Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δυνατότητα απόκτησης άδειας ενεργειακού επιθεωρητή


Ioannis M. Vlachogiannis

Recommended Posts

ckiriako, σου έληξε η άδεια ή δεν είχες ποτέ δεν το κατάλαβα....

Σε ΚΕΚ μου είπαν λένε για Φεβρουάριο....Τώρα θα μου πεις ράδιο αρβύλα?....Μπορεί. Οτι μου είπαν....

 

Οι τιμές πάντως του συναδέλφου...είναι πολύ χαμηλές....Κάτω από 400 για βασικά δεν έχω ακούσει...Εγώ κλείνω για 450 με φίλο στα ΒΠ από Γενάρη....Μετράει για μένα η απόσταση...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 193
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν ημουν ποτε προσωρινος...

 

Οι τιμες για κτιρια ειναι οκ. Για θερμανση κλιματισμο χαμηλες. Ειχα κανονισει για 300 περυσι μαρτη υποχρεωτικα κτιριο, τελικα δεν πηγα, απο αλλο κεκ μου λεγανε για 250, αλλα λογω αποστασης δεν μπορω να κανω 15 πηγαινελα με το καραβι για να παρακολουθησω, και ετσι καθισα 2.5 βδομαδες στην πλησιεστερη πολη και εκανα σε ενα "εντατικο" προγραμμα τον ιουλιο εναντι 400. Περιμενα βλεπεις οτι απο σεπτεμβρη θα μπαιναμε σε μια σειρα. Εχασα το μισο μου καλοκαιρι :-x

Edited by ckiriako
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να γίνει Α' τάξης (δες στο ΦΕΚ για περιορισμούς), αφού φυσικά παρακολουθήσει σεμινάρια και περάσει τις εξετάσεις.....όποτε γίνουν

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ήθελα να ρωτήσω το εξής:

έχει νόημα κάποιος να κάνει μόνο το σεμινάριο για τα κτίρια και να αφήσει τον κλιματισμό και τη θέρμανση? ή καλά θα είναι να τα κάνει όλα?

δηλαδή για απλές περιπτώσεις (μεταβίβαση-ενοικίαση διαμερίσματος) χρειάζεται ή θα χρειάζεται και έκθεση για κλιματισμό και για θέρμανση?

Link to comment
Share on other sites

Το κόστος συμμετοχής σε επαρχειακη πολη (ανατ. Μακεδονια) εχουν ως εξης:

 

Ενεργειακοί Επιθεωρητές Κτιρίων - 60 ώρες - 400,00 €

Ενεργειακοί Επιθεωρητές Λεβήτων και Εγκαταστάσεων Θέρμανσης - 30 ώρες - 200,00 €

Ενεργειακοί Επιθεωρητές Εγκαταστάσεων Κλιματισμού - 30 ώρες - 200,00 €

 

 

Εμένα προσωπικά, με εχουν παρει 1000 φορες τηλ και με εχουν ζαλισει να παρακολουθησω και το ποσο σημαντικο ειναι κτλ.

 

Εχω μαθει οτι περαν των διδάχτρων (400 ε), των αλλων διαφορων παραβόλων και εξόδων που θα προκύψουν, την σφραγίδα (δικαίωμα) την περνεις αφου εχεις ολοκληρώσει τον κυκλο μαθημάτων και αφού βγεί προκήρυξη (εχω μάθει οτι μεχρι στιγμής έχουν βγει 3 προκηρύξεις που αφορούσαν τις παλίες φουρνιες (τους "παλαιούς" μηχανικους δλδ). Πάνω σε αυτό, αν αργήσει κανα χρόνο να βγεί νεα προκυρυξη, εγω θα περιμενω σαν τον λαλακα???

 

Άλλο θέμα, οι εξετάσεις, που δεν γνωρίζει κανείς ούτε κόστος, ούτε ημερομηνία.

Link to comment
Share on other sites

Επιστολή ΣΤΥΕ στο ΥΠΕΚΑ για το Μητρώο Ενεργειακών Επιθεωρητών

 

 

Αριθ. Πρωτ.: 186

Αθήνα, 10/01/2013

Προς: ΥΠΕΚΑ

Ειδική Γραμματεία Επιθεώρησης

Περιβάλλοντος & Ενέργειας

Κοινοποίηση: Υπουργό ΠΕΚΑ κ. Ευάγγελο Λιβιεράτο

Θέμα: Κατάργηση της διάταξης περί εξετάσεων για την άδεια του ενεργειακού επιθεωρητή

Σχετ: Επιστολή με Α.Π. 147/11-09-2012

O ΣΤΥΕ στο πλαίσιο της διαβούλευσης για την εφαρμοστική εγκύκλιο ΄΄Εφαρμογή του ν. 3919/2011, ΦΕΚ 32/τ. Α΄/02 03 2011 για την άσκηση δραστηριότητας του ενεργειακού επιθεωρητή και τις παρεχόμενες υπηρεσίες ενεργειακής επιθεώρησης΄΄ είχε προτείνει την κατάργηση της πρόβλεψης διαδικασίας εξετάσεων για την απονομή της σχετικής άδειας. Θέση στην οποία παραμένουμε σταθεροί και επιμένουμε.

Θεωρούμε όμως ότι μέχρι το αρμόδιο Υπουργείο ΠΕΚΑ, αποφασίσει για την οριστική αντιμετώπιση του ζητήματος των ενεργειακών επιθεωρητών, πρέπει όσοι έχουν παρακολουθήσει τα σχετικά σεμινάρια να ενταχθούν άμεσα στο μητρώο προσωρινών ενεργειακών επιθεωρητών.

Για τον Σ.Τ.Υ.Ε.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.