Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απαιτούμενα έγγραφα και σχέδια για Ν. 4014/2011


Recommended Posts

στα σχεδια υπαρχουσας αδειας, που κανετε διγραμμισεις, προσθηκες κλπ, βαζετε σφραγιδα? (το σχεδιο εχει ηδη σφραγιδα απο τον μηχανικο που εξεδωσε την αδεια)

sundance και Ιάσονα

για ποιά σφραγίδα και υπογραφή μιλάτε;

 

εγώ έκανα τα εξής

1 έχω σκανιάρει σε pdf τα σχέδια τις πολ/μίας (μερικά είναι και σεντόνι-οπότε το τελικό pdf βγαίνει μεγάλο)

2 τα έβαλα ως pdf στο Archicad

3 Πάνω σε αυτά τα σχέδια έβαλα με πολυγραμμή τις υπερβάσεις

4.στις κορυφές τους έβαλα αριθμούς ή γράμματα

5 δίπλα έβαλα τους υπολογισμούς εμβαδών τους χρόνους κατασκευής τους και παραδίπλα τον τρόπο δήλωσης των υπερβάσεων

6.παράλληλα με την εγκεκριμένη κάτοψη και δίπλα έβαλα τη νέα αρχιτεκτονική κάτοψη

7 Όλα μαζί τα έκανα αποθήκευση σε pdf και τα εισήγαγα στο σύστημα

Που να βάλω υπογραφές;

Δεν αρκεί ότι τα δήλωσα εγώ - κάτι που φαίνεται στο σύστημα ΤΕΕ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ΚΑΝΑ όμορφα και τακτοποιημένα τα φτιάχνεις!

Αυτό το μοντέλο ακολουθώ και εγώ, απλά έχω σκαννάρει την υπογραφή και τη σφραγγίδα μου σε Jpeg και την κάνω import δίπλα από τις διαγραμμίσεις και τα λεκτικά πριν από την εξαγωγή του τελικού αποτελέσματος σε pdf.

Όντως μπορεί να μην χρειάζεται αλλά τόσο κόπο κάνουμε, δύο κλικ υπόθεση παραπάνω είναι ώστε ακόμα και αν κάποιος εκτυπώσει το pdf να έχει τη σφραγγίδα και την υπογραφή μου στο χαρτί.

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι πάνω στο "τελικό σχέδιο" που υποβάλλεις να υπάρχει και σφραγίδα - υπογραφή σου!

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα φίλε ΙΑΣΟΝΑ

όπως και να το κάνεις και όπως και να το υποβάλεις στο τελικό (σε μελλοντική εκτύπωση)

ζωντανή σφραγίδα και υπογραφή δεν πρόκειται να πάρεις από το σύστημα ΤΕΕ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλε μου!

Ναι, αλλά πάντα σφραγίζουμε και υπογράφουμε κάθε μας "έργασία". Δείχνει ...επαγγελματισμό!!!

 

Δες σε παρακαλώ κι αυτό και πες την άποψή σου: http://www.michanikos.gr/topic/33369-%CE%9C%CF%80%CE%BF%CF%81%CE%BF%CF%8D%CE%BD-%CF%84%CE%B1-%CF%83%CF%87%CE%AD%CE%B4%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CF%89%CE%BD-%CE%B4%CE%B7%CE%BB%CF%8E%CF%83%CE%B5%CF%89%CE%BD-4014-%CE%BD-%CE%B1%CF%80%CE%BF%CE%BA%CF%84%CE%AE%CF%83%CE%BF%CF%85%CE%BD-%CE%B5/

Link to comment
Share on other sites

Μόνο στο σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ, αν η συμφωνηθείσα αμοιβή που αναγράφεται σε αυτά είναι διαφορετική από τη νόμιμη.

Ειδική κατάσταση που ν' αναφέρονται αυτά ίσως χρειαστεί να υποβάλλουμε στη ΓΓΠΣ, ίσως όμως και όχι.

Link to comment
Share on other sites

Σε εκτός σχεδίου είναι αυθαίρετο κτίσμα με ισόγειο και υπόγειο διμέρισμα διαφορετικών ιδιοκτητών Ο αυθαίρετος μαντρότοιχος του οικοπέδου μπορεί να μπεί στη δήλωση του ενός ιδιοκτήτη εφόσον συναινεί ο άλλος μιας και δε θέλουν να κάνουν επιπλέον δήλωση κοινοχρήστων χώρων?

 

β)Μπορεί να στείλουμε τα υπάρχοντα σχέδια αδείας σαν ψηφιακή φωτογραφία αντι να τα σκανάρουμε?Πολλοί συνάδελφοι το κάνουν για οικονομία

Link to comment
Share on other sites

Έχουν σύσταση ιδιοκτησιών; Γιατί κάνουν ξεχωριστές δηλώσεις; Τι μαντρότοιχος είναι αυτός που θέλει και δήλωση;

 

β) Αν το αποτέλεσμα είναι ευανάγνωστο και αποτυπωθούν με σωστή κλίμακα γιατί όχι! Έτσι αναφέρουν και οι οδηγίες υποβολής.

Link to comment
Share on other sites

β) Αν το αποτέλεσμα είναι ευανάγνωστο και αποτυπωθούν με σωστή κλίμακα γιατί όχι! Έτσι αναφέρουν και οι οδηγίες υποβολής.

 

Ειδικά αυτό, δεν υπάρχει ούτε μια περίπτωση στο εκατομμύριο να το πετύχεις.......

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.