Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απαιτούμενα έγγραφα και σχέδια για Ν. 4014/2011


Recommended Posts

mixyak,

δεν λέει πουθενά ότι πρέπει να είναι ακριβή αντίγραφα θεωρημένα από την πολεοδομία.

Μπορείς να σκανάρεις του ιδιοκτήτη και αν θες να είσαι υπερσίγουρος, κάνεις μια αναφορά στην υπεύθυνη του δήλωση ότι τα αντίγραφα είναι ακριβή αντίγραφα του πρωτοτύπου (όπως κάναμε και με τον 3843)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μα δεν είναι μόνο για αλλοδαπούς.

Σχεδόν κανείς δεν δηλωνε στο Ε9 την αυθαιρεσία του, αρα μάλλον δεν είναι για το έτος κατασκευής της αυθαιρεσίας, αυτό εννοώ.

Πιθ. είναι για το κύρια και μοναδική κατοικία.

 

Το Ε9 το χρειάζονται απλά για να μην ζητάνε τα συμβόλαια.

Δεν τους ενδιαφέρει να φαίνεται εκεί η αυθαιρεσία, αλλά είτε το οικόπεδο στο οποίο υπάρχει το αυθαίρετο είτε το σπίτι/μαγαζί/ο,τι άλλο δηλώνεις στο οποίο έχει γίνει αυθαιρεσία.

Δλδ είναι ένα αποδεικτικό ιδιοκτησίας, για να μην τακτοποιεί ο άλλος κάτι το οποίο δεν του ανήκει.

 

Άποψή μου πάντα

 

 

mixyak,

δεν λέει πουθενά ότι πρέπει να είναι ακριβή αντίγραφα θεωρημένα από την πολεοδομία.

Μπορείς να σκανάρεις του ιδιοκτήτη και αν θες να είσαι υπερσίγουρος, κάνεις μια αναφορά στην υπεύθυνη του δήλωση ότι τα αντίγραφα είναι ακριβή αντίγραφα του πρωτοτύπου (όπως κάναμε και με τον 3843)

 

Άλλωστε επεμβαίνεις στα σχέδια και πολλές φορές στέλνεις ολότελα δικά σου. Αποτυπώνεις την πραγματική κατάσταση και δεν τους νοιάζει τι υπήρχε στα σχέδια της ΟΑ τόσο πολύ.

Edited by Thodoris4
Link to comment
Share on other sites

thodoris,

Δε νομίζω ότι τους νοιάζει για αυτό το λόγο.

Νομίζω τους αρκεί η υπεύθυνη δήλωση ιδιοκτήτη (όπως τους αρκούσε και στον 3843) ως απόδειξη ιδιοκτησίας.

Κατά την δική μου άποψη τέθηκε ως μπαμπούλας για όσους δηλώνουν κύρια και μοναδική κατοικία.

 

Σημασία έχει Thodoris αν όλα αυτά που θα στείλουμε θα τα ελέγξει κάποιος ή όχι, γιατι προβλέπω να γίνονται απίστευτες photoshopιες...

Link to comment
Share on other sites

Θεωρείται δημόσιο έγγραφο για παλαιότητα.

Μέσα γράφει έτος κατασκευής.

Ή μήπως όχι?

 

Αν αυτό ισχύει έχω πελάτες που δηλώνανε πριν το 83 και θα χαρουν πολύ

Link to comment
Share on other sites

Χρονίζει ο Νόμος και ακόμα δε ξέρουμε βασικά πράγματα της δήλωσης και της κατάθεσης δικαιολογητικών.

 

Καλά το photoshop θα έχει πάρει φωτιά αυτή την περίοδο στα γραφεία...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αν αυτό ισχύει έχω πελάτες που δηλώνανε πριν το 83 και θα χαρουν πολύ

 

Βεβαίως το Ε9 θεωρείται ταυτοχρόνως και αποδεικτικό παλαιότητας!

 

(Η΄7): Στα δημόσια έγγραφα τα οποία πρέπει να αποδεικνύουν την επιφάνεια της αυθαίρετης κατασκευής περιλαμβάνονται έντυπο Ε9, λογαριασμός ΔΕΗ ή έγγραφο άλλου οργανισμού, μηνύσεις ή έγγραφα της αστυνομίας, εκθέσεις αυτοψίας αυθαιρέτου, άδειες λειτουργίας καταστημάτων, Ξενοδοχείων, Βιομηχανιών, κ.λπ.

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Μια παρατήρηση θα ήθελα να κάνω, που προσωπικά με ενοχλεί και δεν βλέπω πουθενά να αναφέρεται από το ΤΕΕ και το ΥΠΕΚΑ:

Οι κατόψεις που κάνουμε και τα σχέδια που υποβάλλουμε θα τύχουν κάποιας έγκρισης ?

Θα έχουν κάποια θεώρηση επάνω ή θα κυκλοφορούμε με το Α4 της βεβαίωσης περαιωσης και όποιος κατάλαβε τι εννοεί καθε φύλλο καταγραφής?

Μήπως είναι καλό να κάνουμε κάποια αναφορά/αντιστοίχηση δήλωσης και σχεδίων ?

Εγώ στα σχέδια που αποτύπωνα (έχουν γίνει και συμβόλαια) και παρέδιδα στους πελάτες σε πινακάκι στον κάθε ρυθμισμένο χώρο έκανα αναφορά στον αριθμό δήλωσης..αν αυτό βοηθάει.

Επίσης έχω εκνευριστεί αφάνταστα με το γεγονός ότι πάλι ψάχνουμε σαν πυθίες να καταλάβουμε τι θέλει να κάνουμε ο νομοθέτης.Μα καλά έκατσε ποτέ κανένας φωστήρας να κάνει κάποιου είδους τεστ στο πρόγραμμα αυτό όπως κάνουν όοοολες οι σοβαρες εταιρίες και οι οργανισμοί σε κάθε software που δουλεύουν και γίνεται update.Εμείς εδώ στο άγνωστο προσπαθούμε να βγάλουμε άκρη!?Θέλει photoshop?θέλει επικύρωση?θέλει Ε9?θέλει το ένα και θέλει το άλλο..εργατοώρες για να κάνουν αυτοί τσάμπα τα τεστ τους..πόσο θύματα μας έχουν περάσει??

Link to comment
Share on other sites

bnn7,

καλή ιδέα, και βέβαια βοηθάει αν αναγράφεται ο αριθμός της δήλωσης.

Βέβαια και αυτό δεν μας διασφαλίζει απόλυτα, αλλά είναι μια κάποια λύσις.

Link to comment
Share on other sites

Ο μέγιστος αριθμός ορόφων αναφέρεται στο σύνολο των ορόφων του κτιρίου που υπάρχει αυθαιρεσία?

Δηλαδή, ρυθμίζω κλεισμένο μπαλκόνι στο 5ο όροφο μιας 6όροφης πολυκατοικίας....μέγιστος αριθμός ορόφων = 6 ?

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Ο μέγιστος αριθμός ορόφων αναφέρεται στο σύνολο των ορόφων του κτιρίου που υπάρχει αυθαιρεσία?

Δηλαδή, ρυθμίζω κλεισμένο μπαλκόνι στο 5ο όροφο μιας 6όροφης πολυκατοικίας....μέγιστος αριθμός ορόφων = 6 ?

 

Ευχαριστώ!

Έλα ντε...η λογική αυτό λέει αλλά με τη λογική τόσο καιρό δεν έχουμε βγάλει και πολύ άκρη..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.