πιστοποίηση της εταιρείας και πουλάει την συγκεκριμένη φίρμα δεν με ενδιαφέρει τι εργαλεία είχε, τι προσωπικό ή τι τεχνογνωσία.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.