Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απαιτούμενα έγγραφα και σχέδια για Ν. 4014/2011


Recommended Posts

Συναδελφοι,

σχετικά με τη Υ.Δ. του ιδιοκτήτη στο 5.Εμβαδό της γης που αντιστοιχεί στη συνολική επιφάνεια..... τι εννοείται ? επιφανεια του αυθαιρέτου ποσοστιαία ως προς το οικόπεδο ? σε σχεση με το σδ οπως στο 3843?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συναδελφοι,

σχετικά με τη Υ.Δ. του ιδιοκτήτη στο 5.Εμβαδό της γης που αντιστοιχεί στη συνολική επιφάνεια..... τι εννοείται ? επιφανεια του αυθαιρέτου ποσοστιαία ως προς το οικόπεδο ? σε σχεση με το σδ οπως στο 3843?

 

Από όσο έχω διαβάσει σε άλλο θέμα στο φόρουμ παλαιότερα εννοεί επιφάνεια αυθαιρέτου / Σ.Δ.

(πχ. 40,51 τμ / 0.8 ) (εκτός εάν κι εγώ το έχω καταλάβει λάθος...)

Edited by stek
Link to comment
Share on other sites

Στην Υπεύθυνη Δήλωση Ιδιοκτήτη, που χρησιμοποιώ για τον 4014, δεν υπάρχει κάτι τέτοιο (δεν χρειάζεται).

Link to comment
Share on other sites

Σκαναρισμένα σε ενιαίο αρχείο pdf, την "εντολή πληρωμής" και το "καταθετήριο" της τράπεζας, από τα οποία φαίνονται ότι, καταβλήθηκαν οι κρατήσεις υπέρ ΤΕΕ.

Link to comment
Share on other sites

Σε πληρωμές που έγιναν μετά την κατάργηση του 2% υπέρ ΤΕΕ (αμοιβή μικρότερη των 1.500€ χωρίς καταβολή σε κάποια τράπεζα), ανεβάζουμε σκαναρισμένη μόνο την ΑΠΥ που κόπηκε;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω πρόβλημα για πριν την κατάργηση του 2% όπου δεν έχω κάνει καμμία κατάθεση αμοιβή στην ΕΤΕ/όψεως. Όλες όσες χρειάστηκαν (>1500€) έγιναν σε άλλες τράπεζες.

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Σε πληρωμές που έγιναν μετά την κατάργηση του 2% υπέρ ΤΕΕ (αμοιβή μικρότερη των 1.500€ χωρίς καταβολή σε κάποια τράπεζα), ανεβάζουμε σκαναρισμένη μόνο την ΑΠΥ που κόπηκε;

 

Δεν ανεβάζουμε τίποτα.

 

 

Εγώ έχω πρόβλημα για πριν την κατάργηση του 2% όπου δεν έχω κάνει καμμία κατάθεση αμοιβή στην ΕΤΕ/όψεως. Όλες όσες χρειάστηκαν (>1500€) έγιναν σε άλλες τράπεζες.

 

Δεν έχεις πρόβλημα!

Δεν χρειάζεται ν' ανεβάσουμε καμία αμοιβή μας.

Απλώς τώρα πλήρωσε τις κρατήσεις υπέρ ΤΕΕ στην ΕΤΕ κι ανέβασε τα αντίστοιχα παραστατικά (μην βιαστείς γιατί δεν είμαι και σίγουρος ότι, χρειάζεται να το πληρώσεις...)!!!

Link to comment
Share on other sites

Αυτά πληρώθηκαν στον καιρό τους. Αν περίμενα να τα πληρώσω τώρα, θα έψαχνα για δανεικά...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ανεβάζουμε τίποτα.

 

Αν δεν ανεβάσουμε τίποτα θα υπολειπεται 1 αρχείο για πληρότητα.

 

 

Δεν έχεις πρόβλημα!

Δεν χρειάζεται ν' ανεβάσουμε καμία αμοιβή μας.

Απλώς τώρα πλήρωσε τις κρατήσεις υπέρ ΤΕΕ στην ΕΤΕ κι ανέβασε τα αντίστοιχα παραστατικά (μην βιαστείς γιατί δεν είμαι και σίγουρος ότι, χρειάζεται να το πληρώσεις...)!!!

 

 

Ιάσονα αν δεν ανεβάσουμε τίποτα θα υπολειπεται 1 αρχείο για πληρότητα, έτσι δεν είναι;

 

Επίσης κι εγώ έχω απλήρωτα ΤΕΕ, πρίν την κατάργηση του, τα οποία πλέον δεν μπορώ να τα πληρώσω στην ΕΤΕ γιατι δεν τα δέχονται, οπότε δεν τα πληρώνω.

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει το ΤΕΕ άμεσα να "απενεργοποιήσει" το συγκεκριμένο πεδίο. Δηλαδή, να σταματήσει να είναι προαπαιτούμενο.

Αν δεν το κάνει σκανάρεις το ΦΕΚ με την κατάργηση του 2% και το ανεβάζεις.

 

Επίσης κι εγώ έχω απλήρωτα ΤΕΕ, πρίν την κατάργηση του, τα οποία πλέον δεν μπορώ να τα πληρώσω στην ΕΤΕ γιατι δεν τα δέχονται, οπότε δεν τα πληρώνω.

 

Για δεν μήπως πληρώνονται απευθείας στο ΤΕΕ....

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.