Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απαιτούμενα έγγραφα και σχέδια για Ν. 4014/2011


Recommended Posts

Να ρωτήσω κάτι γιατί έχω ψιλομπερδευτεί.....

1. τελικά το δελτίο δομικής τρωτότητας έχει οριστικοποιηθεί (σαν μορφή). Υπάρχει κάπου επίσημα;

2. Γιατί στο τεε δεν μπορώ να προσθέσω (ανεβάσω) αρχεία; Κάνω κλικ στο εικονίδιο και δεν γίνεται τίποτα. Είναι ακόμα ανενεργό το σύστημα?

3. Τελικά κάνουμε 2 τεχνικές εκθέσεις; Μία για τη παρ 2 β και μία για τη 2.β αα?

 

Δες κι αυτά: http://www.michaniko...%CE%B1%CE%B9-3/

 

Περιμένουμε τις αναλυτικές οδηγίες....

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Έχεις δηλώσει αριθμό ορόφων; μόνο τότε ξελκεοδώνει και αφού επιλέξεις το ΔΔΤ της κατηγορίας που ανηκεις.

Link to comment
Share on other sites

Ναι...το έκανα και δουλεψε. Ευχαριστώ πολύ

 

 

Και μία τελευταία απορία. Σε εκτός σχεδίου μη αρτιο μη οικοδομήσιμο τακτοποιώ οικία και στα απαιτούμενα αρχεία μου εμφανίζει διαγραμμα κάλυψης, όπως φαίνεται στην παρακάτω φωτογραφία. Καμία ιδέα για το τι συμβαίνει?

 

71207112.jpg

Edited by michalisp
Link to comment
Share on other sites

Αφου ηδη εχουν αναφερει οτι ειναι σε δοκιμαστικη λειτουργια.Τα παραθετω..

Το ΤΕΕ πρότεινε και το ΥΠΕΚΑ συμφώνησε να εκδοθεί εγκύκλιος που αφορά ειδικά πρότυπα “δελτίων τρωτότητας των κτηρίων", αναλόγως της κατηγορίας τους. Το ΤΕΕ πρόκειται να δώσει τις απαραίτητες οδηγίες χρήσης για το λογισμικό σύστημα και για ότι άλλο τυχόν απαιτηθεί. Συμφωνήθηκαν η δοκιμαστική λειτουργία του συστήματος και η άμεση έκδοση οδηγίας από το ΥΠΕΚΑ για το προβλεπόμενο διάγραμμα κάλυψης των προς εξέταση κτιρίων, όπως ορίζεται από το νόμο ανάλογα με τις κατηγορίες κτιρίων. Στόχος είναι να μην υπάρχουν προβλήματα από ασάφειες και ερμηνείες και τα στοιχεία να συμπεριληφθούν στο ηλεκτρονικό σύστημα κατά την δοκιμαστική λειτουργία. Σημειώνεται ότι κατά τη δεύτερη φάση θα δοθεί πρόσβαση στις υπηρεσίες δόμησης της χώρας και τους αρμόδιους υπαλλήλους, προς διευκόλυνση υλοποίησης ελέγχων και εξυπηρέτησης των πολιτών, ενώ το ΤΕΕ θα προετοιμάσει ενημερωτικές ημερίδες για τα στελέχη των υπηρεσιών δόμησης.¨"

Edited by dora22
Link to comment
Share on other sites

Σημειώνεται ότι κατά τη δεύτερη φάση θα δοθεί πρόσβαση στις υπηρεσίες δόμησης της χώρας και τους αρμόδιους υπαλλήλους, προς διευκόλυνση υλοποίησης ελέγχων και εξυπηρέτησης των πολιτών, ενώ το ΤΕΕ θα προετοιμάσει ενημερωτικές ημερίδες για τα στελέχη των υπηρεσιών δόμησης.¨"

 

....χαιρέτα μου τον πλάτανο!!!!

Link to comment
Share on other sites

Συνάδερφοι, εσείς ποιο πρόγραμμα χρησιμοποιείτε για να ενώσετε pdf? Γίνεται μέσα από το photoshop?

Edited by renaL
Link to comment
Share on other sites

Συνάδερφοι, εσείς ποιο πρόγραμμα χρησιμοποιείτε για να ενώσετε pdf? Γίνεται μέσα από το photoshop?

 

Εγω το adobe acrobat.

Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο από όσα free έχω δει είναι το pdfill που αναφέρει και ο PetroS_.

Υπάρχουν βέβαια και τα

bullzip pdf (αρκετά καλό)

primo pdf

cute pdf

pdf995

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.