Μετάβαση στο περιεχόμενο

Γλώσσα και εκπαιδευτική πολιτική


AlexisPap

Recommended Posts

Θυμίστε μου αν το μοντέλο Άννα θέλει να περάσει με νόμο την Αγγλική σαν δεύτερη γλώσσα

Επίσης θυμίστε μου ποιος γελοίος ευρωβουλευτής είχε φαγωθεί να καταργηθούν τα διάφορα "ε, η, οι" κ.τ.λ και "ο,ω" που έχουμε και ήθελε να κρατήσει μόνο το ιώτα και το όμικρον.

 

Γενικά γιατί είναι άνθρωποι αμόρφωτοι και προδότες στην εξουσία που αποφασίζουν για εμάς χωρίς εμας ?

Edited by Mercedes
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 41
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Να κάνω τον δικηγόρο του διαβόλου...

 

Εάν είχαμε έναν φορέα που ρύθμιζε την ελληνική γλώσσα, δηλαδή που εξέδιδε λεξικά στα οποία θα αναγράφονταν η μόνη σωστή εκδοχή μίας λέξης που λέμε, τότε πώς θα μας φαινόνταν αυτό; Θα μπορούσε για παράδειγμα να υιοθετηθεί από ένα τέτοιο "αυθεντικό" λεξικό ο όρος "ρωγμάτωση" και η γραφή "Σέξπιρ". Τι θα λέγαμε τότε για αυτό;

 

Ενώ τώρα, που δεν υπάρχει κανείς που από μόνος του να είναι υπεύθυνος για την γλώσσα, είμαστε όλοι (άλλοι λίγο, άλλοι περισσότερο) υπεύθυνοι για τον εντοπισμό σφαλμάτων και λαθών, όπως αυτό που συζητάμε για την ρημαδο-ρωγμάτωση.

 

Αλλο παράδειγμα: ευρώ (άκλιτο), ευρό -ού (κλιτό, κατά το αυγό) , ή ευρώο-ώου (κατά το μητρώο). Μέχρι τώρα υπερέχει η χρήση του άκλιτου "ευρώ", αλλά μερικοί χρησιμοποιούν και τους άλλους δύο τύπους, που πιστεύω ακούγονται καλύτερα. Τι πιο δημοκρατικό από την υιοθέτηση αυτού που οι περισσότεροι χρησιμοποιούν.

 

Αλλά είναι η πλειοψηφία σωστή, όταν πρόκειται για θέματα γλώσσας;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Costas V

Η γλώσσα όντως είναι ένας ζωντανός οργανισμός που αναπτύσσεται, αφομειώνει και υιοθετεί. Αυθύπαρκτη και αναλλοίωτη γλώσσα δεν υπάρχει. Άλλωστε λέξεις και όροι προστίθενται καθημερινά. Π.χ. ποιός θεωρεί σήμερα την λέξη "σπαγγέτι" κακή ή αδόκιμη; Ποιός θεωρεί την λέξη "πίτσα" άκλιτη και δεν λέει "οι πίτσες";

Το πρόβλημα όμως είναι όταν με τη βία ( με την συχνή επανάληψη μέσω των ΜΜΕ) επιβάλλονται τύποι ελληνικών λέξεων ή μορφές σύνταξης που αντίκεινται στους κανόνες της Ελληνικής. Π.χ. αυτό το βάρβαρο "θα σε πάρω πίσω" (ακριβής μετάφραση της Αγγλικής φράσης η οποία όμως στα Ελληνικά παραπέμπει σε άλλο πράγμα) αντί του απλούστατου "θα σε ξανακαλέσω" .

Στη διάρκεια των αιώνων πολλές ξένες λέξεις και εκφράσεις ενσωματώθηκαν στην Ελληνική. Ο μηχανισμός ενσωμάτωσης όμως ήταν αργός και φυσιολογικός περνώντας μέσα από τα φίλτρα της πλειοψηφίας (του λαού). Σήμερα όμως το παμφάγον μέσον που λέγεται τηλεόραση επιβάλλει με την συνεχή επανάληψη τους δικούς του (κακούς) κανόνες στη ζωή μας, στη γλώσσα μας και στην νοοτροπία μας.

Link to comment
Share on other sites

Η γλώσσα όντως είναι ένας ζωντανός οργανισμός που αναπτύσσεται, αφομειώνει και υιοθετεί.

