Μετάβαση στο περιεχόμενο

Γλώσσα και εκπαιδευτική πολιτική


AlexisPap

Recommended Posts

Costas V

Το κείμενό σου επιστρέφεται για γλωσσική διόρθωση!!! :smile: :-) 8-)

 

Πρόταση

Τι θα λέγατε αν αρχίζαμε να δημοσιεύουμε σ' αυτήν την ανάρτηση κάθε βιασμό της γλώσσας που βλέπουμε ακούμε ή διαβάζουμε με στοιχεία;

(αν βέβαια δεν παραβιάζουμε κάποιον κανόνα του φόρουμ). Ποιός ξέρει, ίσως να γίνει το ξεκίνημα για κάτι καλό.

Edited by AlexisPap
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 41
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

...χαίρομαι να παραβαίνω μερικούς κανόνες στο μονοτονικό (π.χ. στο ποιός-ποιά-ποιό βάζω τόνο, δεν μπορώ να το χωνέψω ακόμη)...

 

Ναι; κι εγώ νόμιζα ότι όλα τα ερωτηματικά (σε ευθείες και πλάγιες ερωτήσεις) τονίζονται κανονικά... :roll:

Ξέρεις, έτσι μού 'ρχεται καμιά φορά να γράψω μία τεχνική έκθεση στο πολυτονικό. Θα πέσει πολύ γέλιο! :razz:

 

Σε σχέση με τα προηγούμενα, προφανώς δεν είμαι των άκρων, αντιθέτως είμαι υπέρ των μετριοπαθών αντιδράσεων.

Ωστόσο, προβληματίζομαι -και αμφιβάλλω- αν μπορούν οι πολίτες να διαφυλάξουν με ενεργητικά μέσα την γλώσσα.

Παράδειγμα θλιβερό τα αναρίθμητα ηλεκτρονικά φόρα για την γλώσσα, στα οποία το επίπεδο των συζητήσεων

-και των απόψεων- είναι πολλές φορές αποκαρδιωτικό.

 

Βέβαια, αποκαρδιωτική είναι και στάση των περισσότερων "ειδικών":

Εμμένουν στην άποψη ότι η γλώσσα διαμορφώνεται σε βάθος χρόνου από την ίδια την κοινωνία, και διατείνονται ότι αυτοί απλώς καταγράφουν την μορφή που λαμβάνει η χρήση της γλώσσας καθώς περνάει ο χρόνος...

Αν -στ' αλήθεια- αυτή είναι η δουλειά τους, τότε κάνουν "αποτύπωση" της γλώσσας. Μόνο που δεν διαθέτουν τα εργαλεία της αποτύπωσης: Δειγματοληψία και στατιστική.

Κι αν υποθέσουμε ότι τα διαθέτουν, τότε ίσως η λέξη "ρωγμάτωση" να πρέπει να προστεθεί στα επίσημα λεξικά...

Από την άλλη, οι περισσότεροι ειδικοί αποφεύγουν συστηματικά να ασχοληθούν με την προφανέστατη επιρροή της εκπαίδευσης στην εξέλιξη της γλώσσας...

 

 

Τι θα λέγατε αν αρχίζαμε να δημοσιεύουμε σ' αυτήν την ανάρτηση κάθε βιασμό της γλώσσας που βλέπουμε ακούμε ή διαβάζουμε με στοιχεία;

Θα πρότεινα -για να μην καταλήξουμε να φτιάξουμε άλλο ένα θέμα κολοσσό- να δημιουργηθεί ένα ανεξάρτητο θέμα για αυτόν τον σκοπό. Θα μπορούσες μάλιστα να το δημιουργήσεις άμεσα...

Edited by AlexisPap
Link to comment
Share on other sites

Αν και όπως έχω πεί και αλλού δεν τα καταφέρνω πολύ καλά με τους ηλεκτρονικούς χειρισμούς (φοβερός νεολογισμός ε;) μόλις αλιεύσω το πρώτο παράδειγμα θα προσπαθήσω να ξεκινήσω το θέμα. Ελπίζω στη συμμετοχή σας.

Link to comment
Share on other sites

arcgeo, πάρε μερικές ιδέες :

 

 

ενεργειακά κουφώματα/τζάμια/στέγες/κτλ, γεωθερμία (κλάδος της γεωφυσικής)

Link to comment
Share on other sites

Αν -στ' αλήθεια- αυτή είναι η δουλειά τους, τότε κάνουν "αποτύπωση" της γλώσσας. Μόνο που δεν διαθέτουν τα εργαλεία της αποτύπωσης: Δειγματοληψία και στατιστική.

 

Εύστοχη παρατήρηση.

Θέλω να πιστεύω ότι οι λεξικογράφοι απασχολούν μια ομάδα συνεργατών, που αποδελτιώνουν τακτικά τον παραγόμενο γραπτό λόγο και εντοπίζουν τους νέους τύπους λέξεων που περνούν την δοκιμασία της "κοινής χρήσης". Θα είχε ενδιαφέρον να μάθουμε πώς γίνεται αυτή η δουλειά.

 

Για τον προφορικό λόγο όμως; Τι έχουμε να πούμε για αυτόν;

Πολλές φορές ακούω τα εξής: κάνω απεργία, κάνω προσπάθεια, κάνω πόλεμο, κάνω δουλειά, κάνω εκτύπωση, κάνω καθαριότητα. Ξεχάσαμε τα ρήματα, και στην θέση τους χρησιμοποιούμε το κάνω+ουσιαστικοποιημένο ρήμα

Επίσης όπως είπε και ο dratsiox, ειδικά τα νέα παιδιά κοντεύουν να ξεχάσουν την χρήση της γενικής πτώσης.

