Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απαιτούμενα έγγραφα και σχέδια για Ν. 4014/2011


Recommended Posts

Είναι σίγουρο αυτό KANA; Γιατί εγώ έχω καταλάβει ότι για την τακτοποίηση όταν δεν υπάρχει τοπογραφικό απαιτείται σύνταξη εξαρτημένου, στα εντός σχεδίου και εντός οικισμού. Για τη μεταβίβαση (αν δεν έχει αυθαιρεσίες άρα δεν μπαίνει στο Ν4014) δεν απαιτείται εξαρτημένο. Το έχω καταλάβει λάθος;

 

έχεις δίκαιο -εγώ έχω λάθος

 

Παύλο μην ασχολήσε με την κολώνα

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Είναι σίγουρο αυτό KANA; Γιατί εγώ έχω καταλάβει ότι για την τακτοποίηση όταν δεν υπάρχει τοπογραφικό απαιτείται σύνταξη εξαρτημένου, στα εντός σχεδίου και εντός οικισμού. Για τη μεταβίβαση (αν δεν έχει αυθαιρεσίες άρα δεν μπαίνει στο Ν4014) δεν απαιτείται εξαρτημένο. Το έχω καταλάβει λάθος;

 

Εντός οικισμου, εαν εχει αδεια, για την τακτοποίηση χρησιμοποιούμε το τοπογραφικό της άδειας και δεν κάνουμε εξαρρτημένο.

 

Μετά όμως για την μεταβίβαση (αφου εχει μπει στο 4014 με το τοπογραφικο της αδειας) μπορούμε να χρησιμοποιησουμε και πάλι το τοπογραφικο της αδειας (οπως και στην τακτοποιηση) ή θα πρεπει ειδικα για την μεταβιβαση να γινει εξαρτημενο?

Edited by Paul_Mix
Link to comment
Share on other sites

Παύλο

για εντός οικισμού ισχύουν τα εξής ευτράπελα

 

Για βεβαίωση μεταβίβασης είτε έχει είτε δεν έχει αυθαίρετα δεν θέλει ΕΓΣΑ

για τοπογραφικό συμβολαίου επίσης δεν θέλει ΕΓΣΑ

για δήλωση αυθαιρέτων κτισμάτων όμως θέλει ΕΓΣΑ

 

4014/άρθρο 24 παρ 2

Στις περιπτώσεις που
δεν έχει εκδοθεί
οποιαδήποτε οικοδομική άδεια ή αυτή δεν είναι δυνατόν να ανευρεθεί επισυνάπτονται όλα τα παραπάνω στοιχεία πλην του στελέχους, που αποτυπώνουν την κατάσταση του ακινήτου.

Επιπλέον στις προαναφερθείσες περιπτώσεις, καθώς και σε κάθε περίπτωση κτίσματος ή κατασκευής στις εκτός σχεδίου περιοχές και σε οικισμούς χωρίς σχέδιο, υποβάλλεται τοπογραφικό διάγραμμα εξαρτημένο από το κρατικό σύστημα συντεταγμένων (ΕΓΣΑ'87) που περιέχει απόσπασμα χάρτη με προσδιορισμό της θέσης του ακινήτου.

 

Άρθρο 49/Ν 4042 ΦΕΚ 24Α/13-2-12

3. Η παρ. 15 του άρθρου 49 του ν. 4030/2011 (Α΄ 249) αντικαθίσταται ως εξής:

«15. α) Η βεβαίωση του μηχανικού που προβλέπεται στην παρ. 4 του άρθρου 23 του ν. 4014/2011 συνοδεύεται από τοπογραφικό διάγραμμα, σύμφωνα με τις εκάστοτε ισχύουσες προδιαγραφές, εξαρτημένο από το κρατικό σύστημα συντεταγμένων.

Τοπογραφικό διάγραμμα δεν απαιτείται στην περίπτωση που η παραπάνω βεβαίωση αφορά σε ακίνητο που βρίσκεται εντός σχεδίου πόλης ή εντός ορίων οικισμού προϋφισταμένων του έτους 1923, καθώς και εντός ορίων οικισμών κάτω των 2.000 κατοίκων, που καθορίζονται βάσει του από 24.4.1985 προεδρικού διατάγματος (Δ΄ 181). Επίσης, τοπογραφικό διάγραμμα δεν απαιτείται στην περίπτωση που η παραπάνω βεβαίωση αφορά σε αδόμητα αγροτεμάχια και κληροτεμάχια, τα οποία (τόσο αγροτεμάχια όσο και κληροτεμάχια) βρίσκονται εκτός σχεδίου πόλεως ή ορίων οικισμού και τα οποία προέρχονται από αναδασμό ή περιλαμβάνονται στο κτηματολόγιο του Ολοκληρωμένου Συστήματος Διαχείρισης και Ελέγχου (ΟΣΔΕ) του Υπουργείου Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίμων, καθώς και σε αδόμητα κληροτεμάχια διανομής.

Στην περίπτωση αυτή απαιτείται κτηματογραφικό απόσπασμα του αναδασμού ή του Κτηματολογίου του ΟΣΔΕ ή της πράξης διανομής, θεωρημένο από την αρμόδια υπηρεσία τήρησης του αρχείου του αναδασμού ή τον ΟΣΔΕ ή την αρμόδια υπηρεσία τήρησης του αρχείου της πράξης διανομής.

Για οριζόντιες ή κάθετες ιδιοκτησίες που βρίσκονται εκτός σχεδίου ή εκτός ορίων οικισμού προϋφισταμένων του έτους 1923, καθώς και εκτός ορίων οικισμών κάτω των 2.000 κατοίκων, που καθορίζονται βάσει του από 24.4.1985 προεδρικού διατάγματος (Δ΄ 181), το τοπογραφικό διάγραμμα μπορεί να αποκλίνει σε εμβαδόν μέχρι 2 % από το τοπογραφικό διάγραμμα της σύστασης.