 

Η γλώσσα από μόνη της είναι ένας κώδικας. Από μόνη της δεν μπορεί να αναπτυχθεί, εάν δεν υπάρχουν άνθρωποι να την αναπτύξουν. Το ερώτημα είναι : ποιοί είναι αυτοί οι άνθρωποι; Ή μάλλον ποιοί πρέπει να είναι αυτοί οι άνθρωποι που αναπτύσσουν την γλώσσα. Πρέπει/χρειάζεται να είναι συγκεκριμένοι άνθρωποι, με αρμοδιότητα την ρύθμιση της γλώσσας; Ή μήπως είναι καλύτερα να μην υπάρχει κανένας αρμόδιος, και να αφήσουμε τον καθένα να λέει και ΚΥΡΙΩΣ να γράφει ό,τι θέλει με όποιον τρόπο θέλει. Και ο μόνος τρόπος ελέγχου να είναι η απόρριψη (ή και η υιοθέτηση) μιας εκδοχής, προφορικής ή ΚΥΡΙΩΣ γραπτής, μιας λέξης.

 

 

Δεν έχω έτοιμη απάντηση στο παραπάνω ερώτημα. Αλλά νομίζω ότι το να μην έχουμε ρυθμιστικό φορέα για την ελληνική γλώσσα, μας έχει προφυλάξει περισσότερο από όσο μας έχει βλάψει. Δηλαδή εμπιστεύομαι περισσότερο τον κόσμο που λεει τα πολλά ΤΑΧΙ, ταξιά και τα πολλά ευρώ, ευρώπουλα, παρά τον οποιοδήποτε αρμόδιο που θα έπαιρνε γραφειοκρατικές αποφάσεις...

Edited by CostasV
Link to comment
Share on other sites

Costas V

Συμφωνώ με αυτά που λες απόλυτα.

Ο προβληματισμός μου όμως είναι λίγο διαφορετικός. Ίσως δεν μπορώ να τον αναπτύξω σωστά. Αφορά κυρίως αυτά που βιώνουμε τα τελευταία χρόνια με την κυριαρχία της τηλεοπτικής αμορφωσιάς. Η ανάπτυξη των επικοινωνιών και η επικοινωνιακή δύναμη του μέσου πιθανόν (για μένα σίγουρα) ασκει καταστρεπτική επίδραση στην γλώσσα. ϊσως βέβαια να είμαι υπερβολικός (μακάρι).

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζοντας το "νεότερες γενιές" του ΒΑS είδα στο βικιλεξικό ότι όντως γράφεται με όμικρον ενώ εγώ το ήξερα με ωμέγα. στη συνέχεια γράφει "αρχαία ελληνική νεώτερος".

Λίγο πιο κάτω υπάρχει ένα βέλος παραπομπής και λέει γράφεται και νεώτερος. Μας κάνουν και...τη χάρη να το γράφουμε και με ωμέγα.

Δηλαδή εκεί που μας χρωστάγανε μας πήραν και το βόδι!

 

Δεν νομίζω ότι αυτό προέκυψε από μόνο του αλλά κάποιος σοφός θα έβαλε το χεράκι του...

 

 

 

Δεν θα πρέπει να απορήσουμε αν αύριο ακούσουμε ή το δούμε και γραμμένο ότι μετά το πετρέλαιο ή ορυκτέλαιο

θα έχουμε και το ρωγματέλαιο ή ρωγμέλαιο έτσι για να ξέρουμε από ποια διαδικασία προήλθε!

 

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Υγ. προς χαλάρωση...

 

Ας μη ξεχνάμε και την αριθμολογία της Ελληνικής:Αν γράψουμε ανορθόγραφα την πρόταση ΣΙΤΟΣ-ΗΡΑ=ΑΡΤΟΣ ψωμί δεν πρόκειται να φάμε ποτέ!!!

 

Στο παρακάτω link διαβάστε οι νεώτεροι :smile: ποιος είναι ο Κώστας ο Παλιοκουβέντας και με τι πατσίζει το τετράγωνο της παρακατιανής τεντώστρας...

 

Είναι η εποχή της μάχης των καθαρευουσιάνων με τους δημοτικιστές....

 

Θυμάμαι στην πρώτη γυμνασίου έναν γηραιό φιλόλογο να μας ανακοινώνει περίλυπος ότι "αύριο θα πάμε να δούμε μια κορδέλα μπογιατιστή" δηλαδή μία έγχρωμη (κιν/κή) ταινία!!!

 

Με αυτό τον τρόπο ήθελε να μας δείξει πως θα είναι η γλώσσα μας αν επικρατήσουν οι δημοτικιστές! (μαλλιαροί!)

 

http://thodorikorfi.blogspot.com/2010/01/blog-post_1071.html

Link to comment
Share on other sites

Η ανάπτυξη των επικοινωνιών και η επικοινωνιακή δύναμη του μέσου πιθανόν (για μένα σίγουρα) ασκει καταστρεπτική επίδραση στην γλώσσα. ϊσως βέβαια να είμαι υπερβολικός (μακάρι).

