Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νομιμοποίηση με το Άρθρο 22 και τον Ν.4014


Recommended Posts

πες οτι το κανω αυτο.καταρχας ειναι παρανομο γιατι ειναι μετα τον ιουλιο του 11. θα χτισω και τον οροφο?μηπως με υμιυπαιθριο καλυπτομαι?

Link to comment
Share on other sites

Θα το κάνεις ταυτόχρονα, δήλωση των υφιστάμενων αυθαιρέτων προς έκδοση αδείας και στην αδεια νομιμοποίησης θα προσθέσεις και προσθήκη κατ΄επέκταση για να κολλήσεις στο όριο. Δέν χτίζεις τίποτα πρίν, όλα νόμιμα με άδεια.

Ναί, θα χτίσεις και τον όροφο.

ΗΧ αυτής της μορφής δεν μπορείς να έχεις στο όριο, ίσως κάτι σε φωταγωγο. Θα το βρείς στην πορεία αν καταλήξεις σε τέτοια λύση.

 

Αναλόγως με την κάτοψη που έχεις και το τί θα ήθελε ο ιδιοκτήτης αν συμφωνήσει, υπάρχουν πολλές επιλογές....

Ίσως με αυτό τον τρόπο ο ιδιοκτήτης προχώρήσει, θα νιώθει οτί χτίζει κάτι και όχι απλώς να πληρώνει ένα πρόστιμο, λίγο ακραίο αλλα μου έχει τύχει κάτι παρόμοιο βεβαια συνέπεσε με γενικές επισκευες στο κτήριο που θα έκαναν το κτήριο ούτως ή αλλως γιαπί.

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα θα το δεχτει η πολεοδομια να βγαλεις αδεια νομιμοποιησης εφοσον δεν πληροι τις γενικες πολεοδομικες διαταξεις?και απλα με αλλη αδεια να νομιμοποιεις ουσιαστικα την αδεια νομιμοποιησης οπου υστερουσε δηλ στο Δ?

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον έχεις δόμηση και κάλυψη και για την προσθήκη, θα το δεχτεί προς αποκατάσταση της αυθαιρεσίας στο σύνολο της, προϋπόθεση της νομιμοποίησης είναι η προσθήκη κατ' επέκταση αυτά θα πάνε μαζί "πακέτο" συν το γεγονος οτι στην δήλωση του 4014 ολα θα είναι δηλωμένα προς έκδοση αδείας.

 

Δεν βλέπω κανένα λόγω να αρνηθεί κάποιος υπάλληλος τα παραπάνω, αλλά αν θέλεις ρώτα και στην πολεοδομία να δείς τι θα σου πούν.

Edited by Manolis gon
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

σκεφτομαι με τη κατασκευη θα γεμισει αυτο το 1 μετρο. επι 10 μ μηκος και 7 μ υψος. αλλα πες οτι γινεται και αυτο. στην αδεια κατ΄επεκταση αλλα και καθ΄υψος αφου θα χτισω και τον οροφο(πως θα βαλω πατωμα σε ανοιγμα 1μ και σε τι φεροντα στοιχεια? τεσπα αστο και αυτο), θα χρειαστω και εισφορες ικα. εαν παω στο ικα για αυτη την προσθηκη ισως να μου κανουν ελεγχο για την υπολοιπη κατασκευη και αφου δεν εχω την 10 ετια να με πετσοκοψουν.εαν δεν παω στο ικα , για απλη αδεια νομιμοποιησης δεν μου ζηταει η πολεοδομια κατι απο το ικα. αλλα αμα παω με αδεια νομιμοποιησης και προσθηκη σε αυτη θα εχω προβλημα σιγουρα με το ικα.ειναι μεγαλο αγγουρι το θεμα. γιαυτο σκεφτομαι την λυση και με την τακτοποιηση αν γινεται οπως αναφερουν οι συναδελφοι αλλα λεει και η λεμπεση.

Link to comment
Share on other sites

τελικα επειδη δεν ειναι κατι ευκολο να χτισεις το ενα μετρο σε υψος 7 μετρων ,μου ειπε η πολεοδομια οτι μπορω να τακτοποιησω το 1,5 μετρο και μετα να παω για αδεια νομιμοποιησης στο υπολοιπο. αυτο θα κανω . παντως γινεται.απλα πρεπει να εχει τακτοποιηθει το προστιμο μεχρι τελους για να βγαλεις την αδεια λογικα. δηλ εγω μπορω να περασω στο συστημα αυτο που θα τακτοποιησω και να βγει το προστιμο. παραλληλα να δηλωσω μεχρι τελος μαη και το προς αδεια υπολοιπο του κτιριου. μεχρι να πληρωσει ολοκληρο το προστιμο δεν νομιζω να μη μπορω να προχωραω την αδεια.απλα δεν μπορει να εκδοθει το στελεχος αυτης εαν το προστιμο δεν πληρωθει ολοκληρο.σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Και με το 30% νόμίζω ότι είσαι εντάξει.

Όσον αφορά την τακτοποίηση του 1.5 μέτρου και το υπόλοιπο νομιμοποίηση, αφού το δέχεται η πολεοδόμια προχώρα το έτσι. Πάντως η συγκεκριμένη περίπτωση "μπάζει" νερά απο παντού, δηλαδή τί θα γίνει μετά απο 30 χρόνια θα γκρεμίσεις το 1.5 μέτρο ή θα χτίσεις το υπόλοιπο 1, αλλα αφού είναι ΟΚ για την ΥΔΟΜ...

Είπαμε ο ν.4014/11 είναι εισπράκτικός καθαρά και τίποτα άλλο, το ίδιο και αυτοί που έπονται...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Αφου εκδοθεί η άδεια νομιμοποιησης και υποβληθούν ηλεκτρονικά όλα τα αρχεια ξερει κανείς πως γίνεται τελική υποβολή? Το υποβάλω κ βγάζει ότι υπάρχει εκρεμότητα αδειας.

Συγνωμη το βρηκα σε άλλο post. Γίνεται με αίτηση από τις αιτήσεις..

Edited by silvi
Link to comment
Share on other sites

Αν εκδοθεί η άδεια τότε τη σκανάρεις, την ανεβάζεις στο σύστημα και με ηλεκτρονική αίτηση τους ζητας να σου ελευθερώσουν τη δήλωση.Δε νομίζω ότι χρειάζεται να ανεβάσεις άλλα αρχεία στο σύστημα.Αυτα υπάρχουν στην ΥΔΟΜ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.