Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΦΕΚ 43Β, 20.1.2012: Δικαιολογητικά για έγκριση εργασιών του άρθ.24/Ν.4014


Recommended Posts

για κατεδαφιση λες να μου δωσουν τωρα οταν περαιωσω?

 

δηλαδή συνάδελφε μέχρι τώρα δεν σου έδιναν άδεια κατεδάφισης αυθαιρέτου;

 

ή σου την έδιναν μεν, αλλά σου ζητούσαν πρώτα να πληρώσεις τα πρόστιμα ανέγερσης και διατήρησης;

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

ΓΙΑ να παρεις τωρα αδεια κατεδαφισης επρεπε να χεις ΝΟΜΙΜΟ περιγραμμα...

 

 

το νομιμο περιγραμμα το αποκτησαμε με τον 4014 που πληρωθηκε και σε λιγο γινεται περαιωση του αυθαιρετου...

 

 

στην πολεοδομια ομως πουχα παει και ρωτησα τι θα χρειαστω για την κατεδαφιση μουπανε οτι ακομα δεν γινεται....!!!

 

στην ελλαδα σε δυσκολευουν ακομα και οταν θελεις να γκρεμισεις αυθαιρετο !!!!

 

 

ειναι τυχεροι που οι ιδιοκτητες πανε με το γραμμα του νομου......νυχτα θα τοριχνα και ευρω δεν θα τσεπωνε το κρατος....

Edited by akius
Link to comment
Share on other sites

ΓΟΚ άρθρο 22

«Επίσης δεν απαιτείται άδεια:

 

α) για την κατεδάφιση κατασκευών ή κτιρίων που χαρακτηρίζονται επικινδύνως ετοιμόρροπα σύμφωνα με τις διατάξεις περί επικινδύνων οικοδομών, με την επιφύλαξη της παρ. 7 του άρθρου 4 του παρόντος νόμου,

 

β) για την εφαρμογή των μέτρων ασφαλείας που καθορίζονται από την πολεοδομική υπηρεσία, σε κτίριο ή κατασκευές που έχουν χαρακτηρισθεί επικίνδυνες, σύμφωνα με τις ισχύουσες διατάξεις,

 

γ) για την κατεδάφιση ή αποκατάσταση κατασκευών που έχουν κριθεί οριστικά αυθαίρετες κατά τις ισχύουσες περί αυθαιρέτων διατάξεις.

 

<a name="trop139">ΣΤις παραπάνω περιπτώσεις α, β, και γ οι εργασίες εκτελούνται σύμφωνα με τους όρους που ορίζει η αρμόδια πολεοδομική υπηρεσία ύστερα από δήλωση ανάληψης επίβλεψης από αρμόδιο τεχνικό, που γνωστοποιείται στο οικείο αστυνομικό τμήμα.»

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά, εγώ για να γβάλω άδεια αποπεράτωσης, θα πρέπει να υποβάλλω και Στατικά? Και αν τα απορρίψουν? Με το άρθρο 22 νομιμοποιείς σύνομες κατασκευές!!!

Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που έχει κατασκευαστεί ο φέρων οργανισμός, δεν τους πας μελέτη στατικών, αλλά μελέτη στατικής επάρκειας.

Link to comment
Share on other sites

Και θα εκδώσει η πολεοδομία Ο.Α. που η μελέτη στατικής επάρκειας θα λέει ότι δεν επαρκεί και θέλει τις Χ εργασίες για να είναι ΟΚ από στατικής πλευράς;

Δεν νομίζω.....

Και να πληρώσει ο ιδιοκτήτης το Χ ποσό για τις εργασίες ενίσχυσης;

Δεν νομίζω....

Και θα κάνει μπαλαμούτη μελέτη ο μηχανικός;

Το νομίζω... Περισσότερο από τα παραπάνω......

Αχ αλή αλή και τρισαλή σε όσους πάνε να νομιμοποιήσουν ολόκληρα αυθαίρετα......

Link to comment
Share on other sites

Και θα εκδώσει η πολεοδομία Ο.Α. που η μελέτη στατικής επάρκειας θα λέει ότι δεν επαρκεί και θέλει τις Χ εργασίες για να είναι ΟΚ από στατικής πλευράς;

Δεν νομίζω.....

Και να πληρώσει ο ιδιοκτήτης το Χ ποσό για τις εργασίες ενίσχυσης;

Δεν νομίζω....

Και θα κάνει μπαλαμούτη μελέτη ο μηχανικός;

Το νομίζω... Περισσότερο από τα παραπάνω......

Αχ αλή αλή και τρισαλή σε όσους πάνε να νομιμοποιήσουν ολόκληρα αυθαίρετα......

Είπαμε αγαπητέ Faethon, ο Μπαλαμούτης είναι ο καλύτερος φιλος του μηχανικάρα. Και είναι μαγκιά λέμε το μπαλαμούτη.

Α ρε φούστη μου...έπρεπε να πάρω το κόκκινο χαπάκι από τον μακάκα με τα μοστρέ γυαλιά....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.