Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απαιτούμενα έγγραφα και σχέδια για Ν. 4014/2011


Recommended Posts

Να χρησιμοποιήσεις τα σχέδια της άδειας νομιμοποίησης (κάτοψη, τομή, διάγραμμα κάλυψης).

Τοπογραφικό χρειάζεσαι εξαρτημένο.

Ναι, να ανεβάσεις το στέλεχος της άδειας νομιμοποίησης.

Τα παλιά σχέδια δεν χρειάζονται.

Αποδεικτικά παλαιότητας μπορούν να χρησιμοποιηθούν όσα αναφέρει ο νόμος (π.χ. Ε9, δημόσια έγγραφα, αεροφωτογραφίες κ.λπ.).

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου Ιάσονα!!

Ο μόνος λόγος που σκέφτομαι να βάλω και τα της παλιάς άδειας είναι για να υπάρχουν ως αποδεικτικά του ότι υπήρχε άδεια...

Για το τοπογραφικό η εκεί πολεοδομία μου είπε πως δε χρειάζεται να είναι εξαρτημένο εφόσον υπήρχε άδεια για το εν λόγω οικόπεδο, αλλά συνεχίζω να το ψάχνω για να βεβαιωθώ (έχω διαβάσει τις σχετικές συζητήσεις εδώ).

Περιμένω να μου φέρει ο ιδιοκτήτης το αντίγραφο του Ε9 για να δω πως το δηλώνει, αν και νομίζω ότι μέχρι τώρα δήλωνε το κομμάτι που φαινόταν στην άδεια και όχι και τους 2 ορόφους. Θα ζητήσω και χαρτιά από τη ΔΕΗ για να δω κι εκεί πώς φαίνεται και μάλλον θα χρησιμοποιήσω αυτά ως αποδεικτικά, απλά θεωρώ ότι κανένα από αυτά τα έγγραφα δεν είναι σε θέση να αποδείξει τουλάχιστον το ότι η αλλαγή χρήσης έγινε από κατασκευής της οικοδομής κι όχι μεταγενέστερα...

Link to comment
Share on other sites

Ο μόνος λόγος που σκέφτομαι να βάλω και τα της παλιάς άδειας είναι για να υπάρχουν ως αποδεικτικά του ότι υπήρχε άδεια...

 

Δεν χρειάζεται, αναφέρεται στα σχέδια της άδειας νομιμοποίησης.

 

Για το τοπογραφικό η εκεί πολεοδομία μου είπε πως δε χρειάζεται να είναι εξαρτημένο εφόσον υπήρχε άδεια για το εν λόγω οικόπεδο, αλλά συνεχίζω να το ψάχνω για να βεβαιωθώ (έχω διαβάσει τις σχετικές συζητήσεις εδώ).

 

Σου λένε μπούρδες!!! Το αναφέρει ο νόμος 4014. Εξαρτημένο τοπογραφικό για εκτός σχεδίου και για εντός οικισμών (είτε έχουν άδεια, είτε όχι).

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Φίλε ΙΑΣΟΝΑ

"Χρόνια σου πολλά"

 

Ως συνταξιούχος πλέον πρέπει να συμπληρώσω τα αρχεία των δηλωθέντων από μέρους μου αυθαιρέτων με τον 4014

Ερώτημα:

Έχω περιπτώσεις που μέσα στο ίδιο οικόπεδο έχω π.χ 6 αυθαιρεσίες σε διαφορετικούς χρόνους κατασκευής των (1966 -1984 πρίν την 31-12-2003 και μετά το 2003)

Πόσα ΔΔΤΦΟ να συντάξω 6;

Αν δεν ισχύει η Υ.Δ.ιδιοκτήτη και η Τ.Ε μηχανικού πόσες α/φ να πάρω από τον ΟΚΧΕ και πόσες φωτοερμηνείες να χρειάζομαι αν και εφόσον τις βρω;

Link to comment
Share on other sites

"Χρόνια Πολλά" και σε σένα!!!

Χρόνια Καλά και ξεκούραστα να 'ναι όλα από εδώ και πέρα...

 

Μάλλον ένα ΔΕΔΟΤΑ θέλει (πάντα ένα ΔΕΔΟΤΑ για κάθε δήλωση - ποτέ περισσότερα), αλλά ακόμα κι αυτό δεν είναι σίγουρο ακόμα (δεν πρόκειται να το μάθουμε μέχρι τον Ιούνιο)......

 

Αεροφωτογραφίες προφανώς μία για κάθε "περίπου τέλος χρονικού διαστήματος ενδιαφέροντος". Δηλαδή, αν με μια αεροφωτογραφία π.χ. του 1982 φαίνονται οι π.χ. κατασκευές το 56, του 73 και του 80 αρκεί κ.ο.κ.

Φωτοερμηνείες δεν χρειάζονται (ποιός τις πληρώνει;;;;) αν θέλουν ας πληρώσουν και να το δουν.... (εγώ π.χ. το βλέπω...).

