Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απαιτούμενα έγγραφα και σχέδια για Ν. 4014/2011


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τα αποδεικτικά παλαιότητας επισυνάπτονται στην υπεύθυνη δήλωση του ιδιοκτήτη.

Ό,τι έγγραφο υποβάλλει ο μηχανικός σφραγίζεται και υπογράφεται, πόσο μάλλον η τεχνική έκθεση.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, σας ευχαριστώ πολύ για την ανταποκρισή σας.

 

Μου φαίνεται οτι στις απλές περιπτώσεις θα σχεδιάσω με κόκκινο στυλό τις αυθαιρεσίες θα τα σκανάρω και μετά θα τα ανεβάσω και στις πολύπλοκες περιπτώσεις θα κάνω το σχέδιο από την αρχή.

 

Και κάτι άλλο.

Στα σχέδια που θα κάνουμε και θα τα κάνουμε export σε pdf (και σε αυτά που θα σκάναρουμε αφού σχεδιάσουμε) πρέπει να έχουν την κλίμακα 1:50 ή 1:100? ή χωρίς κλίμακα?

Και εκεί που ανεβάζουμε τα τις οικοδομικής άδειας, ανεβάζουμε και τα διαγράμματα κάλυψης και κατόψεις χωρίς τις αυθαιρεσίες?

 

Για την συγκεκριμενη διαδικασια εχουμε κατι επισημο; Δλδ για το οτι στις "μικρες" παραβασεις απλα σημεινωνουμε με κοκκινο στυλο, ενω στις "μεγαλυτερες" το σχεδιαζουμε απο την αρχη ή παρεμβαινουμε στο autocad? Και στην τελικη το τι εννοεις καποιος "μικρη" και τι "μεγαλη" παραβαση ειναι λιγο αντικειμενικο...

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι υπάρχει κάτι σχετικά.Απλά στις μεγάλες παραβάσεις πολλές φορές δεν είναι δυνατόν να σχεδιασθούν επάνω στο παλιό σχέδιο.

Link to comment
Share on other sites

Τ αποδεικτικά τα στέλνουμε σαν ξεχωριστά αρχεία δηλαδά ή κάνουμε 1 pdf την τεχν.έκθεση και τα αποδεικτικά μαζί?

 

Σωστοί είναι και οι δύο τρόποι.....

Αρκεί τα αποδεικτικά παλαιότητας να συνοδεύουν την υπεύθυνη δήλωση του ιδιοκτήτη κι όχι την τεχνική έκθεση του μηχανικού....

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Μου έτυχε κάτι περίεργο. Πελάτης μου έφερε το φάκελο με τα σχέδια οικοδομής, στα οποία όμως δεν υπάρχει στρογγυλή σφραγίδα, όμως υπάρχουν οι άλλες οι ορθογώνιες που λένε "ελέγχθηκε-θεωρήθηκε" με συμπληρωμένη ημερομηνία και από κάτω υπογραφή-σφραγίδα του υπαλλήλου που έκανε τον έλεγχο-θεώρηση. Και έχει και κάτι χαρτόσημα κολλημένα πιο δίπλα. Υπάρχει περίπτωση να είναι εγκεκριμένα αυτά τα σχέδια?

ΥΓ: Δεν ξέρω αν βοηθάει αυτό αλλά πρόκειται για μονοκατοικία σε χωριό της Βοιωτίας και στο στέλεχος της άδειας γράφει "Δ/νση τεχν. υπηρ. Βοιωτίας - Γραφείο μηχανικού Θηβών". Δεν αναφέρει πουθενά τη λέξη πολεοδομία.

Link to comment
Share on other sites

Μου έχει τύχει πολλές φορές σχέδια εκείνης της εποχής (πρέπει να είσαι πριν το 85 σωστά?) να μην φέρουν στρογγυλή σφραγίδα.

 

Πριν μία εβδομάδα μάλιστα πήρα σχέδια του 1980 από την Πολεοδομία της Αγίας Παρασκευής και τα επίσημα σχέδια από το αρχείο τους που μου έδωσαν δεν είχαν στρογγυλή σφραγίδα, παρά μόνο αυτά που αναφέρεις.

 

Αν υπάρχει στέλεχος οικοδομικής άδειας και τα μεγέθη συμφωνούν, εγώ θα αισθανόμουν ασφαλής. Αν θέλεις να είσαι ακόμη πιο σίγουρος ζήτα θεωρημένα αντίγραφα από την Πολεοδομία.

 

Αν όμως δεν υπάρχει στέλεχος της οικοδομικής αδείας τότε πρόσεξε μήπως δεν βγήκε ποτέ η άδεια και κόλλησε π.χ. στα φορολογικά.

 

Αν η άδεια είναι πολύ πρόσφατη και τα σχέδια δεν έχουν σφραγίδες τότε πρόσεχε διπλά!!!

Link to comment
Share on other sites

Ναι, όντως είναι πριν το '85. Έχω και 2 στελέχη (αρχική άδεια '81 + προσθήκη '82) όπου το πρώτο πάλι δεν έχει στρογγυλή αλλά έχει όλες τις άλλες, ενώ το δεύτερο έχει και στρογγυλή. Τα μεγέθη των στελεχών και σχεδίων συμφωνούν απόλυτα, το ίδιο και τα συμβόλαια και τα σχέδια της σύστασης οριζ. ιδιοκτησίας. Αφού σου έχει τύχει πολλές φορές νομίζω ότι είναι ασφαλές να χρησιμοποιήσω αυτά για την τακτοποίηση. Εγώ δεν είχα ξαναδεί σχέδια χωρίς στρογγυλή και γι' αυτό σκάλωσα. Ευχαριστώ για τη βοήθεια!

Link to comment
Share on other sites

Κάνε ένα φωτοαντίγραφο και πήγαινέ τα για ακριβές αντίγραφο στη πολεοδομία...ο πιο εύκολος τρόπος να αποκτήσουν στρογγυλή και να είσαι πλήρως καλυμένος όπως είπε και ο konstantinos παραπάνω..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.