Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απαιτούμενα έγγραφα και σχέδια για Ν. 4014/2011


Recommended Posts

Η κάτοψη πρέπει να είναι "πλήρης", σαν να υποβάλλονταν για έκδοση ΟΑ.

Έτσι πράττει ένας επαγγελματίας μηχανικός πάντα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καλημερα...θα ηθελα να ρωτησω εαν σε περιπτωση τακτοποιησης με τον 4014/11 σε εκτος σχεδιου περιοχη με υπαρχων τοπογραφικο 5 μηνων με συντεταγμενες ΕΓΣΑ υπαρχει δυνατοτητα να προσαρτηθει στο συστημα αρχειων της ηλεκτρονικης πλατφορμας η πρεπεει να συνταχθει νεο.Και στην περιπτωση που γινεται πρεπει ο Μηχανικος που ειχε συνταξει το τοπογραφικο να αναφερθει στην ομαδα εργασιας και να προσκομισει κρατησεις κλπ?

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Ναι μπορεί, αν ερωτηθεί πρωτίστως και συμφωνήσει ο ..."δημιουργός" του!!!

Link to comment
Share on other sites

Αν στην ομάδα είναι ΠΜ ή άλλος που έχει δικαίωμα υποβολής τοπογραφικού εγώ δεν θα τον έβαζα.

Προφανώς ο ..."δημιουργός" στο τηλεφώνημα που θα του κάνεις θα σου πει αν έχει πληρώσει κρατήσεις κ.λπ. για το τοπογραφικό αυτό. Αν όχι πρέπει να πληρωθούν και να φανούν.... Θα βρείτε μεταξύ σας το πως....

Link to comment
Share on other sites

Αν στην ομάδα είναι ΠΜ ή άλλος που έχει δικαίωμα υποβολής τοπογραφικού εγώ δεν θα τον έβαζα.

Και ΠΜ να είναι στην ομάδα, η υπογραφή στο τοπογραφικό θα είναι αλλουνού, δεν υπάρχει πρόβλημα με αυτό?
Προφανώς ο ..."δημιουργός" στο τηλεφώνημα που θα του κάνεις θα σου πει αν έχει πληρώσει κρατήσεις κ.λπ. για το τοπογραφικό αυτό. Αν όχι πρέπει να πληρωθούν και να φανούν.... Θα βρείτε μεταξύ σας το πως....

Αν δεν έχει πληρώσει κρατήσεις και δεν θέλει τότε δεν γίνεται να χρησιμοποιηθεί το τοπογραφικό και πρέπει να γίνει νέο?
Link to comment
Share on other sites

αν γίνεται τακτοποίηση σε κτίσμα χωρίς άδεια εντός σχεδίου-οικισμού το σύστημα μου βγάζει ότι δεν απαιτήται τοπογραφικό σε ΕΓΣΑ. είναι σωστό αυτό?

 

ακόμα αν απαιτήται 2ος ή 3ος μηχανικός πρέπει να δηλώσουμε αμοιβή στο σύστημα αμοιβών και να καταθέσουμε ΕΜΠ-ΤΣΜΕΔΕ στο σύστημα....???

Link to comment
Share on other sites

Και ΠΜ να είναι στην ομάδα, η υπογραφή στο τοπογραφικό θα είναι αλλουνού, δεν υπάρχει πρόβλημα με αυτό?

 

Όχι, γιατί να υπάρχει. Μου το έδωσε ο ιδιοκτήτης και τα κατέθεσα. Μίλησα και με τον συνάδελφο και συμφωνεί. Το αναφέρω και στην τεχνική μου έκθεση. Βεβαίως "τσέκαρα" ότι όλα είναι ορθά.

 

Αν δεν έχει πληρώσει κρατήσεις και δεν θέλει τότε δεν γίνεται να χρησιμοποιηθεί το τοπογραφικό και πρέπει να γίνει νέο?

 

Φυσικά και πρέπει να γίνει νέο και πρέπει και στην αμοιβή μας στο σύστημα να το βάλουμε και εισφορές - κρατήσεις να πληρώσουμε και βεβαιότατα να μας πληρώσει κι ο ιδιοκτήτης γι' αυτό.

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Όχι, γιατί να υπάρχει. Μου το έδωσε ο ιδιοκτήτης και τα κατέθεσα. Μίλησα και με τον συνάδελφο και συμφωνεί. Το αναφέρω και στην τεχνική μου έκθεση. Βεβαίως "τσέκαρα" ότι όλα είναι ορθά.

Οπότε στην περίπτωση αυτή και εφόσον ο συνάδελφος έχει περάσει το τοπογραφικό από το σύστημα αμοιβών τότε που το έκανε, δεν τον αναφέρουμε στο σύστημα όταν βγάλουμε την αμοιβή μας για την τακτοποίηση για να μην περαστεί 2 φορές η ίδια δουλειά. Σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.