Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απαιτούμενα έγγραφα και σχέδια για Ν. 4014/2011


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Προσωπική μου άποψη είναι ότι, δεν υπάρχει άλλος τρόπος ν' αποκτήσεις εγκεκριμένα σχέδια για τα προ του 55. Βεβαίως θα πρέπει να έχεις τα απαραίτητα αποδεικτικά στοιχεία ότι, το ακίνητο είναι πριν του 55. Και να συμφωνήσει και η οικεία πολεοδομία.

 

Άλλου συνάδελφοι, απλώς αποτυπώνουν το ακίνητο, έχουν αποδεικτικά παλαιότητας, σημειώνουν τις αυθαιρεσίες και τα υποβάλλουν στο σύστημα 4014. Κάνουν όμως (πάντα κατά την προσωπική μου άποψη) το λάθος ν' αποφασίζουν οι ίδιοι ότι, το ακίνητο υφίσταται νομίμως προ του 55 κι όχι δημόσια αρμόδια υπηρεσία(πολεοδομία).

Link to comment
Share on other sites

στη συγκεκριμενη περιπτωση δεν με ενδιαφερει να αποδειξω παλαιοτητα, η παραβαση ειναι κατηγοριας 13.

Απλως δεν ξερω τι θα πρεπει να κανω με τα απαιτουμενα σχεδια (για να βγαλω και αμοιβη τελικα)

Link to comment
Share on other sites

ΙΑΣΟΝΑ

με τα σχέδια τομής (και όχι με τα σχέδια τομών) τι εννοούν ΔΥΟ ή ΜΙΑ τομή;;

 

Στην τεχνική έκθεση επισυνάπτονται φωτογραφίες όλων των όψεων της κατασκευής, αντίγραφα του στελέχους, του τοπογραφικού διαγράμματος της αδείας, της κάτοψης του ορόφου, όπου εμφαίνεται η αυθαίρετη κατασκευή για την οποία ζητείται η υπαγωγή στις ρυθμίσεις του παρόντος και τα σχέδια τομής σε κλίμακα 1: 100

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ ότι, ο νόμος ζητάει ΜΙΑ τομή 1:100.

Προσωπικά χρησιμοποιώ πάντα μία τομή σε κλίμακα που θα βρω στην άδεια, συνήθως είναι 1:50 (όπου υπάρχει άδεια), όταν δεν υπάρχει άδεια και φτιάχνω νέο σχέδιο, βάζω επίσης μια τομή 1:50.

Άμα τους αρέσει......

Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω κάτι και εγώ.. συγγνώμη αν έχει ξαναερωτηθεί και δεν το πρόσεξα...

λέμε οταν έχουμε οικοδομικη άδεια οτι δίνουμε κάτοψη και τομή αδείας, οπου φαίνεται και η αυθαιρεσία..

σε περίπτωση που έχουμε σε δώμα πολυκατοικίας αυθαίρετη κατασκευή τι κάτοψη και τομή δίνουμε απο την άδεια?

Αφού στην άδεια θα υπάρχει μόνο κάτοψη απόληξης κλιμακοστασίου.. Πρέπει να φτιάξω καινούργια κάτοψη και τομή για να δείξω την αυθαιρεσία στο δώμα? Ή αν το κτίσμα στο δώμα είναι ακριβώς το περίγραμμα των ορόφων απο κάτω θα κρατήσω το περίγραμμα και θα κάνω καινούργια κάτοψη και τομή?

Ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

Όχι, γιατί να υπάρχει. Μου το έδωσε ο ιδιοκτήτης και τα κατέθεσα. Μίλησα και με τον συνάδελφο και συμφωνεί. Το αναφέρω και στην τεχνική μου έκθεση. Βεβαίως "τσέκαρα" ότι όλα είναι ορθά.

 

 

 

Φυσικά και πρέπει να γίνει νέο και πρέπει και στην αμοιβή μας στο σύστημα να το βάλουμε και εισφορές - κρατήσεις να πληρώσουμε και βεβαιότατα να μας πληρώσει κι ο ιδιοκτήτης γι' αυτό.

Αναφέρομαι στο #1759

 

Γιατί να συμφωνεί ο συνάδελφος ? (αφού κιόλας δεν του την έστειλε σε αυτόν την τακτοποίηση ο ιδιοκτήτης ...)

Υπογραφή και σφραγίδα δεν έχει το τοπογραφικό?

Είναι υπεύθυνος ο συντάξας για τα στοιχεία του σχεδίου.

Από εκεί και πέρα ο ιδιοκτήτης μπορεί να το χρησιμοποιήσει όπου θέλει αφού το έχει στα χέρια του.

Δεν είναι πνευματική ιδιοκτησία του μηχανικού (για το τοπογραφικό λέμε , γιατί τα αρχιτεκτονικά είναι άλλη κουβέντα)

και ούτε έχει υπογράψει NDA ο ιδιοκτήτης...

Αμα κάποιος έχει αντίθετη άποψη να την τεκμηριώσει και νομικά (και οχι με βάση δεοντολογίες κ.λ.π. γιατί αυτά είναι υποκειμενικά).

 

Cheers.

Edited by skidoo23
Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω κάτι και εγώ.. συγγνώμη αν έχει ξαναερωτηθεί και δεν το πρόσεξα...

λέμε οταν έχουμε οικοδομικη άδεια οτι δίνουμε κάτοψη και τομή αδείας, οπου φαίνεται και η αυθαιρεσία..

σε περίπτωση που έχουμε σε δώμα πολυκατοικίας αυθαίρετη κατασκευή τι κάτοψη και τομή δίνουμε απο την άδεια?

Αφού στην άδεια θα υπάρχει μόνο κάτοψη απόληξης κλιμακοστασίου.. Πρέπει να φτιάξω καινούργια κάτοψη και τομή για να δείξω την αυθαιρεσία στο δώμα? Ή αν το κτίσμα στο δώμα είναι ακριβώς το περίγραμμα των ορόφων απο κάτω θα κρατήσω το περίγραμμα και θα κάνω καινούργια κάτοψη και τομή?

Ευχαριστώ...

 

Πάνω στην εγκεκριμένη κάτοψη δώματος σημειώνεις την αυθαιρεσία. Επίσης το ίδιο κάνεις και στην εγκεκριμένη τομή. Σφραγίζεις και υπογράφεις ακριβώς δίπλα, αφού πρωτίστως σε "πινακάκί" γράψεις τις αυθαιρεσίες, που δηλώνονται μέσω της συγκεκριμένης δήλωσης που υποβάλλεις.

Δεν χρειάζεται να κάνεις νέα σχέδια.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους

Εγώ θα ήθελα να επισημάνω, ότι σε ακίνητο εντός σχεδίου με οικοδομική άδεια το σύστημα του ΤΕΕ στα απαιτούμενα για πληρότητα αρχεία δεν ζητάει κάτοψη και τομή παρά μόνο ΔΚ!

Υπάρχει κάτι σχετικό με αυτό;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.