 

Εάν η ανάπτυξη των επικοινωνιών γίνει με μέσα που έχουν μόνο μία κατεύθυνση (π.χ. τηλεόραση, ραδιόφωνο, ημερήσιος και περιοδικός τύπος), τότε είναι δυνατόν, ανάλογα με την ποιότητα (=εκπαίδευση) των ανθρώπων που κατέχουν τα κρίσιμα πόστα, να αλλοιωθεί προς το αρνητικό η γλώσσα.

Αλλά το διαδίκτυο έχει το καλό ότι είναι αμφίδρομο. Μπορούμε -να μην πω είμαστε υποχρεωμένοι- κάλιστα να στείλουμε ένα email (πέντε λεπτά δουλειά είναι) σε αυτόν που πετάει ένα "μαργαριτάρι". Δεν λέω να γίνουμε θεματοφύλακες της ελληνικής γλώσσας. Αλλά όταν βλέπουμε κάτι στραβό να το λέμε.

 

 

Τώρα θα μου πείτε, ο καθένας ακόμη και μέσα σε αυτό το φόρουμ, μπορεί να λέει το κοντό του και το μακρύ του, και να διεκδικεί πρωτεία εφεύρεσης, να υποστηρίζει ότι το εμπόρευμά του καταρρίπτει τους νόμους της θερμοδυναμικής, και άλλα τέτοια κουφά, και το μόνο που να γίνεται είναι να πέφτει κράξιμο. Τι να κάνουμε; Σε ένα χαλαρό πλουραλιστικό περιβάλλον χρειάζεται επαγρύπνηση και δεν μπορεί να εγγυηθεί κανείς πολλά πράγματα. Εϊναι κάτι σαν το Linux vs MS.

Edited by CostasV
Link to comment
Share on other sites

Σε ότι αφορά στην "ρυθμιζόμενη γλώσσα" να κάνω μία παρατήρηση:

 

Το να "ρυθμίζεται" μία γλώσσα δεν είναι κάτι κακό. Πλήθος ευρωπαϊκών χωρών ρυθμίζουν τις γλώσσες τους.

Βέβαια στην Ελλάδα έχουμε μακρά παράδοση στην πολιτικάντικη ρύθμιση της γλώσσας, ή -για να το πούμε χωρίς περιστροφές- στην άθλια καπηλεία της γλώσσας για μικροπολιτικούς σκοπούς.

Έτσι, είναι αναπόφευκτο ως προοδευτικοί και φιλελεύθεροι άνθρωποι (μη αποδώσει κανείς κομματική χροιά στους όρους) να αισθανόμαστε ανακούφιση που η γλώσσα μας είναι "αρρύθμιστη"...

 

Τι πάει να πει όμως αρρύθμιστη;

Κι αφού είναι αρρύθμιστη, ποιός βγάζει τις ανακοινώσεις περί καταργήσεως ή τροποποιήσεως γραμματικών και ορθογραφικών κανόνων; Ποιός αποφασίζει τι θα διδάσκεται στα σχολεία;

Ποιός αποφάσισε όταν πήγαινα 3η λυκείου ότι οι "ΗΠΑ" θα γράφονται στο βιβλίο της ιστορίας "ΕΠΑ"; (δεν είχαμε ακόμη φυσικό αέριο...)

Είναι σαφές ότι η γλώσσα μας υφίσταται "πολιτική καθοδήγηση" και, αφού είναι "μη ρυθμιζόμενη" οδηγούμαστε στο συμπέρασμα ότι είναι χειραγωγούμενη. Κάτι χειρότερο δηλαδή από το "ρυθμιζόμενη".

 

Μπορούμε -να μην πω είμαστε υποχρεωμένοι- κάλλιστα να στείλουμε ένα email (πέντε λεπτά δουλειά είναι) σε αυτόν που πετάει ένα "μαργαριτάρι".

 

Αν και το παραπάνω είναι γενικά σωστό, αποτελεί την επισφράγιση της απόλυτης διάλυσης:

Αν καταλήγουμε ότι το 1-1-4 έχει τόσο γενική εφαρμογή ώστε και αυτή η διαφύλαξη του ορθώς εκφέρειν τον δημόσιο λόγο να επαφίεται στην φιλοπατρία των Ελλήνων, τότε ομολογούμε απερίφραστα πως καμία οργανωτική δομή δεν δουλεύει σε αυτόν τον τόπο... πλην βεβαίως των δοσιλογικών δομών!

 

Θα μου πείτε: σιγά τα ωά, ανακάλυψες την πυρίτιδα!

Το ουσιώδες πρόβλημα είναι ότι για να αναλάβει ο κόσμος την ευθύνη του 1-1-4 πρέπει να έχει παιδεία.

Αν είμαστε απαίδευτοι (και όντως είμαστε τέτοιοι), δεν έχουμε καμία ελπίδα να αλλάξουμε κάτι, όσα μέιλ και να στείλουμε...