 

 

 

 

ενεργειακά κουφώματα/τζάμια/στέγες/κτλ, γεωθερμία (κλάδος της γεωφυσικής)

 

 

nikmech, θα γνωρίζεις βέβαια, ότι με χτύπησες στο ευαίσθητο σημείο. Για τα ενεργειακά Χ/Υ/Ζ λέω.

 

Τι πρέπει να γίνει για να πειστεί κάποιος ότι ο όρος ενεργειακό μπροστά από το Χ/Υ/Ζ δεν σημαίνει απολύτως τίποτα;

Edited by CostasV
Link to comment
Share on other sites

Για να πω την αλήθεια, εσένα είχα στο μυαλό όταν το έγραφα, γιατί θυμάμαι ακόμα μια παλιά κουβέντα που είχε γίνει και τις παρατηρήσεις σου. :grin:

 

Στο θέμα της γεωθερμίας, ίσως γιατί η διπλωματική μου είχε επαφή με το αντικείμενο, έχω ιδιαίτερη ευαισθησία. Στο παρακάτω άρθρο είχαμε δώσει τη δόκιμη ορολογία και διόρθωσες και τον τίτλο του θέματος. Αλλά φυσικά δεν έπαιξε κανένα απολύτως ρόλο. Αμέσως μετά, συνέχισε η λανθασμένη χρήση του όρου, σα να μην αναφέρθηκε ποτέ.

 

http://www.michanikos.gr/topic/2534-%CE%9C%CE%B5%CE%BB%CE%AD%CF%84%CE%B7-%CE%B8%CE%AD%CF%81%CE%BC%CE%B1%CE%BD%CF%83%CE%B7%CF%82-%CF%88%CF%8D%CE%BE%CE%B7%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%BF%CE%B9%CE%BA%CE%AF%CE%B1%CF%82-%CE%BC%CE%B5-%CE%B3%CE%B5%CF%89%CE%B8%CE%B5%CF%81%CE%BC%CE%B9%CE%BA/page__p__158331#entry158331

Link to comment
Share on other sites

Κώστα,

Νομίζω ότι ο προφορικός λόγος διακρίνεται ούτως ή άλλως από τον γραπτό. Στον πρώτο είναι φυσικές οι ελλειπτικές προτάσεις, τα επιφωνήματα, η πιο ελεύθερη χρήση του λεξικογίου κλπ...

 

Εξάλλου, οι γραμματικοί κανόνες (που οφείλουν να εφαρμόζονται) στον γραπτό λόγο, δεν μπορούν να βασίζονται στον προφορικό λόγο...

 

 

nikmmech,

σε αυτό που θίγεις εμπλέκεται ακόμη μία παράμετρος, η εσκεμμένη αλλοίωση του νοήματος λέξεων και τεχνικών όρων για εμπορικούς σκοπούς. Το είχε θίξει κάποτε και ο Κώστας σε σχέση με τα ενεργειακά τζάκια...

Edited by AlexisPap
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ εκεί το αποδίδω, κυρίαρχα, AlexisPap.

 

Αυτή η υπεραπλούστευση των πάντων στην καθημερινότητα, δημιουργεί την ψευδαίσθηση στο συλλογικό ασυνείδητο, ότι όλα γύρω μας είναι απλά στη σύλληψη, στην υλοποίηση, στον έλεγχο, κτλ, με συνέπεια, όποιος αμφισβητεί, διερευνά και ζητά στοιχεία και αποδείξεις, να εξοβελίζεται. Η πραγματική ζωή, οι κατασκευές, η γλώσσα, μπορεί στην βάση τους να συνθέτονται από απλούς κανόνες, αλλά τα παράγωγά τους είναι σύνθετα. Οι αφαιρετικές προσεγγίσεις που κάνει ένα μεγάλο κομμάτι του κόσμου για να νιώθει ότι ακολουθεί τις εξελίξεις, ότι ανήκει σε ελίτ, ότι δεν είναι παρίας τελικά, καταλήγουν να διαστρεβλώνουν την πραγματικότητα σε βαθμό που γίνεται πλέον εμφανής η ανάγκη ύπαρξης αυστηρότητας στην εφαρμογή των κανόνων.

 

Όμως η αυστηρότητα, δεν πνίγει την δημιουργικότητα?

 

Από την άλλη, υπάρχουν απόφοιτοι σχολών με αντικείμενο την ενέργεια, που μπερδεύουν το kW με την kWh..

 

 

edit] άλλο παράδειγμα : γονική συναίνεση/παροχή/κτλ (έναντι του "γονεϊκή" - η μια λέξη αναφέρεται στο γόνο και η άλλη στο γονέα)

Edited by nikmmech
Link to comment
Share on other sites

To 1-1-4 ήταν η ακροτελεύτιος διάταξις του συντάγματος του 1952 . Στο Συνταγμα του 1975 που ισχύει αναθεωρημένο μέχρι σήμερα έχει αριθμηθεί ως 120 .

 

Ωραίο θέμα πάντως . Αν και τελευταία έχω πολλές αμφιβολίες γιά την ορθογραφία μου , αφού μπερδέυομαι συχνά , κάτι που δεν μου συνέβαινε στο παρελθόν .

 

Δύο διευκρινίσεις σε προηγούμενα σχόλια .

 

Είναι η σορός και όχι ο σωρός .

 

Ο "Κώτσος ο Παλιοκουβέντα" , μαζί με "το τεσσαράγωνο της αποκατεινής τεντώστρας......." , ήταν τα κύρια όπλα των καθαρευουσιάνων .

 

Το "Σε γιγνώσκω εκ της όψεως του ξίφους την τρομεράν , σε γιγνώσκω εκ της ακμής που με βίαν μετρά την γήν . Εκ των οστέων εξερχομένη ...."

ήταν από τα όπλα των δημοτικιστών

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.