Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απαιτούμενα έγγραφα και σχέδια για Ν. 4014/2011


Recommended Posts

η μεταβίβαση γίνεται μετά την εξόφληση (εκτός αν αφορά μεταβίβαση σε παραδοσιακό οικ/σμό όποτε σε αυτές τις περιπτώσεις αναγράφεται στο συμβόλαιο ότι την υποχρέωση αυτής της εξόφλησης αναλαμβάνει ο αγοραστής

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Στις άδειες του '70 που δεν υπήρχε διάγραμμα κάλυψης και πάμε με το τοπογραφικό της άδειας, τι γίνεται με τον υποχρεωτικό ακάλυπτο? τον υπολογίζουμε ή δεν τον λαμβάνουμε υπόψη μας?

Link to comment
Share on other sites

τότε υπολογίζαμε μόνο:

1.ποσοστό κάλυψης

2. αριθμό ορόφων

3. αποστάσεις από όρια (εξωστών και οικοδομής) και

4. το μέγιστο ύψος

υ.γ τον σ.ο παρότι υπήρχε, σημασία δεν του δίναμε

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

επομένως τι κάνουμε τώρα με τον υποχρεωτικό ακάλυπτο? μετράμε το ποσοστού του ακαλυπτου που έχει μείνει για φύτευση?

Link to comment
Share on other sites

ελέγχεις ενα ξεπερνάς κάτι από τα παραπάνω

ήτοι

1. την κάλυψη τη σημερινή ή της εποχής ανέγερσης

2. το σ.δ της εποχής ανέγερσης =αριθμός ορόφων *(επί) το ποσοστό κάλυψης ή το σημερινό αριθμητικό σ.δ

κτλ

Link to comment
Share on other sites

Σε οικόπεδο σε οικισμό <2000, υπάρχει διπλοκατοικία με οριζόντια συνιδιοκτησία.

 

Ιδιοκτήτης του ισογείου είναι ο πελάτης μου, ενώ ο όροφος ανήκει σε κληρονόμους, ενας εκ των οποίων και ο πελάτης μου.

Μου ζήτησε την τακτοποίηση και του ισογείου και του ορόφου για να μπορέσει να αγοράσει τα μερίδια των άλλων κληρονόμων του ορόφου.

 

α)Μπορώ να τακτοποιησω τον όροφο κατόπην εντολής του πελάτη μου, χωρίς να ενημερωθούν οι υπόλοιποι κληρονόμοι?

 

β)Είναι δυο ξεχωριστές δουλειές, και επομένως δυο ξεχωριστοί φάκελοι?

 

γ)Ενα στέγαστρο που υπάρχει πανω από την σκάλα του υπογείου θα χρεωθεί στο ισόγειο ή και στις δυο ιδιοκτησίες? Αυτό σημαίνει ότι το πρόστιμο του στεγάστρου θα παει το μισο στο ισόγειο και το μισό στον όροφο? ή θα το πληρώσουν και οι δυο ιδιοκτησίες στο ακέραιο οπότε θα πάει διπλό?

γενικά πώς χρεώνουμε παραβάσεις που υπάρχουν στην αυλή και ανήκουν κοινά σε όλες τις ιδιοκτησίες του οικοπέδου?

Link to comment
Share on other sites

α) Ναι, διότι κατά τον νόμο οποιοσδήποτε εκ των συνιδιοκτητών μπορεί να κάνει τη ρύθμιση

β) Θα έλεγα ναι. Γενικώς στις ερωταπαντήσεις του ΥΠΕΚΑ (δεν θυμάμαι αν το αναφέρει και ο νόμος) λένε ότι χρειάζεται μία δήλωση ανά αυτοτελή ιδιοκτησία. Άρα...

γ) Εκεί μπορείς να το δηλώσεις σε όποια από τις δύο δηλώσεις θέλεις (προς θεού, όχι εις διπλούν!) και μπορείς στην τεχνική έκθεση της άλλης να το αναφέρεις (ότι έχει ρυθμιστεί στην υπ' αρίθμ .... δήλωση). Προσοχή όμως, για ο,τι βρίσκεται σε κοινόχρηστο χώρο θα χρειαστεί συναίνεση όλων.

Link to comment
Share on other sites

α) Εφόσον πρόκειται για συνιδιοκτησία, πρέπει να ενημερωθούν και οι υπόλοιποι και να δώσουν ΥΔ συναίνεσης

Link to comment
Share on other sites

sagiasd

αυτό φίλε ισχύει μόνο για κοινόχρηστα της οικοδομής

(στα εξ αδιαιρέτου, το δηλώνω γράφοντας τα ποσοστά των άλλων και πληρώνω εγώ και μόνο εγώ)

αυτό καταλαβαίνω

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.