Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νομιμοποίηση με το Άρθρο 22 και τον Ν.4014


Recommended Posts

Μανώλη καλημέρα

Μάλλον αναφέρεται σε οικ προ του 23 (με ειδ όρους δόμησης)

(άρθρο 12 έως 17-19) του Π.Δ 13-3-81

Link to comment
Share on other sites

Είναι εντός παραδοσιακού οικισμού με ειδικούς όρους δόμησης.

Αφού επαναφέραμε το θέμα μήπως μπορείτε να μου πείτε τί ισχύει τελικά?

Δηλαδή μπορεί ένα τμήμα να νομιμοποιηθεί (άρθρο 26) και το άλλο τμήμα να τακτοποιηθεί (άρθρο 24) έχοντας ως δεδομένο όμως πώς στο διάγραμμα δόμησης νομιμοποίησης έχω υπέρβαση κάλυψης η οποία οφείλεται στο τακτοποιήσιμο τμήμα?

Edited by lakis7
Link to comment
Share on other sites

lakis7

πιστεύω πως δεν μπορείς

δες εδώ (την πρώτη παράγραφο-υπόψη ότι και η νομ/ση είναι ο.α)

και το ξανασυζητάμε =1662&language=el-GR"]http://www.ypeka.gr/Default.aspx?tabid=778&sni[1155]=1662&language=el-GR

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ πιστευω πως δε γίνεται, θα πρεπει η τελική κατασταση μετα την τακτοτποίηση/νομιμοποίηση να είναι σύννομη των πολεοδομικων διατάξεων.

Link to comment
Share on other sites

Είναι εντός παραδοσιακού οικισμού με ειδικούς όρους δόμησης.

Αφού επαναφέραμε το θέμα μήπως μπορείτε να μου πείτε τί ισχύει τελικά?

Δηλαδή μπορεί ένα τμήμα να νομιμοποιηθεί (άρθρο 26) και το άλλο τμήμα να τακτοποιηθεί (άρθρο 24) έχοντας ως δεδομένο όμως πώς στο διάγραμμα δόμησης νομιμοποίησης έχω υπέρβαση κάλυψης η οποία οφείλεται στο τακτοποιήσιμο τμήμα?

 

Laki, αν το σύνολο των επιφανειών αντιβαίνει τους όρους δόμησης δεν μπορείς να προχωρήσεις. Η τακτοποίηση θα πρέπει να έχει περαιωθεί για να βγει η άδεια νομιμοποίησης. Τα τακτοποιημένα θα φαίνονται στο ΔΚ της νομιμοποίησης οπότε σου κόβουν μέτρα.

Δες όμως το εξής: Αν υποθέσουμε ότι είχες μόνο επιφάνειες προς τακτοποίηση, θα μπορούσες να το κάνεις? Είσαι εντός παρ. οικισμού και υπάρχουν περιορισμοί, έτσι δεν είναι? Αν δεν σε παίρνει να τακτοποιήσεις μήπως ο πελάτης θα έπρεπε να ¨ξεχάσει¨ τις επιφάνειες αυτές (να τις κατεδαφίσει) και να ασχοληθεί μόνο με την νομιμοποίηση?

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας. Μάλλον εκεί θα καταλήξουμε. Να κατεδαφίσει τις επιφάνειες που τις πηγαίναμε για τακτοποίηση ώστε να μπορεί να βγεί η άδεια νομιμοποίησης άν και δεν έχω πειστεί πλήρως ότι αυτό που ήθελα να κάνω (παράλληλη νομιμοποίηση και τακτοποίηση) εξαρχής δεν μπορεί να γίνει.

Link to comment
Share on other sites

lakis7 εγω πιστευω οτι η νομιμοποιηση σε συνδυασμο με τακτοποιηση(περαιωμενη) μπορει ν;α προχωρησει.ηδη εχουν εκδοθει τετοιες αδειες.εξαλλου αυτο ηταν δυνατο και με τακτοποιημενα του 3843.γαιτι να μην μπορει να γινει με τον 4014 αφου στην ουσια παιρνεις εξαιρεση απο κατεδαφιση εστω και για 30 χρονια!

Link to comment
Share on other sites

martha1 και εγώ είμαι αρκετά σίγουρος πώς κάτι τέτοιο μπορεί να γίνει. Έτσι όπως είναι όμως γραμμένη η νομοθεσία δεν νομίζω να μπορέσουμε να βγάλουμε άκρη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.