Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απαιτούμενα έγγραφα και σχέδια για Ν. 4014/2011


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Προσωπικά, στο σύστημα για τα αυθαίρετα αναφέρω οπωσδήποτε τον μηχανικό που έκανε το τοπογραφικό, ώστε να μπορέσω να το ανεβάσω (αρχιτέκτονας γαρ).

 

Στη συμφωνηθείσα αμοιβή αναφέρω μόνο τη δική μου αμοιβή, καθώς το τοπογραφικό μου το δίνει ο ιδιοκτήτης έτοιμο (το αναφέρω και στα σχόλια).

 

Ωστόσο, στο σύστημα των αμοιβών βάζω μόνο εμένα. Από τη στιγμή που το τοπογραφικό έχει γίνει, δεν θα πρέπει να έχουν περαστεί και αμοιβές ήδη?

Link to comment
Share on other sites

συναδελφοι σε πολλες περιπτωσεις δεν ειναι δυνατο το σκαναρισμα της κατοψης και ο σχεδιασμος πανω σ αυτη της αυθαιρεσιας. γτ πολυ απλα μπορει να εχει αλλες εσωτερικες διαρυθμισεις κτλ..τι κανουμε σ αυτη την περιπτωση;

 

επισης σε μια περιπτωση μ εχει δημιουργηθει παρανομα υπογειο κατω απο ισογεια κατοικια ...αυτο δεν πρεπει να κανω κατοψη απο την αρχη; σαν pdf θα τη στειλω κ αυτη;

Link to comment
Share on other sites

Σε τέτοια περίπτωση εγώ ετοιμάζω μια νέα κάτοψη από την αρχή αλλά υποβάλλω και το "επίσημο" σχέδιο της κάτοψης. Σε αυτές τις περιπτώσεις επίσης, αν είναι δυνατόν, στο "επίσημο" σχέδιο περνάω με χρώμα ένα περίγραμμα της αυθαιρεσίας ώστε να μπορεί κάποιος να το εντοπίσει αμέσως διαβάζοντας το σχέδιο.

 

Ναι, σε περίπτωση προσθήκης αυθαιρέτου ορόφου ή υπογείου ετοιμάζεις νέα κάτοψη και την στέλνεις pdf μαζί με τα υπόλοιπα.

Edited by Konstantinos_0711
Link to comment
Share on other sites

συναδελφοι σε πολλες περιπτωσεις δεν ειναι δυνατο το σκαναρισμα της κατοψης και ο σχεδιασμος πανω σ αυτη της αυθαιρεσιας. γτ πολυ απλα μπορει να εχει αλλες εσωτερικες διαρυθμισεις κτλ..τι κανουμε σ αυτη την περιπτωση;

Σε αυτή την περίπτωση σβήνω στο photoshop τις εσωτερικές διαρρυθμίσεις που "ενοχλούν", αφήνω όσες ισχύουν και σχεδιάζω με άλλο χρώμα τις διαρρυθμίσεις της πραγματικής κατάστασης. Δίπλα σε αυτό το σχέδιο παραθέτω και το αρχικό εγκεκριμένο απείραχτο για να φαίνεται το πριν και το μετά. Edited by letom
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. Διαβάζοντας και τις 177 σελίδες μποροώ να πώ πως μου λύθηκαν αρκετές απορίες αλλά μου δημιουργήθηκαν και κάποιες άλλες.

Η απορία μου αφορά το πότε απαιτείται εξαρτημένο τοπογραφικό σε ΕΓΣΑ σε περιπτώσεις τακτοποίησης.

Χωρίς οικοδομική άδεια:

α)Απαιτείται σε όλες τις περιπτώσεις εξαρτημένο τοπογραφικό ΕΓΣΑ. (Σωστά???)

Με οικοδομική άδεια:

β) σε εντός σχεδίου περιοχές δεν χρειάζεται εξαρτημένο τοπογραφικό και χρησιμοποιούμε το τοπογραφικό της αδείας.

γ) σε εκτός σχεδίου περιοχές χρειάζεται εξαρτημένο τοπογραφικό ΕΓΣΑ.

δ) Σε οριοθετημένους οικισμούς < 2000 κατοίκους ή σε οικισμούς πρό του 23 χρειάζεται τοπογραφικό σε ΕΓΣΑ.

Είναι σωστά τα παραπάνω ή έχω κάνει κάπου λάθος???

Edited by lakis7
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.