Link to comment
Share on other sites

ΙΑΣΟΝΑ

δεν σου διευκρίνισα ότι οι 6 αυθαιρεσίες πέραν του ότι χρονολογικά είναι κατασκευασμένες τα έτη που αναφέρω (δηλαδή με διαφορετικούς ισχύοντες αντισεισμικούς κανονισμούς) αφορούν:

 

α. άλλες νέα κτίσματα και άλλες προσθήκες σε κτίσματα με Ο.Α και

β. ότι άλλες είναι με φ.ο λιθοδομής άλλες σιδηροκατασκευές και άλλες από μπετό

 

Οπότε θεωρώ ότι πρέπει να συντάξω τουλάχιστο 6 ΔΕΔΟΤΑ (όσες και οι αυθαιρεσίες)

Κάνω λάθος;

Link to comment
Share on other sites

Παραθέτω από σχέδιο οδηγιών συμπλήρωσης ΔΕΔΟΤΑ του ΤΕΕ (το μόνο που έχουμε σήμερα):

 

"......α) Για κάθε αυτοτελές και ανεξάρτητο κτίριο (από στατική και αντισεισµική άποψη) αντιστοιχεί αµφιµονοσήµαντα ένα και µόνον ΔΕΔΟΤΑ, µε το σύνολο των Ενοτήτων και Πεδίων του. Το ∆.Ε.∆Ο.Τ.Α συντάσσεται για το κτίριο ως σύνολο, είτε πρόκειται για εξολοκλήρου αυθαίρετη κατασκευή, είτε πρόκειται για «εξαρτηµένες» αυθαίρετες προσθήκες (κατ’ επέκταση ή / και καθ’ ύψος) και εφόσον η επιφάνειά τους σε κάτοψη ξεπερνά τα παρακάτω ποσοστά: 1.το 40% στα κτίρια ή κατασκευές σπουδαιότητας Σ1 κατά ΕΑΚ. 2.το 20% στα κτίρια ή κατασκευές σπουδαιότητας Σ2 κατά ΕΑΚ. 3.το 10% στα κτίρια ή κατασκευές σπουδαιότητας Σ3 κατά ΕΑΚ. 4.το 5% στα κτίρια ή κατασκευές σπουδαιότητας Σ4 κατά ΕΑΚ, ως προς τη συνολική δοµηµένη της κατασκευής. Στην περίπτωση και για τα κτίρια που εντάσσονται στην περίπτωση (ββ) της παραγράφου 2β του άρθρου 24 του νόµου, απαιτείται επιπλέον και µελέτη στατικής επάρκειας...."

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ ΙΑΣΟΝΑ

επομένως εφ' όσον στην περίπτωση μου, έχω

1. μια αναξάρτητη σιδηροκατασκευή Σ1

2. ένα ανεξάρτητο κτίσμα με λιθοδομή Σ1

3. ένα ανεξ/το από μπετό Σ1 και

4 μια αυθαίρετη προσθήκη καθ' ύψος σε κατοικία Σ2

συμπεραίνω ότι θα συντάξω 4 ΔΕΔΟΤΑ και απλώς στην 4η περίπτωση

θα ελέγξω αν χρειάζεται βάσει 20% της επιφάνειας της αυθ προσθήκης καθ' ύψους

οπότε μπορεί στο τέλος να συντάξω 3 αντί 4

Έτσι την ερμηνεύεις την οδηγία ΤΕΕ που παρέθεσες;

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν την ερμηνεύω έτσι όπως αναφέρεις.

Προσωπικά δεν μπορώ να βγάλω άκρη!!!!!

Θεωρώ ότι, τα πράγματα θ' απλουστευθούν περισσότερο....

Ο "ποιητής" εννοεί 1 ΔΕΔΟΤΑ για κάθε δήλωση 4014, όσες αυθαιρεσίες κι αν έχει και δηλώνονται σε αυτή.

Δηλαδή, σε καμία περίπτωση δεν υποβάλλουμε 2 ή 3 ή 4 κ.λπ. ΔΕΔΟΤΑ.

Μάλλον παίρνουμε τη "δυσμενέστερη" (αντε βρες πιά είναι αυτή) και το συμπληρώνουμε με βάση αυτή.

Περιγράφοντας πάντα στην αντίστοιχη τεχνική έκθεση (άλλο έντυπο - έκθεση κι όχι η "βασική" τεχνική έκθεση του αυθαιρέτου), η οποία συνοδεύει το συγκεκριμένο ΔΕΔΟΤΑ όλους τους φέροντες οργανισμούς όλων των επιμέρους αυθαιρεσιών, που δηλώνονται και τις τυχόν εμφανείς βλάβες που έχουν (αν έχουν) αυτοί.

Ελπίζω όταν αποφασίσει το ΥΠΕΚΑ να βγουν κι άλλες διευκρινιστικές οδηγίες.....

Link to comment
Share on other sites

Γιατί σκοτίζετε το μυαλό σας με άγνωστα πράγματα. Καθίστε να γίνει επίσημο και μετά βλέπουμε....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.