Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απαιτούμενα έγγραφα και σχέδια για Ν. 4014/2011


Recommended Posts

Μια γνώμη θα ήθελα . Αν για τις αυθαιρεσίες υποβάλλω καινούργια σχέδια (Κάτοψη , τομή , διάγραμμα κάλυψης ) ηλεκτρονικά , θα πρέπει στα στοιχεία οικοδομικής άδειας να υποβληθούν και τα σχέδια (Κάτοψη , τομή , διάγραμμα κάλυψης ) της αδείας σκαναρισμένα ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μια γνώμη θα ήθελα . Αν για τις αυθαιρεσίες υποβάλλω καινούργια σχέδια (Κάτοψη , τομή , διάγραμμα κάλυψης ) ηλεκτρονικά , θα πρέπει στα στοιχεία οικοδομικής άδειας να υποβληθούν και τα σχέδια (Κάτοψη , τομή , διάγραμμα κάλυψης ) της αδείας σκαναρισμένα ?

 

Προφανώς έχουμε δύο επιλογές:

 

1. Πάνω στης άδειας "ζωγραφίζουμε", σκανάρουμε και στέλνουμε.

2. Φτιάχνουμε νέα και μαζί στέλνουμε και τα της άδειας.

 

Ό,τι και να ακολουθήσεις, το σύστημα θα τα δεχθεί και θα σε "ξεχρεώσει".

 

Ορθότερο κατά την άποψή μου είναι το 1 (αυτό θα κάνω εγώ).

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς έχουμε δύο επιλογές:

 

1. Πάνω στης άδειας "ζωγραφίζουμε", σκανάρουμε και στέλνουμε.

2. Φτιάχνουμε νέα και μαζί στέλνουμε και τα της άδειας.

 

Ό,τι και να ακολουθήσεις, το σύστημα θα τα δεχθεί και θα σε "ξεχρεώσει".

 

Ορθότερο κατά την άποψή μου είναι το 1 (αυτό θα κάνω εγώ).

Το 1 μπορεί να γίνει σε <<μικρού >> τύπου αυθαιρεσίες!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

ΙΑΣΟΝΑΣ συμφωνούμε...γενικά δεν χρειάζεται πανικός, είμαστε εμείς και το pc μας.

Εξάλλου οι περισσότεροι από εμάς είχαμε ήδη κάνει τη προεργασία για τη σύσταση των φακέλων.

 

Τα πράγματα δεν είναι τραγικά, αν βγούν και δευκρινήσεις για καταθεση αμοιβών και στατική επάρκεια σκεφτείτε ότι κλείνουμε υποθέσεις, εξοφλούμαστε και το σημαντικότερο είμαστε απολύτως έτοιμοι για νέες υποθέσεις που θα προκύψουν.

 

Αλλοίμονο σε όσους έκαναν ρυθμίσεις δίχως να έχουν διαβάσει καν το νόμο...εμείς το παλεύουμε καιρό τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Και μην ξεχνάτε ότι, μια λύση για pdf είναι η ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΣΗ των πάντων με μια ψηφιακή μηχανή (δεν είναι ώρα να πληρώνουμε σκαναρίσματα)....

  • Upvote 3
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Λογικα σε κάθε επιλογή αρχείων θα μπορούμε να ΄βαλουμε 2 και 3 αρχεία.

Δλδ έχουμε ενα pdf στελεχος αδειας, ενα pdf τοπογραφικό άδειας και ένα pdf απόσπασμα ρυμοτομικού.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω περάσει στο autocad τα σχέδια της άδειας και έχω συμπληρώσει τα αυθαίρετα τμήματα με hatch και αναφορά στον 4014 και στον αριθμό δήλωσης!

Νομίζω είναι ότι πιο επαγγελματικό μπορούσα να κάνω!!Με ακριβια στις μετρήσεις μου κτλ..Αυτά θα τους στείλω και βλέπουμε..σκαναρίσματα και βλακείες να είχαμε να λέγαμε!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

και μια άλλη απορία: σε 3ώροφη οικοδομή τις βεράντες στους επάνω ορόφους τις υπολογίζουμε με αναλυτικό και τις βάζουμε στις λοιπές παραβάσεις ή δεν τις υπολογίζουμε καθόλου;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.