Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απαιτούμενα έγγραφα και σχέδια για Ν. 4014/2011


Recommended Posts

Αν έχεις τη δήλωση σε οριστική υποβολή, τότε δυστυχώς δεν μπορείς ν' ακυρώσεις τίποτα, παρά μόνο ν' ανεβάσεις.

 

Είμαι στη φάση του "ανεβάσματος" αρχείων στο σύστημα (το μόνο που μου έχει μείνει, καθώς σε αρκετά οι ιδιοκτήτες έχουν πληρώσει και εφάπαξ τα πρόστιμα).

Προτείνεται καλύτερα να ανεβάσω τα αρχεία, αφήνοντας στην άκρη για την ώρα το ΔΕΔΟΤΑ και τις Μελέτες στατικής επάρκειας (πχ για παταράκι καταστήματος σε πολυόροφη οικοδομή) και να αφήσω όλες τις μελέτες σε Προσωρινή Υπαγωγή όπως τα έχω τώρα;

Υπάρχει κάποιο deadline που πρέπει να το γυρίσεις σε Οριστική; (πλην της τωρινής λήξης της Β' Φάσης του Σεπτεμβρίου 2013).

 

Οριστική Υποβολή (για την ώρα) να κάνω μόνο στην περίπτωση πώλησης κάποιου ακινήτου;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η οριστική υποβολή είναι ανεξάρτητη του χρόνου υποβολής των αρχείων. Μπορείς να τα ανεβάσεις όποτε θέλεις.

Οριστική υποβολή μπορείς να κάνεις και σε 4 χρόνια (τουλάχιστον για τόσο διάστημα πρέπει να είναι ενεργό το σύστημα, μέχρι να λήξει η περίοδος αποπληρωμής δόσεων), ωστόσο αλλαγές θεωρητικά δεν πρέπει να κάνεις σε εφάπαξ καταβολές μετά τη λήξη της προθεσμίας της 31/5/13.

 

Προσωπικά έχω και γω ανεβάσει ότι υπάρχει έτοιμο και έχω αφήσει τελείως την υπόθεση ΔΔΤ.

Περαιώσεις έχω κάνει για όλες τις υποθέσεις μου, εφόσον και όσον αφορά στο πρόστιμο δεν έχω καμία αμφιβολία, ώστε να είμαι κατοχυρωμένος σε περίπτωση κάποιας δυσμενούς οδηγίας (πχ κατάργηση του ΤΕ παλαιότητας). Άλλοι επιλέγουν να διατηρούν τις δηλώσεις σε προσωρινή υπαγωγή.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

και οριστικη να κανεις, αφου πλεον με μια αιτηση την γυριζεις σε προσωρινη...

 

δεν υπαρχει προβλημα.

 

το παν ειναι η λεπτομερης διευκρινηση καποιων ασαφειων με τον πελατη...βλεπε επαρκεια, παλαιοτητα...

Link to comment
Share on other sites

Μια απορια:

Εχετε ολοκληρωσει, σε καποια απο τις δηλωσεις σας, την Β' φαση?

Αν ναι, αυτο φαινεται στο 5σελιδο που παραδωσατε στον πελατη σας?

 

Εχει δηλαδη καποια διαφορα (εστω αναφορα) το 5σελιδο σε ολοκληρωμενη υπαγωγη χωρις την Β' φαση, απο το 5σελιδο με ολοκληρωμενη την Β' φαση?

πχ. φανταζομαι οτι στην 2η περιπτωση στην 4η σελιδα θα αναφερεται η κατηγορια ΔΕΔΟΤΑ και ο αριθμος οροφων. Αλλες διαφορές?

Link to comment
Share on other sites

Έχει τίτλο "Βεβαίωση Περαίωσης της Διαδικασίας Υπαγωγής"

Επίσης, στην κατάσταση της δήλωσης στη πρώτη σελίδα φαίνεται το "Ολοκληρωμένη Υπαγωγή".

Έχει και κάτι σφραγγίδες του ΤΕΕ και του πρόεδρα στη τελευταία σελίδα....

Link to comment
Share on other sites

Edit:

Αυτα τα εχει και στην Ολοκληρωμενη υπαγωγη διχως να εχεις περαιωσει την Β΄φαση...

Edited by Clemenza
Link to comment
Share on other sites

Ναι, αυτό βέβαια δε σημαίνει πως φαίνεται από κάπου εάν ο μηχανικός ανέβασε και τα αρχεία στο σύστημα.

Αλλά και πάλι αυτο δεν ενδιαφέρει τον ιδιοκτήτη, από τη στιγμή που ο μηχανικός περνάει μια δήλωση σε ολοκληρωμένη υπαγωγή, είναι ο αποκλειστικά υπεύθυνος για να συμπληρώσει τα αρχεία στην δήλωση.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αυτό βέβαια δε σημαίνει πως φαίνεται από κάπου εάν ο μηχανικός ανέβασε και τα αρχεία στο σύστημα.

Αλλά και πάλι αυτο δεν ενδιαφέρει τον ιδιοκτήτη, από τη στιγμή που ο μηχανικός περνάει μια δήλωση σε ολοκληρωμένη υπαγωγή, είναι ο αποκλειστικά υπεύθυνος για να συμπληρώσει τα αρχεία στην δήλωση.

 

Ναι, αλλα εμενα μου λεει ο πελατης μου:

Μπορει εσυ να λες (και να υπεγραψες) οτι εσυ εχεις την ευθυνη για την Β΄ φαση, αλλα εγω θελω να ειμαι ΣΙΓΟΥΡΟΣ οτι δεν θα δημιουργησεις προβλημα στο ακινητο μου (μην υποβαλλοντας τα αρχεια τησ Β' φασης)........

Δεν θα επρεπε να προβλεποταν ενα "αποδεικτικο ολοκληρωσης της Β' φασης"? (και για τον πελατη αλλα και για μελλοντικο "ελεγχο" δηλωσης συναδελφου)

Edited by Clemenza
Link to comment
Share on other sites

Άντε να καταλάβει ο πελάτης ότι έτσι όπως λειτουργεί το σύστημα ακόμα και να έβγαινε βεβαίωση ότι ανέβηκαν όλα τα αρχεία, πάλι δεν θα σήμαινε τίποτα γιατί κανείς δεν ελέγχει αυτά τα αρχεία. Και pdf με συνταγές μαγειρικής να ανεβάσεις θα το δεχτεί το σύστημα. Συνεπώς αφού δεν είναι δυνατό να γίνεται άμεσος έλεγχος των αρχείων όταν ανεβαίνουν, δεν μπορεί και να εκδίδεται καμία βεβαίωση για την πληρότητα του "ηλεκτρονικού φακέλου".

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.