Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ανέγερση κατοικίας μόνο με άδεια από την αστυνομία;


Recommended Posts

Χρειάζεται να γίνει μία μεταβίβαση κατοικίας σε μικρό οικισμό και είναι να δώσω βεβείωση Ν4014. Οικοδομική άδεια δεν υπάρχει και ο ιδιοκτήτης υποστηρίζει οτι όταν έχτισε την κατοικία, την περίοδο της χούντας, δεν ήταν απαραίτητο να εκδόσεις οικοδομική άδεια για να χτίσεις στο χωριό. Αρκουσε να πάρεις μία "βεβαίωση" από την αστυνομία, και μετά χωρίς μηχανικό, χωρίς εγκεκριμένα σχεδια, χωρίς τίποτα, έβαζες τους μάστορες και έχτιζες ότι ήθελες.

Την βεβαίωση αυτή δεν την έχει σήμερα για να δω τι γράφει.

 

Έχει κανείς υπ'όψη του αν όντως υπήρχε κάποια διαδικασία να χτίσεις χωρίς οικοδομική άδεια την περίοδο της χούντας;

Μήπως υπήρχε τίποτα π.χ. για αγροτικές αποθήκες και το εκμεταλευόταν για να χτίζουν κατοικίες;

Link to comment
Share on other sites

Άσχετο με το αν υπήρχε κάποια διαδικασία, που υπήρχε όντως, εσύ για να βεβαιώσεις πρέπει να έχεις στοιχεία.

Άρα πρέπει με κάποιον τρόπο να σου προσκομίσει αυτήν την άδεια.

Πές του να ψάξει στο αρχείο της Αστυνομίας.

Link to comment
Share on other sites

σε δική μου περίπτωση η πολεοδομία είχε στο αρχείο της την άδεια από την αστυνομία, με τίτλο "ΑΔΕΙΑ ΑΠΛΗΣ ΟΙΚΟΔΟΜΗΣ", η οποία ανέφερε ότι "χορηγείτο άδεια ανεγέρσεως απλής οικοδομής άνευ σκυροδέματος και οπλισμού". η αλήθεια είναι ότι δεν γνωρίζω αν ακολουθούσαν αυτό τον τρόπο δόμησης :smile: . άρα και μια ερώτηση στη πολεοδομία μπορεί να βοηθήσει.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν υπάρχει δημόσιο έγγραφο, δεν υπάρχει άδεια. Τελεία και παύλα.

 

Κι εμένα μου έτυχε περίπτωση που μου είπε ο ενδιαφερόμενος ότι υπήρχε άδεια του 1975, αλλά δεν είχε τίποτα στα χέρια του. Ψάξαμε στην πολεοδομία, στην διεύθυνση τεχνικών έργων, στη δεή, σε συμβολαιογράφους, ΠΑΝΤΟΥ... και δεν βρήκαμε τίποτα! Η αλήθεια είναι ότι τον πιστεύω τον άνθρωπο γιατί τον ξέρω και προσωπικά, αλλά δεν μπορούσα να κάνω κάτι. Για καλή μου τύχη ο δικηγόρος του είναι μια χαρά συνεννοήσιμος και του είπαμε τι συμβαίνει και του είπε κι αυτός να το δηλώσει ως "χωρίς άδεια". Έτσι και κάναμε!

Τέλος καλό, όλα καλά!

 

Υγ: Ακόμη κι αν βρεθεί η "αστυνομική άδεια" χωρίς σκυρόδεμα και οπλισμό, αν αυτός έχει χρησιμοποιήσει σκυρόδεμα, όλο παράνομο είναι και πάλι... Άρα να το πάτε χωρίς άδεια να τελειώνει η υπόθεση...

Edited by dimitrispsi
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Και ο δικός μου πελάτης λέει οτι το κτίσμα του είναι χωρίς μπετόν και οπλισμό. Μου κάνει εντύπωση το οτι υπήρχε όντως τέτοια διαδικασία το 1970!

Θα το δω...

Link to comment
Share on other sites

Υπήρχε, μερικά αρχεία βρίσκονται στην πολεοδομία πλέον και γίνεται μια γενική περιγραφή του κτίσματος, όροφοι, τ.μ. όγκος, αξία..

Link to comment
Share on other sites

παιδιά

έχω περίπτωση για έκδοση βεβαίωσης μεταβίβασης σε οικισμό <2000

μέσα στο οικόπεδο υπάρχουν 2 κτίσματα με άδειες από αστυνομία

μια κατοικία του 1967 και μία αποθήκη του 1969

οι αποστάσεις από τα όρια είναι αντίστοιχα 2,0 μ και 1,0 μ

Γνωρίζω ότι η αστυνομία έδινε μόνο ένα έντυπο (χωρίς τίποτα συνημμένο

όπως σκαρίφημα θέσης κλπ)

 

Γνωρίζω επίσης ότι οι άδειες αυτές δεν κοινοποιούνταν στις κατά τόπους

αρμόδιες πολεοδομίες από την αστυνομία για έλεγχο των αποστάσεων Δ ή αρτιότητας κλπ

σε αντίθεση με της Κοινοτικές (που υποχρεωτικά κοινοποιούνταν)

 

Δίπλα στην παλιά οικία υπάρχει και ο.α πολεοδομίας για προσθήκη πλακ/πους

κουζίνας και wc

 

Σε αυτή την οικ άδεια απεικονίζονται τα παλιά με αυτές τις αποστάσεις (2 και 1 μ)

 

άρα λογικά και με αυτά τα δεδομένα τα κτίσματα είναι νόμιμα και θα μπορούσε να

δοθεί βεβαίωση

 

Εσείς θα δίνατε βεβαίωση;

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ θα έδινα, ειδικά αφού τις δέχεται και η πολεοδομία, επίσης μην ξεχνάς οτι πολλοί απο τους οικισμούς αυτούς, οριοθετήθηκαν και απέκτησαν σχέδιο μετά το 1985

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.