β) Όπου στην κείμενη νομοθεσία προβλέπεται η υποχρέωση επισύναψης τοπογραφικού διαγράμματος σε συμβόλαιο, εφεξής νοείται τοπογραφικό διάγραμμα εξαρτημένο από το κρατικό σύστημα συντεταγμένων, εκτός αν το συμβόλαιο αφορά σε ακίνητο που βρίσκεται

εντός σχεδίου πόλης ή εντός ορίων οικισμού προϋφισταμένων του έτους 1923, καθώς και εντός ορίων οικισμών κάτω των 2.000 κατοίκων, που καθορίζονται βάσει του από 24.4.1985 προεδρικού διατάγματος (Δ΄ 181) ευρισκόμενο εντός σχεδίου πόλεως ή ορίων οικισμού.

Link to comment
Share on other sites

επομένως για την τακτοποίηση εντός οικισμού, δεν μπορώ να χρησιμοποίησω το τοπογραφικό της άδειας. Απο όσα είχα διαβάσει είχα καταλάβει ότι χρησιμοποιούμε το τοπογραφικο της άδειας.

 

Αρα κάνω ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ εξαρτημενο τοπογραφικο για τακτοποιηση (ακόμα κι αν υπάρχει το τοπογραφικό της άδειας) και αργότερα για την βεβαίωση και την μεταβίβαση δινω τοπογραφικό ΜΗ εξαρτημένο.

Δηλαδή για τη βεβαίωση και μεταβίβαση αργότερα, μπορώ να παω το τοπογραφικό της άδειας ενω η τακτοποίηση πριν θα εχει γινει με εξαρτημενο τοπογραφικό.

Ωραιο ακουγεται, ποιος το σκεφθηκε?

 

 

Κατι αλλο, που δεν εχώ δει να αναφέρεται.

Λεμε ότι δεν ελεγχουμε τα ανοίγματα για το 4014.

Ελεγχος αερισμού-φωτισμού για την τακτοποίηση δεν πρέπει να γίνει?

Link to comment
Share on other sites

Κατι αλλο, που δεν εχώ δει να αναφέρεται.

Λεμε ότι δεν ελεγχουμε τα ανοίγματα για το 4014. ΝΑΙ ΔΕΝ ΤΑ ΕΛΕΓΧΟΥΜΕ

Ελεγχος αερισμού-φωτισμού για την τακτοποίηση δεν πρέπει να γίνει? ΟΧΙ ΔΕΝ ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΣΤΕ ΜΕ ΤΕΤΟΙΑ

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΝΑ,συμφωνώ απόλυτα με τα άρθρα της νομοθεσίας που παρέθεσε για το πότε απαιτείται τοπογραφικό σε ΕΓΣΑ, κοιτώντας το έντυπο Eγχειρίδιο χρήσης συστήματος υποβολής αρχείων και αιτήσεων τροποποίησης" , εκεί που αναφέρει τα απαιτούμενα στοιχεία και προτεινόμενες μορφές αρχείων , στη σελ 2 που έχει τον πίνακα, αναφέρει :

είδος στοιχείου: τοπογραφικό διάγραμμα (εξαρτημένο ΕΓΣΑ) και στο δίπλα κελί που αναφέρει πότε είναι η υποχρεωτική υποβολή λέει : εκτός σχεδίου ή/και εφόσον δεν υπάρχει οικοδομική άδεια.

 

από αυτό εγώ καταλαβαίνω, ότι αν είναι εκτός σχεδίου και εφόσον δεν υπάρχει οικοδομική άδεια χρειάζεται ΕΓΣΑ. εφόσον υπάρχει όμως άδεια ( το αντίθετο δηλαδή) δεν θέλει ΕΓΣΑ. το ερμηνεύω σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Όχι... εννοεί ότι η υποβολή τοπογραφικού σε ΕΓΣΑ είναι υποχρεωτική για όλες τις περιπτώσεις εκτός σχεδίου και όπου δεν υπάρχει άδεια οικοδομής (ακόμα και για εντός σχεδίου).

Link to comment
Share on other sites

konstantinos, κατ' εμέ, αν θέλει να εννοήσει αυτό που ανέφερες εσύ, η σωστή διατύπωση θα ήταν " Εκτός σχεδίου ή εφόσον δεν υπάρχει οικοδομική άδεια" , αυτό το και εμένα με ξενίζει.

πόσοι θεωρείτε ότι εννοεί , αυτό που ανέφερε ο konstantinos?

Όχι... εννοεί ότι η υποβολή τοπογραφικού σε ΕΓΣΑ είναι υποχρεωτική για όλες τις περιπτώσεις εκτός σχεδίου και όπου δεν υπάρχει άδεια οικοδομής (ακόμα και για εντός σχεδίου).

αν είστε πολλοί , θα συμφωνήσω και εγώ :smile:

Edited by ΑΕΚΤΖΙΣ
Link to comment
Share on other sites

Μα δες και τον Νόμο. Από την παράγραφο που περιγράφει τα απαιτούμενα σχέδια / έγγραφα το ίδιο προκύπτει.

Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ με Konstantino...

βασικά η διατύπωση είναι υποχρεωτική υποβολή για :

εκτός σχεδίου ή εφόσον δεν υπάρχει οικοδομική άδεια, και για

εκτός σχεδίου και εφόσον δεν υπάρχει οικοδομική άδεια

 

ΕΠίσης, ο ΚΑΝΑ παραθέτει με ακρίβεια τις διατυπώσεις του νόμου, που βέβαια έχουν σημαντικότερη ισχύ από τις οδηγίες του ΤΕΕ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.