Αν πάλι γίνουμε πεπαιδευμένοι, δεν θα χρειαστεί να στείλουμε μέιλ, καθόσον και οι συντάκτες των ειδήσεων θα γράφουν -τουλάχιστον- σε επίπεδο Ρίτσου...

 

 

Υ.Γ: Προσέξατε ίσως ότι το κείμενό μου δεν είναι γραμμένο στην προβλεπέ "κοινή νεοελληνική". Χρησιμοποίησα αρκετούς καθαρευουσιάνικους τύπους, μεταξύ των οποίων και ένα απαρέμφατο.

Προσφάτως, τεχνική μου έκθεση -γραμμένη σε ανάλογο ύφος- μου επεστράφη από δημόσια υπηρεσία με την υπόδειξη να διορθωθεί γλωσσικά... Τι λέγαμε, "μή ρυθμιζόμενη";

Edited by AlexisPap
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ποιός αποφάσισε όταν πήγαινα 3η λυκείου ότι οι "ΗΠΑ" θα γράφονται στο βιβλίο της ιστορίας "ΕΠΑ"; (δεν είχαμε ακόμη φυσικό αέριο...)

 

Κάποια επιτροπή υποθέτω. Ωστόσο το αξιοπερίεργο είναι ότι παρότι κάποια επιτροπή αποφάσισε αντί για ΗΠΑ να γράψει ΕΠΑ, σήμερα όλοι καταλαβαίνουμε τι εννοούμε λέγοντας ΗΠΑ, και λίγοι θα καταλάβουν (ειδικά εάν δεν έχουν τα συμφραζόμενα) τι εννοούμε λέγοντας ΕΠΑ.

 

Τι πάει να πει όμως αρρύθμιστη;

Κι αφού είναι αρρύθμιστη, ποιός βγάζει τις ανακοινώσεις περί καταργήσεως ή τροποποιήσεως γραμματικών και ορθογραφικών κανόνων; Ποιός αποφασίζει τι θα διδάσκεται στα σχολεία;

 

Πάλι κάποια επιτροπή με την έγκριση ενός υπουργού βεβαίως-βεβαίως. Αλλά είμαι σίγουρος ότι αυτή η επιτροπή -καλά, ο υπουργός απλώς υπογράφει- δεν συνειδητοποιεί ότι εκείνη την στιγμή ρυθμίζει την ελληνική γλώσσα. Εκτιμώ ότι εάν ερωτηθούν τα μέλη, θα απαντήσουν ότι το μόνο που έκαναν ήταν να διορθώσουν μερικά "χρόνια" λάθη που υπέπεσαν στην αντίληψή τους, ως όφειλαν να κάνουν. Οπως ακριβώς δηλαδή σου ζήτησε ο δημόσιος υπάλληλος για την γλωσσική διόρθωση.

 

Ποιά λύση προτείνω σε τέτοιες περιπτώσεις; Για να δούμε τις εναλλακτικές:

α. Αντίσταση και ανένδοτο αγώνα

β. Μερική συμμόρφωση (διορθώνεις ό,τι χρειάζεται για να περάσει η μελέτη, και μετά επανέρχεσαι με γραπτό ερώτημα στην υπηρεσία, φτάνοντας μέχρι και την αξίωση αποζημίωσης)

γ. Υποχώρηση και πετάει ο γάιδαρος, πετάει.

 

Μάλλον το (β).

 

 

 

 

Αν καταλήγουμε ότι το 1-1-4 έχει τόσο γενική εφαρμογή ώστε και αυτή η διαφύλαξη του ορθώς εκφέρειν τον δημόσιο λόγο να επαφίεται στην φιλοπατρία των Ελλήνων, τότε ομολογούμε απερίφραστα πως καμία οργανωτική δομή δεν δουλεύει σε αυτόν τον τόπο... πλην βεβαίως των δοσιλογικών δομών!

Το ότι σχεδόν καμιά οργανωτική δομή δεν δουλεύει στον τόπο αυτό, είναι γνωστό. Αλλά πώς σχετίζεται η διαφύλαξη της ελληνικής γλώσσας με αυτό;

 

 

 

 

Τέλος, ας πούμε ότι για την ελληνική γλώσσα είχε οριστεί πριν από 30 χρόνια υπεύθυνη π.χ. η Ακαδημία Αθηνών ή κάποιος άλλος έγκυρος φορέας. Τι καλύτερο θα μπορούσαμε να έχουμε;

 

 

ΥΓ. Για να κάνω και γω την αυτοκριτική μου, χαίρομαι να παραβαίνω μερικούς κανόνες στο μονοτονικό (π.χ. στο ποιός-ποιά-ποιό βάζω τόνο, δεν μπορώ να το χωνέψω ακόμη). Ευτυχώς δεν μου έχει επιστραφεί κάποιο κείμενό μου για γλωσσική διόρθωση :smile:

Edited by CostasV
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.